30'uncu yılında Bulgaristan'dan Türklerin zorunlu göçü konuşulacak - Son Dakika

30'uncu yılında Bulgaristan'dan Türklerin zorunlu göçü konuşulacak

04.12.2019 18:35
30'uncu yılında Bulgaristan'dan Türklerin zorunlu göçü konuşulacak, System.String[]

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Yıldız Teknik Üniversitesi Balkan ve Karadeniz Araştırmaları Merkezi ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı iş birliğiyle 6-7 Aralık'ta "Bulgaristan'dan Türklerin 1989 Zorunlu Göçü: 30 Yıl Sonra...

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Yıldız Teknik Üniversitesi Balkan ve Karadeniz Araştırmaları Merkezi ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı iş birliğiyle 6-7 Aralık'ta " Bulgaristan'dan Türklerin 1989 Zorunlu Göçü: 30 Yıl Sonra Göçmenlerin Algıları Sempozyumu" düzenlenecek.

Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivinden Yıldırım Ağanoğlu tarafından verilecek olan "Osmanlı'dan Günümüze Bulgaristan'dan Göçün Kısa Tarihçesi" başlıklı konferansla açılacak olan etkinlikte, öncesi ve sonrasıyla 1989 Zorunlu Göçü ele alınacak. Bulgaristan'da yaşayan Türkleri göçe zorlayan koşulların, baskı ve asimilasyon uygulamalarının konuşulacağı etkinlikte, göç sonrasında Bulgaristan'da kalan Türk azınlığın karşılaştığı sorunlar masaya yatırılacak. Türkiye'ye göçenlerin deneyim ve tanıklıklarını paylaşacakları sempozyumda, göç sonrası iskan ve entegrasyon süreci ile göçün kuşaklar arası anlatımı ve toplumsal hafızadaki yeri de değerlendirilecek.

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde gerçekleştirilecek olan sempozyum, ilgililerin katılımına açık olacak.

(İHA)

30'uncu yılında Bulgaristan'dan Türklerin zorunlu göçü konuşulacak

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 30'uncu yılında Bulgaristan'dan Türklerin zorunlu göçü konuşulacak - Son Dakika


Son Dakika

Ayhan Akman'dan koronavirüse yakalanan Arda Turan için korkutan iddia: Ateşi 39'a çıkmış Yanında çalışan ustalar bile tarifini bilmiyor! Ali Koç bile bu lezzetin müdavimi oldu Mert Günok'un orta sahaya çıkıp topa müdahale etmesi, sosyal medyada gündem oldu Cam filmlerle yakalanan sürücünün savunması pes dedirtti: O zaman bana koruma verin, düşmanlarım var Vaka sayısı düşmezse hafta içi de sokağa çıkma kısıtlaması gelebilir Başına taş düşen işçi feci şekilde can verdi! Kan donduran anlar kamerada Yaramazlık yaptı diye 11 yaşındaki oğlunu oklavayla dövdü! O anlar kamerada 23 yaşındaki genç kız 11. kattan atlayarak yaşamına son verdi