ABD'li büyükelçiden BMGK'de İsrail'e Şeyh Cerrah benzeri tahliyelerden kaçınması çağrısı - Son Dakika

ABD'li büyükelçiden BMGK'de İsrail'e Şeyh Cerrah benzeri tahliyelerden kaçınması çağrısı

19.01.2022 23:10
ABD'li büyükelçiden BMGK'de İsrail'e Şeyh Cerrah benzeri tahliyelerden kaçınması çağrısı

BİRLEŞMİŞ ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, İsrail'e ilhak, yerleşim faaliyetleri ve Şeyh Cerrah'ta yaşanan tahliye gibi tek taraflı adımlardan kaçınması çağrısında bulundu.

BİRLEŞMİŞ ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, İsrail'e ilhak, yerleşim faaliyetleri ve Şeyh Cerrah'ta yaşanan tahliye gibi tek taraflı adımlardan kaçınması çağrısında bulundu.

Greenfield, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, İsrail- Filistin sorununa çözüm bulunması için bu yılın bir fırsat sunduğunu ve ABD'nin iki devletli çözüme desteğinin devam ettiğini söyledi.

Bu süreçte ilerleme kaydedilmesi için hem İsrail'in hem de Filistin'in gerginliği artıran tek taraflı adımlardan kaçınması gerektiğini belirten Greenfield, "Buna ilhak, yerleşim faaliyetleri, yıkımlar ve Şey Cerrah'ta gördüğümüz gibi tahliyeler de dahil." dedi.

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Wennesland ise bazı Filistinli ailelerin, Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerinde yıllardır yaşadıkları evlerinden tahliye olasılıklarından duyduğu endişeyi dile getirerek, bunun şiddeti artırabileceği uyarısını dile getirdi.

Wennesland, İsrail'e tüm yerleşim faaliyetlerini ve Filistinlilerin tahliyesini, uluslararası hukukun gerektirdiği şekilde durdurması çağrısı yaptı.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de 2021'in, Filistinliler için en ölümcül yıllardan biri olduğunu kaydetti.

İsrail'in, Filistin halkına karşı acımasız bir savaş sürdürmesine rağmen cezasız kaldığını vurgulayan Maliki, BM Güvenlik Konseyi'ne "21. yüzyılda bu 'Apartheid'i kabul edecek misiniz?" sorusunu yöneltti.

İsrailli Büyükelçi BM Güvenlik Konseyine taş getirdi

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan ise BM Güvenlik Konseyine getirdiği taşla dikkati çekti.

Filistinlilerin zorunlu tahliyelerine yönelik eleştirileri geçiştirip tahliyelerin yasal olduğunu iddia eden Erdan, konseye getirdiği taşı göstererek, Filistinlilerin bu tür taşları İsraillilere fırlatarak terör eylemlerinde bulunduğunu savundu.

YORUMLAR
500
Al Jazeera muhabiri Ebu Akile'nin öldürülmesi UCM'ye yapılan resmi şikayete eklenecek Al Jazeera muhabiri Ebu Akile'nin öldürülmesi UCM'ye yapılan resmi şikayete eklenecek Filistin'de Yürütülen Soruşturmada İsrailli Keskin Nişancının Al Jazeera Muhabirini 'Kasıtlı Olarak' Vurduğu Belirlendi Filistin'de Yürütülen Soruşturmada İsrailli Keskin Nişancının Al Jazeera Muhabirini 'Kasıtlı Olarak' Vurduğu Belirlendi Fas ile İsrail arasında bilimsel araştırma alanında mutabakat zaptı Fas ile İsrail arasında bilimsel araştırma alanında mutabakat zaptı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ABD'li büyükelçiden BMGK'de İsrail'e Şeyh Cerrah benzeri tahliyelerden kaçınması çağrısı - Son Dakika


Advertisement