Pfizer ve Moderna'nın geliştirdiği korona aşılarının dağıtımına yılbaşından önce başlanabilir - Son Dakika

Pfizer ve Moderna'nın geliştirdiği korona aşılarının dağıtımına yılbaşından önce başlanabilir

30.11.2020 22:08

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, katıldığı bir programda, koronavirüs salgınına karşı Pfizer ve Moderna tarafından geliştirilen iki aşının dağıtımına yılbaşından önce başlanabileceğini açıkladı.

ABD, koronavirüs aşısı için gün sayıyor. ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, katıldığı bir televizyon programında Kovid-19'a karşı geliştirilen aşılar hakkında açıklamalarda bulundu.

YILBAŞINDAN ÖNCE AŞILARIN UYGULAMASINA BAŞLANABİLİR

Azar, koronavirüs salgınına karşı Pfizer ve Moderna tarafından geliştirilen iki aşının ABD'de onaylanması halinde Noel'den önce uygulanmaya başlayabileceğini aktararak, aşının ilk olarak nüfusun hangi kesimlerine uygulanacağına ise valilerin karar vereceğini ifade etti. Azar, Pfizer'ın geliştirdiği potansiyel aşı için "acil kullanım izni" başvurusunun ardından ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) 10 Aralık'ta bir danışma komitesi toplantısı yapacağını açıkladı.

24 SAAT İÇİNDE DAĞITILACAK

Bakan Azar, Moderna'nın Pfizer'in bir hafta gerisinden geldiğini ifade ederek, iki aşının da onaylanması durumunda Warp Speed Operasyonu kapsamında aşıların 24 saat içinde dağıtılacağını açıkladı.

Azar, "Bilimin ve kanıtların yeterince açık olmasını umuyorum. Valilerimiz onlara yapacağımız tavsiyelere uyacaklar ve gördüğümüz eşitsizlikleri veya adaletsizlikleri kesinlikle belirteceğiz ve değerlendireceğiz" dedi.

ABD'DE SON DURUM

ABD'de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 857 artarak 273 bin 126'ya yükseldi. Ülkede Kovid-19 bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 141 bin 30 artışla 13 milyon 753 bin 146'ya ulaştı.

Pfizer ve Moderna'nın geliştirdiği korona aşılarının dağıtımına yılbaşından önce başlanabilir

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Pfizer ve Moderna'nın geliştirdiği korona aşılarının dağıtımına yılbaşından önce başlanabilir - Son Dakika


Son Dakika

Boyunluk takan Hande Erçel hayranlarını korkuttu Yasak Elma'nın müstehcen sahnesi Fox'un başını yaktı ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki ilk görüşme gergin geçti YSK, toplam 17 partinin seçime girebileceğine karar verdi! DEVA ve Gelecek partisi listede yer almadı Kılıçdaroğlu, İnce'nin kuracağı partiye katılacağı iddia edilen 3 vekil ile görüştü 7 binden fazla kişiyi 150 milyon TL dolandıran çete üyelerinden 19'u tutuklandı Cumhurbaşkanlığı'ndan makam aracı kararı! Türkiye yatırımından vazgeçen Volkswagen dönemi bitiyor Saadet Partisi'nde ittifak çatlağı! Erdoğan'la görüşen Asiltürk'ün açıklaması kriz çıkardı