Afyonkarahisar'da 'Çocuk Gelinlere Hayır' Sergisi Açıldı - Son Dakika

Afyonkarahisar'da 'Çocuk Gelinlere Hayır' Sergisi Açıldı

24.01.2014 17:03
Afyonkarahisar'da 'Çocuk Gelinlere Hayır' Sergisi Açıldı, System.String[]

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Çocuk Gelinler Proje Koordinatörü Gökşen Görgülü, Türkiye’de çocuk yaşta evliliklerin 9 yaşına kadar düştüğünü kaydetti.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Çocuk Gelinler Proje Koordinatörü Gökşen Görgülü, Türkiye'de çocuk yaşta evliliklerin 9 yaşına kadar düştüğünü kaydetti.

Uzun yıllardır küçük yaşta ve zorla evlilikler sorunu hakkında çalışmalar yapan Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, İç Anadolu Bölgesi için özel olarak hazırladığı 'Çocuk Gelinlere Hayır' sergisini Kırşehir, Konya ve Nevşehir'den sonra bugün Afyonkarahisar'da açtı. Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen serginin açılış törenine Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Sabahattin Yücel, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Ayfer Örten, daire müdürleri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergi ile ilgili bilgilere veren Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Çocuk Gelinler Proje Koordinatörü Gökşen Görgülü, 'Çocuk gelinlere Hayır' fotoğraf sergisinin Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği tarafından 2006 yılından bu yanan düzenlendiğini ve serginin amacının fotoğraflarla bu konuya dikkat çekmek olduğunu söyledi. Serginin bir başka anlamıyla erken yaşta ve zorla evliliklerini önlemek amacıyla yürütülen projelerin bir sonucu olduğunu da ifade eden Görgülü, "Burada hem çalışmalarımızdan kareler, hem de erken yaşta evliliklerle ilgili hikayeler göreceksiniz. Farkındalık yaratmak ve Afyonkarahisar halkı ile bu yıkıcı geleneğe hayır demek için buradayız. Türkiye'de şuanda çocuk gelinlerle ilgili elimizde bir veri yok. Bunun için hükümet, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile çalışma yapmak istiyoruz. Bu konuda çok sıkı çalışmalar yapmak istiyoruz. Bu çalışmaların ancak devlet eli ile yapılabileceğini düşünüyoruz. Erken evlilikler genelde imam nikahı ile olduğu için genel, resmi bir sayı alamıyoruz. Elimizdeki verilere göre Türkiye'deki erken evlilik yaşının 9 yaşına kadar düştüğünü görüyoruz" dedi.

Sergide yayınlanan fotoğraflarla birlikte, erken yaşta evlilik yapan kız çocuklarının görüşlerinin yer aldığı kısım ise büyük ilgi çekti. - AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar'da 'Çocuk Gelinlere Hayır' Sergisi Açıldı
Afyonkarahisar'da 'Çocuk Gelinlere Hayır' Sergisi Açıldı
Afyonkarahisar'da 'Çocuk Gelinlere Hayır' Sergisi Açıldı
Afyonkarahisar'da 'Çocuk Gelinlere Hayır' Sergisi Açıldı
Afyonkarahisar'da 'Çocuk Gelinlere Hayır' Sergisi Açıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Afyonkarahisar'da 'Çocuk Gelinlere Hayır' Sergisi Açıldı - Son Dakika


Son Dakika

Ezgi Mola'nın kimseye anlatmadığı anısı! 'Çenem titredi' dedi, stüdyo buz kesti Ezgi Mola'nın kimseye anlatmadığı anısı! 'Çenem titredi' dedi, stüdyo buz kesti Çok yüksek riskli iller arasındaki Erzincan'da alışverişlere 'her aileden bir kişi' kısıtlaması getirildi Çok yüksek riskli iller arasındaki Erzincan'da alışverişlere 'her aileden bir kişi' kısıtlaması getirildi Bahçesini sulayan genç çiftçi, elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi Bahçesini sulayan genç çiftçi, elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi Kanal İstanbul'la ilgili eski cümleleri hatırlatılan Ali Babacan, sözlerine açıklık getirdi Kanal İstanbul'la ilgili eski cümleleri hatırlatılan Ali Babacan, sözlerine açıklık getirdi MHRS ve Alo 182, Bakan Koca'nın 'aşılamada 55 yaş üstüne geçildi' açıklamasının ardından çöktü MHRS ve Alo 182, Bakan Koca'nın 'aşılamada 55 yaş üstüne geçildi' açıklamasının ardından çöktü Polonya'nın eski Cumhurbaşkanı Walesa, internette iş arıyor Polonya'nın eski Cumhurbaşkanı Walesa, internette iş arıyor ABD'de 3 kişinin öldüğü silahlı saldırının faili eski polis şefi yardımcısı çıktı ABD'de 3 kişinin öldüğü silahlı saldırının faili eski polis şefi yardımcısı çıktı Arı soktuğu için fenalaşan öğretmen tüm çabalara rağmen kurtarılamadı Arı soktuğu için fenalaşan öğretmen tüm çabalara rağmen kurtarılamadı