Adalet Bakanı Bozdağ - "Bir Insan Hakları Ihlali Olarak 15 Temmuz" Paneli - Son Dakika

Adalet Bakanı Bozdağ - "Bir Insan Hakları Ihlali Olarak 15 Temmuz" Paneli

14.07.2017 23:15
Adalet Bakanı Bozdağ -

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Savunmalar sırasında gördüğümüz bir şey var. Darbeciler ve tek bir terör örgütü üyeliğinden yargılananlar tamamıyla FETÖ elebaşı, terörist başı Gülen'in talimatları çerçevesinde bir savunma yapıyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Savunmalar sırasında gördüğümüz bir şey var. Darbeciler ve tek bir terör örgütü üyeliğinden yargılananlar tamamıyla FETÖ elebaşı, terörist başı Gülen'in talimatları çerçevesinde bir savunma yapıyor. Nedir o? (Görmedik, duymadık, bilmiyoruz, yapmadık.)" dedi.

AK Parti Genel Merkezince ATO Congresium'da,düzenlenen "Bir İnsan Hakları İhlali Olarak 15 Temmuz" paneli yapıldı.

Moderatörlüğünü TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu'nun yaptığı panelin ilk bölümünde Bozdağ, "Darbe Sonrası Hukuki Süreç" başlığıyla bir konuşma gerçekleştirdi.

Bozdağ, 15 Temmuz 2016'da yaşanılan darbe teşebbüsüyle, ülkenin yaşadığı bundan önceki darbe teşebbüslerinin mukayese edildiği zaman ortaya konan iradenin daha iyi değerlendirebileceğini söyledi.

Türkiye'nin bugün insan hakları, hukuk devlet, demokrasi ve milli iradeye sahip çıkma konsunda üstünlüğe sahip olduğunu belirten Bozdağ, daha önceki darbelerde yaşanılanları anlattı.

Bozdağ, 15 Temmuz'da, darbe geleneğini iyi bilenlerin, liderler çağrıda bulunduğunda kaçtıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 15 Temmuz akşamı ölümü dahi ailesiyle göze aldığını vurgulayan Bozdağ, "Hava hakimiyeti terör örgütünün kontrolünde olduğu halde ölüme uçtu. Halkının arasına geliyor. Dünyanın neresinde demokrasi için ölüme uçup da 'diktatör' diye nitelendirilen bir insan var? Aradaki fark bu. Liderler geçmişte böyle yapsalardı emin olun bu millet Menderes'i yedirmezdi." diye konuştu.

"Şu anda olan şey usul kurallarının uygulanmasıdır"

Bakan Bozdağ, Türk halkının demokrasiyi, insan haklarını, hürriyetlerini, hukuk devletini koruma konusunda 15 Temmuz'da ortaya koyduğu iradeyle dünyanın en büyük onurunu ve nişanını kazandığını dile getirdi.

Bütün darbeleri yapanların tamamının hain, alçak, yabancı güçlerin uşakları olduğunun altını çizen Bozdağ, "Kendi hayallerini değil, başka ülkelerin bu millete biçtiği elbiseleri, bu devlete ve millete giydirmek için milletine ve devletinde ihanet ettiler. 15 Temmuz darbe teşebbüsünü yapan alçaklar da kimlerin kucağında oturuyor, kimlere hizmet ediyor herkes onu gayet iyi biliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kurumlardaki yeniden yapılanmaya değinerek, tüm bunların bu dönem demokrasiye inananların attığı adımlar olduğunu söyledi.

"Örgüt elebaşı, terörist başı talimatı verdi"

Darbecilerin yargılanmasıyla ilgili de birkaç hususun altını çizmek istediğini belirten Bozdağ, şunları kaydetti:

"Herkes, bu yargılamalar konusunda hassas, hassas olmayan kimse yok. Ama herkesin istediği adaletin tecelli etmesi, hak edenin hak ettiği karşılığı bulmasıdır. Ama bunların olması için hukuk devleti gereği usul kurallarının uygulanması lazım. Şu anda olan şey usul kurallarının uygulanmasıdır.

Darbeyi yapanlar kendilerini elbette ifade edeceklerdir. Savunmalar sırasında gördüğümüz bir şey var. Darbeciler ve tek bir terör örgütü üyeliğinden yargılananlar tamamıyla FETÖ elebaşı, terörist başı Gülen'in talimatları çerçevesinde bir savunma yapıyorlar. Nedir o? 'Görmedik, duymadık, bilmiyoruz, yapmadık'. Örgüt elebaşı, terörist başı talimatı verdi, daha ilk başlarda, bunların hepsi istihbari olarak belli. Herkes her şeyi reddedecek. Eğer önünüze reddedemeyeceğiniz somut deliller konursa, o zaman herkes kendi pozisyonuna göre o delilleri teminini de reddedecek. Şimdi aynısını uyguluyorlar, her şeyi reddediyorlar.

Soruşturmalarda bize dönük çok eleştiri geliyor, yargı yapıyor soruşturmayı ama sopayı ben yiyorum. ByLock çıkmış onlarca yazışmaları var siz onu başka birisi biliyorsunuz. İşte Türk Solu Dergisi'nin başındaki kişi de hakeza, nice onun gibileri var."

Panelin ikinci bölümünde ise Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Koçak, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Göka da konuşma gerçekleştirdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Adalet Bakanı Bozdağ - 'Bir Insan Hakları Ihlali Olarak 15 Temmuz' Paneli - Son Dakika


Son Dakika

Başsavcılıktan 'Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı' iddialarına yanıt Başsavcılıktan 'Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı' iddialarına yanıt Rusya, Türkiye'ye uçuşları siyasi nedenlerle mi durdurdu? Kremlin'den açıklama var Rusya, Türkiye'ye uçuşları siyasi nedenlerle mi durdurdu? Kremlin'den açıklama var Son Dakika: Türkiye'de 12 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 243 kişi vefat etti, 54 bin 562 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Türkiye'de 12 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 243 kişi vefat etti, 54 bin 562 yeni vaka tespit edildi Bakan Koca, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'i aşan 6 ili paylaştı Bakan Koca, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'i aşan 6 ili paylaştı Gazeteci Hande Fırat evinde kaza geçirdi! İki gözünde hasar var Gazeteci Hande Fırat evinde kaza geçirdi! İki gözünde hasar var Manisa'nın ilk ve tek kadın halk otobüsü şoförü, Kod-29'la işten çıkarıldı Manisa'nın ilk ve tek kadın halk otobüsü şoförü, Kod-29'la işten çıkarıldı Mansur Yavaş, Çin Büyükelçiliği'nin bulunduğu caddenin adını değiştiriyor Mansur Yavaş, Çin Büyükelçiliği'nin bulunduğu caddenin adını değiştiriyor İmzaların atılmasına ramak kaldı! Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün yüzde 51'i satılıyor İmzaların atılmasına ramak kaldı! Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün yüzde 51'i satılıyor