​YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi Muhteşem Bir Gece ile Tanıtıldı - Son Dakika

​YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi Muhteşem Bir Gece ile Tanıtıldı

22.09.2017 14:58
​YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi Muhteşem Bir Gece ile Tanıtıldı, System.String[]

YEDY, 21 Eylül 2017 akşamı Renaissance Istanbul Polat Bosphorus Hotel'de ulusal ve uluslararası seçkin konukların katılımıyla düzenlenen görkemli gala gecesinde tanıtıldı.

Dünya gastronomisinde hatırı sayılır bir ün kazanan Türkiye, sınırları dahilinde faaliyet gösteren işletmelerin standartlarını yükselterek uluslararası düzeyde hak ettiği yere gelmesini sağlayacak bir organizasyona kavuştu.
YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi, 21 Eylül 2017 akşamı Renaissance Istanbul Polat Bosphorus Hotel'de aralarında ulusal ve uluslararası şefler, gastronomi yazarları ve kanaat önderlerinin bulunduğu seçkin konukların katılımıyla düzenlenen gala gecesinde sahneye çıktı.

Lansmanda bir konuşma yapan YEDY Kurucular Kurulu Üyesi Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin konuşmasında "Dünyada gastronomik derecelendime sistemlerinin birçok örneği var ancak ülkemizde bugüne kadar bu alanda sağlam temellere dayanan bir sistem bulunmuyordu. Anadolu sahip olduğu binlerce yıllık mutfak kültürü ile eşi benzeri bulunmaz bir hazine ve medeniyetlerin beşiği. YEDY, Anadolu mutfağının tanıtılması ve dünya mutfakları arasında hak ettiği yeri alması için gerçekten çok önemli ve eksikliği bugüne kadar hep hissedilmiş bir çalışma. Umuyorum ki Türk gastronomisinin dünyayla entegrasyonu anlamında bu eksikliği YEDY giderecek" dedi.

Daha sonra söz alan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman ise "Gastronomi ülkemizin tanıtımı için belki de en önemli avantajımız ve gücümüz. Türkiye'nin dünyaya doğru mesajlarla tanıtılması ve gastronomi alanında hak ettiği yeri alması adına YEDY'nin bu anlamda büyük bir açığı kapatacağına ve gastronomi dünyamıza yeni ufuklar açacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı".

YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi'nin tanıtıldığı ve Anadolu mutfağından en özgün lezzetlerin ikram edildiği gecenin onur konukları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temuçin ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz'ın yanı sıra derecelendirme sistemleri alanındaki uluslararası duayenlerden Sébastien Ripari ile Greg Malouf, Anissa Helou, Michel Godet, Janna Gur, Maria Jose Sevilla, Alica Rios, Christian Plumail gibi ünlü isimler yer aldı.

Ülkemizde bugüne kadar bu anlamda ulusal ya da uluslararası bir çalışma olmaması tüm çevrelerde gastronomi sektörünün en önemli eksikliklerinden biri olarak değerlendiriliyordu. Bu eksikliği gidermek amacıyla 2014 yılında ilk adımı atılan YEDY'nin Kurucular Kurulu Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç, Günaydın Et Restaurantları Kurucu Ortağı Cüneyt Asan, Grafikir Reklam Ajansı Başkanı Bora Çınar, TIFF Yapım Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Akgün, Doktor Bülent Şen ve Dolce Pastaneleri Kurucusu Nilgün Ertuğ'dan oluşuyor. YEDY Danışma Kurulu üyeleri arasında ise ülkemizin önde gelen yiyecek, içecek ve otelcilik danışmanlarından Osman Serim, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, Yemek Kültürü Araştırmacısı ve Yazar Filiz Hösükoğlu, Gastronomi Yazarı, Yemek Fotoğrafçısı ve Stilisti Aydan Üstkanat, Mutfak Dostları Derneği Danışma Kurulu Üyesi ve Yemek Yazarı Sevim Gökyıldız, Habertürk Gazetesi Köşe Yazarı ve Yüksek Mimar Ali Esad Göksel, Slow Food Bardacık Birliği Lideri ve Yemek Araştırmacısı Nedim Atilla, Şarap Dostları Derneği Eski Başkanı Ahmet Aykut, Dünya Gazetesi Gastronomi Yazarı Faruk Şüyun, IC Holding Turizm ve Hizmetler Grup Başkanı Orhan Hallik, İş Adamı Orhan Kesikoğlu ve Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz gibi gastronomi dünyasının kanaat önderleri sayılan isimler bulunuyor.

​YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi Muhteşem Bir Gece ile Tanıtıldı

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel ​YEDY Gastronomik Derecelendirme Sistemi Muhteşem Bir Gece ile Tanıtıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Küçükçekmece Gasilhanesinde çekildiği iddia edilen görüntüler sosyal medyada infial yarattı Cinsel iktidarsızlığa neden olan istilacı aslan balığı, Doğu Akdeniz kıyılarına kadar geldi Sunucu Özlem Yıldız, tedbiri elden bırakmadı: HES kodu olmadan eve almıyorum Kardeşinin paletlerini yaktığı ağabey isyan etti: Evini dükkanını yakacağım, cinayet işleyeceğim Arjantinli efsane futbolcu Maradona son yolculuğuna uğurlandı Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı! Oranlar değişti Türk gemisine yapılan hukuk dışı baskınla ilgili düğmeye basıldı! Savaş gemileri sahaya iniyor Merve Boluğur'dan cesur paylaşım! Derin bacak ve göğüs dekoltesi olay oldu