37 Ülkeden 101 Film 13. Akbank Kısa Film Festivali'nde - Son Dakika

37 Ülkeden 101 Film 13. Akbank Kısa Film Festivali'nde

08.03.2017 11:16
37 Ülkeden 101 Film 13. Akbank Kısa Film Festivali'nde, System.String[]

AKBANK Kısa Film Festivali, bu yıl 13-23 Mart tarihleri arasında 13. kez düzenlenecek.

AKBANK Kısa Film Festivali, bu yıl 13- 23 Mart tarihleri arasında 13. kez düzenlenecek.

52 ülkeden toplam 1055 kısa filmin başvurduğu 13. Akbank Kısa Film Festivali'nde 13-23 Mart tarihleri arasında Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyanın önde gelen film festivallerinde yarışmış birçok film de yer alacak.  Festival, 37 ülkeden toplam 101 filmi izleyiciyle buluşturacak. "Festival Kısaları", "Dünyadan Kısalar", "Kısadan Uzuna", "Deneyimler", "Belgesel Sinema", "Perspektif", "Özel Gösterim" ve "Forum" bölümlerinden oluşan festival, 10 gün boyunca yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları, söyleşileri ve yarışmalı bölümleriyle sinemaseverlere geniş bir program sunacak. 13. Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl ilk kez açılan "Forum" bölümüyle kısa filmlerin senaryo aşamasından desteklenmesi ve proje geliştirmeye yönelik eğitimler düzenlemeyi de hedefliyor.

ABBAS KIAROSTAMI'NİN SİNEMASI MERCEK ALTINA ALINACAK

13. Akbank Kısa Film Festivali bu yıl, geçtiğimiz sene hayatını kaybeden İranlı yönetmen Abbas Kiarostami'nin sinemasını mercek altına alacak. Festival kapsamında ünlü yönetmenin "10 Derste Sinema" belgeseli gösterilecek ve Kiarostami'nin sineması üzerine bir de söyleşi gerçekleştirilecek.

Kiarostami'nin yakın dostu görüntü yönetmeni Seifollah Samadian ise "Belgesel Sinema" bölümünün konuğu olacak. Samadian'ın Abbas Kiarostami ile ilgili yaptığı 76 dakika ve 15 saniye belgeseli, masterclass sırasında katılımcılarla buluşacak. Ayrıca Abbas Kiarostami ile Martin Scorsese Marakeş'te filmi de "Belgesel Sinema" bölümünde yer alacak.

"Deneyimler" bölümünde bu yıl, yönetmen Aslı Özge'nin bol ödüllü ilk filmi "Köprüdekiler" ve son filmi "Ansızın" gösterilecek ve yönetmenin deneyimlerini aktaracağı bir söyleşi gerçekleştirilecek. "Deneyimler" bölümünde ayrıca, Krakow Film Festivali Direktörü Krzysztof Gierat, uluslararası film festivalleri üzerine bir söyleşide sinemaseverlerle buluşacak.

13. Akbank Kısa Film Festivali'nin "Kısadan Uzuna" bölümünde, yönetmen Tayfun Pirselimoğlu'nun Venedik Film Festivali'nde gösterilen ilk kısa filmi "Dayım" ve ilk uzun metraj filmi "Hiçbiryerde" gösterilecek ve yönetmenle bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Balkan ülkelerine ayrılan "Özel Gösterim" bölümü ise bu yıl yönetmenlerden Istvan Kovacs ve Andrei Gruzsniczki'yi ağırlayacak.

ATÖLYE VE SÖYLEŞİ PROGRAMI DA ZENGİN

13. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında, uluslararası alanda çalışmalarını sürdüren senaryo koçu ve yapımcı Esther Wouda, başarılı genç kurgucu Umut Sakallıoğlu, oyuncu koçu Deniz Erdem, belgeselci ve eğitmen Semra Güzel Korver, sinema ve televizyon makyajı alanında uzmanlaşmış Şerife Aydın Terler ve Sezen Türkyılmaz Çaka gerçekleştirecekleri atölye çalışmaları ile deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacaklar. Ayrıca Settar Tanrıöğen, Dilşad Çelebi ve Serkan Ercan ile "Oyuncu Gözüyle Kısa Film", Seifollah Samadian, Rıza Oylum ve Farhad Eivazi ile "Abbas Kiarostami Sineması Üzerine", Cansu Boğuşlu, Mehmet Zengin ve Güçlü Yaman ile "Görüntü Yönetmenliği", Mustafa Kara ve Selim Evci ile "Film Yapmaya Dair" başlıklı söyleşiler gerçekleştirilecek.

"EN İYİ FİLM"E 5 BİN DOLAR

52 ülkeden toplam 1055 filmin başvurduğu ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilen 13. Akbank Kısa Film Festivali yarışması sonuçları 23 Mart Perşembe günü gerçekleştirilecek ödül gecesi ile açıklanacak. Yarışma jürisi tarafından ulusal ve uluslararası kategorilerde "En İyi Film" olarak seçilecek eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından 5 bin Dolar ile ödüllendirilecek. Ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, 13. Akbank Kısa Film Festivali'nin ardından "Ödüllü Filmler Üniversitelerde" etkinliği kapsamında Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki üniversite kampüslerinde gösterilecek. Ayrıca bu yıl ilk kez düzenlenen Akbank Kısa Film Forum bölümünde ise yapım desteği amaçlı kısa film senaryosu yarışmasını kazanan senaryo ise Akbank Sanat tarafından 3 bin TL ile ödüllendirilecek.

- İstanbul

37 Ülkeden 101 Film 13. Akbank Kısa Film Festivali'nde
37 Ülkeden 101 Film 13. Akbank Kısa Film Festivali'nde
37 Ülkeden 101 Film 13. Akbank Kısa Film Festivali'nde
37 Ülkeden 101 Film 13. Akbank Kısa Film Festivali'nde
37 Ülkeden 101 Film 13. Akbank Kısa Film Festivali'nde

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 37 Ülkeden 101 Film 13. Akbank Kısa Film Festivali'nde - Son Dakika


Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf?