Son Dakika Haberleri: ABD Vatandaşlarının Yararlandığı Kapıda Vize Uygulamasına, 3. Ülke Kriteri Geliyor

ABD Vatandaşlarının Yararlandığı Kapıda Vize Uygulamasına, 3. Ülke Kriteri Geliyor

12 ay önce

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinde yeni bir gelişme yaşandı. ABD Ankara Büyükelçiliği, ABD vatandaşlarının 3. bir ülkede oturma izinleri yoksa kapıda vize alamayacaklarını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerinde gerilime neden olan vize kriziyle ilgili karşılıklı yumuşatma adımları atılırken, ABD Ankara Büyükelçiliği sitesinden çok önemli bir mesaj yayınlandı.

ABD VATANDAŞLARI KAPIDA VİZE ALAMAYACAK

Buna göre, kriz öncesi ABD vatandaşları kapıdan vize veya e-vize yöntemiyle Türkiye'ye girişte vize alabiliyordu. 90 günü geçmeyen turistik vize için genellikle bu yöntem kullanılırken, artık bu ihtimal tamamen ortadan kalktı.

ABD'DE YAŞAMAYAN ABD VATANDAŞLARI İÇİN UYGULAMA SÜRECEK

Yayımlanan mesajda, "ABD dışındaki tüm Türkiye Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları, sadece ABD'de yaşamayan ABD vatandaşları için kapıda vize uygulamasını sürdürecektir. Bunun dışında kalanlar, randevu almak için Türk Elçilikleri ile doğrudan iletişime geçmelidir." ifadeleri yer aldı.

DÜZENLEME DIŞİŞLERİ BAKANLIĞININ BİLGİSİ DAHİLİNDE

20.11.2017 tarihinde yayımlanan mesajda; 'ABD vatandaşları; direkt olarak Türkiye'ye yaptıkları seyahatlerde eğer üçüncü bir ülkede oturma izinleri yoksa (örneğin Almanya,Yunanistan) 'kapıda vize' veya 'havaalanı vizesi' alamayacaktır. Düzenleme, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın da bilgisi doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Halihazırda vizesi olan ABD vatandaşları ise bu uygulamadan muaf tutulacaktır' denildi.

15 Yaşındaki Kızı Kaçıran Kişiden Kan Donduran Sözler: Biz Böyle Çok Kız Kaçırdık 2019 Maaş Zammı Ortalaması Belli Oldu

Son Dakika! CHP, 140 Belediye Başkan Adayını Belirledi! İşte Tam Liste