Son Dakika Haberleri: ABD'nin Bağımsızlık Günü Resepsiyonu

ABD'nin Bağımsızlık Günü Resepsiyonu

5 yıl önce

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu: “Türkiye ve ABD, bugünlerde birbirine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor.

ABD'nin Bağımsızlık Günü Resepsiyonu, System.String[]
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye ve ABD, bugünlerde birbirine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Ülkelerimiz, meydan okumaları aşmak için yanyana durmalı ve birlikte çalışmalıdır" dedi.

ABD'nin bağımsızlık günü, bu ülkenin Ankara Büyükelçisi  Francis Ricciardone'nin konutunda verilen resepsiyonla kutlandı.

AB Bakanı Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekilleri ve üst düzey misyon temsilcilerinin katıldığı resepsiyonun açılışında konuşan Ricciardone, Türkiye'de son kez resmi olarak bir resepsiyonda bulunduğu için buruk bir sevinç yaşadığını söyledi. Kızlarından birinin Türkiye'de doğduğunu, sayısız dostlar edindiklerini  ve bu ülkenin kendilerinin ikinci evi olduğunu belirten Ricciardone, bu yıllar boyunca Türkiye'nin tarihi gelişimler yaşadığına ve geliştiğine tanık olduklarını ifade etti. İki ülke ilişkilerinin hiç olmadığı kadar güçlü hale geldiğini vurgulayan Ricciardone, "Çünkü dostluğumuz ve müttefikliğimiz özgürlük, demokrasi, insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü gibi müşterek değerlere dayanıyor" diye konuştu.

-"Türk halkı ilk kez cumhurbaşkanını kendi oylarıyla seçecek"-

Türk halkının ilk kez cumhurbaşkanını kendi oylarıyla seçmeye hazırlandığını vurgulayan Ricciardone, "İki şanlı halk ve müttefik olarak hem demokrasilerini geliştirmeye ve korumaya hem de büyük acılar yaşayan bu bölgedeki diğer halkların da umumi sulh ve insanlığın saadeti hedefine ulaşmaları için çalışıyoruz" ifadesini kullandı. 

Veda etmenin kendilerini derinden üzdüğünün altını çizen Ricciardone, mesafelerin aynı idealları taşıyan gerçek dostlar için sadece teferruat olduğunu vurguladı.

Ricciardone, konuşmasını, "Tüm dostlarımızı  Washington'a bekliyoruz. Kapımız sizlere her zaman açıktır" diyerek tamamladı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu da Türkiye ile ABD'nin iş birliğine katkılarından dolayı Büyükelçi Ricciardone'ye teşekkür etti. Türkiye ve ABD'nin, iş birliğini model ortaklık düzeyine çıkarmış iki müttefik olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, 21. yüzyılın başlarında insanlığın karşı karşıya kaldığı zorlu sınavların iki ülke arasındaki söz konusu ortaklığı hayati kıldığını dile getirdi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın İslam aleminin ramazan ayını tebrik eden mesajını anlamlı bulduğunu dile getiren Çavuşoğlu, 238 yıl önce okyanusun öte tarafındaki bir grup insanın demokrasi ve özgürlük üzerine bina edilmiş bir hayali gerçekleştirmek için bir bildirgeye imza attıklarını hatırlattı.

Çavuşoğlu, 4 Temmuz Bağımsızlık Bildirgesi'nin insanlık onuru namına yapılan bir başkaldırının belgesi olduğuna değinerek, "Türkiye ve ABD, esasen geçmişleri, verdikleri varoluş mücadelesi birbirine benzeyen iki müttefiktir. Amerikan bağımsızlık mücadelesinin bir eşi de Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları destanlarında yazılmıştır. Bir milletin küllerinden doğmasının ne demek olduğunu en iyi biliriz. Gücünü bu evrensel değerlerden alan Türk ve Amerikan dostluğu o günden bu güne sağlam değerler üzerinden yoluna devam etti" diye konuştu.

İki ülke arasındaki iş birliğinin dönem dönem bazı sınavlardan geçtiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, bugün ilişkilerin en iyi olduğu noktada olduğunu aktardı. 

Çavuşoğlu, iki ülke arasında küresel krize rağmen 20 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğuna işaret ederek, ekonomik iş birliğini siyasi iş birliği düzeyine çıkarmayı arzu ettiklerini dile getirdi.

Amerikalıların özgür ve bağımsız bir millet inşa etme hayali için verdiği mücadeleden çok etkilendiğini dile getiren Çavuşoğlu, ABD'de öğrenciyken ülkenin kurucularının anıt mezarlarını ziyaret etme şansına sahip olduğunu belirterek, "Özellikle devrim ordusunun genel komutanı ve ABD'nin ilk Başkanı George Washington'ın mezarı beni derinden etkilemişti" dedi. 

ABD Temsilciler Meclisi galerisinde Sultan Süleyman'ın mermer kabartma portresi, Washington Anıtı'nda da Sultan Abdülmecit'in tuğralı taşının yer aldığını hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye-ABD ilişkisinin dünya siyasetinin en güçlü ve kalıcı iş birliklerinden biri haline geldiğini ifade etti. 

ABD'nin Türkiye'nin stratejik hedefi olan AB üyeliğine de verdiği güçlü desteği takdir ettiklerine değinen Çavuşoğlu, "Türkiye ve ABD, bugünlerde birbirine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Ülkelerimiz, meydan okumaları aşmak için yanyana durmalı ve birlikte çalışmalıdır" ifadesini kullandı. - AnkaraAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Açtığı Dava Sayesinde, Eşinin Yasak Aşk Yaşadığını Öğrendi İsmi Galatasaray'la Anılan Seleznyov, Rizespor ile Anlaştı

Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'yi Şehit Eden Polis Memurunun İlk İfadesi Ortaya Çıktı