Ahlat taşına alternatif, Güroymak taşı - Son Dakika

Ahlat taşına alternatif, Güroymak taşı

01.07.2022 09:23

Ahlat taşına alternatif, Güroymak taşı 1 ile 15 ton arasında değişen dev taşlar, birkaç işlemden geçirilerek kullanıma hazır hale getiriliyorBİTLİS Bitlis'in Güroymak ilçesinde kütleler halinde çıkarılan taşlar, ev ve mezar yapımında kullanılarak Ahlat taşına da alternatif olarak gösteriliyor.

Ahlat taşına alternatif, Güroymak taşı

1 ile 15 ton arasında değişen dev taşlar, birkaç işlemden geçirilerek kullanıma hazır hale getiriliyor

BİTLİS Bitlis'in Güroymak ilçesinde kütleler halinde çıkarılan taşlar, ev ve mezar yapımında kullanılarak Ahlat taşına da alternatif olarak gösteriliyor.

Güroymak ilçesine bağlı Gölbaşı beldesinde ağırlıkları 1 ile 15 ton arasında değişen dev taşlar, birkaç işlemden geçirilerek kullanıma hazır hale getiriliyor. İş makineleri ile ocaktan çıkarılan dev taşlar, daha sonra insan gücü ile çivi ve balyozlarla parçalara ayrılarak kesime hazırlanıyor. Öncelikli olarak ev ve mezar yapımında kullanılan taşlar, çevre illerin yanı sıra Bursa ve İstanbul'a da gönderilebiliyor.

Çevre illerden daha çok ev yapımı için sipariş edilen bu taşların bir diğer özelliği ise her mevsime uyum sağlamasıdır. Kışın sıcak yazın serin tutma özelliğine sahip Güroymak taşı, vazgeçilmez bina mantolama malzemesi olarak da kullanılıyor. Günde 50 metrekare üretim yapıldığını ifade eden işletmeci Ergün Uras, Güroymak taşının Ahlat taşına nazaran daha sert olduğunu belirtti. 1 ile 15 ton ağırlığındaki dev taşları 4-5 aşamadan geçirerek hazır hale getirdiklerini söyleyen Uras, "Bu taşları iş makinesi yardımıyla çıkarıyoruz. Daha sonra kamyonlara yükleyip döküm sahasına getiriyoruz. 4-5 aşamadan geçtikten sonra duvar ve mezar taşı olarak hazırlanıyor. Bu işin zorluğu var ama güzel tarafı da var, çünkü vatandaşlara yardımcı oluyoruz. Güroymak taşı Ahlat taşına göre biraz daha serttir. Bu taşların özelliği ise kışın sıcak yazın ise serin tutuyor. Ocaktan çıkardığımız taşların ağırlığı 1 ile 15 ton arasında değişiyor. Kamyonlar vasıtası ile buraya getiriyoruz ve burada işçiler çivilerle kırıyorlar. Siparişleri hangi ölçüde geliyorsa o şekilde alıyoruz. Siparişler genellikle ev duvarı ve mezar taşları oluyor. Bursa ve İstanbul'a kadar mezar taşları gönderiyoruz. Ev yapımında kullanılmak üzere Bitlis, ilçeleri ile Muş ve ilçelerine de gönderiyoruz. Günlük ortalama 50 metrekare taş üretimi yapıyoruz" dedi.

YORUMLAR
500
VEDAŞ çalışanları, rüzgarın elektrik enerjisine dönüşünü yerinde inceledi VEDAŞ çalışanları, rüzgarın elektrik enerjisine dönüşünü yerinde inceledi Güroymak'ta karpuz tarlada kaldı Güroymak'ta karpuz tarlada kaldı Ah Nerede 7. Bölüm Fragman Ah Nerede 7. Bölüm Fragman
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Ahlat taşına alternatif, Güroymak taşı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement