Akhisar Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kaza Yerinde, Keşif Yapıldı - Son Dakika

Akhisar Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kaza Yerinde, Keşif Yapıldı

15.01.2016 12:15
Akhisar Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kaza Yerinde, Keşif Yapıldı, System.String[]

Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde, asma yaprağı toplamaya giden 15 tarım işçisinin can verdiği kazanın ardından tutuklanan ve hakkında 22.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan tanker şoförü E.İ.'ye, kaza yerinde keşif yaptırıldı.

Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde, asma yaprağı toplamaya giden 15 tarım işçisinin can verdiği kazanın ardından tutuklanan ve hakkında 22.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan tanker şoförü E.İ.'ye, kaza yerinde keşif yaptırıldı. Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı'nın sorularını da yanıtlayan, kazanın nasıl olduğunu ve sonrasında neler yaşandığını anlatan E.İ., jandarmanın sıkı korumasında tutuldu.

Gölmarmara İlçesine bağlı Hacıveliler Köyü yakınlarında, geçen 6 Temmuz sabahı, 15 tarım işçisinin hayatını kaybettiği kaza yerinde mahkeme tarafından keşif yapıldı. Kullandığı tankerle, Seydi Aydın yönetimindeki kamyonete çarpıp 15 tarım işçisinin ölümüne neden olan, 'Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 22.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan E.İ. de, kaza yerine getirildi. Burada jandarma aracında tutulan E.İ., keşif için Akhisar Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı ve mahkeme üyelerinin yanı sıra bilirkişi heyetinin gelmesiyle, dışarıya çıkartıldı. Keşifte mağdur ailelerin avukatları da hazır bulundu. Bu arada ölen tarım işçilerinin Çökelek Köyü'nden gelen yakınları, jandarma tarafından kaza yerinin uzağındaki bir noktada tutuldu.

KAZAYI ANLATTI

Jandarmanın sıkı korumasında olan E.İ., Hacıveliler Köyü girişinde, yaşanan kazanın ayrıntılarını bu kez yer gösterip anlattı. Tanker şoförü İ.E., kaza yerinde de, ilk mahkemede verdiği ifadesini tekrarlayıp, İstanbul'dan yola çıktıktan sonra yol boyunca Susurluk, Balıkesir ve Akhisar'da, sahur yapmak için uygun park yerleri bulamadığı için durmadığını, kaza yerine kadar seyir halinde olduğunu söyledi. Sahurunu da seyir halinde yaptığını anlatan İ.E., 'Kaza yerine yaklaştığım sırada virajdan çıktım. Bu sırada karşıdan gelen aracı gördüm. Araç, yavaş yavaş benim şeridime geçmeye başladı. Aramızda yaklaşık 400 metre mesafe vardı. Sinyal vermemişti ama ben köye döneceğini düşünüp onun tarafı olan sol şeride geçtim. Aramızda 200 metre vardı, hızım da 60 ya da 70 km'deydi. Karşıdan gelen aracın hızlı olduğunu anlayınca, kornayla uyardım. Bu anda araç önce kendi şeridine geçmeye çalıştı sonra tekrar benim şeridime girdi. Ben de frene basmama rağmen duramadım. Çarpışma o anda oldu" dedi. E.İ., keşif sırasında Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı ile trafik bilirkişi heyetinin kazaya dair sorularını da yanıtladı. Keşfin tamamlanmasından sonra, tanker şoförü E.İ., getirildiği gibi yine sıkı önlemler altında, jandarma acıyla cezaevine gönderildi. Bilirkişi heyetinin, raporunu 10 Mart 2016 tarihindeki, duruşmaya yetiştireceği açıklandı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Gölmarmara İlçesine bağlı Hacıveliler Köyü yakınlarında, geçen 6 Temmuz sabahı meydana gelen kazada, E.İ., kullandığı 10 P 8765 plakalı tanker ile Seydi Aydın yönetimindeki 45 SA 3779 plakalı kamyonetle çarpıştı. Çarpışma sonrasında kamyonette bulunan ve Salihli'nin Çökelek Köyü'nden, bağ yaprağı toplamaya giren sürücü Seydi Aydın'ın yanı sıra (52), kasasında bulunan eşi Ayşe Aydın (47), Nesrin Aydın (27), Kezban Uysal (67), Fadime Orhan (48), Zeynep Uysal (32), Ümmühan Uysal (30), Durdane Kaya (40), Burak Kaya (15), Ümmühan Demirkol (38), Zeynep Zengin (35), Azize Kars (52), Ayşe Yaşar (40), Zekiye Çetin (54) ve Yıldız Öztürk (41), hayatını kaybetti. Gözaltına alınan tanker sürücüsü E.İ., kazanın nasıl meydana geldiğini bilmediğini ileri sürmesine rağmen tutuklandı.

GSP KAYITLARI GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI

Facia gibi kaza sonrasında oluşturan bilirkişinin raporunda da, tam kusurlu bulduğu E.İ., hakkında, 'Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 22.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Bu arada savcının hazırladığı iddianamede, E.İ.'nin, ilk ifadesinde de yalan söylediği ortaya çıktı. E.İ., ifadesinde, tankeri, kazadan önceki akşam saat 22.23 sıralarında Bursa'da aldığını, Balıkesir'de bir saat mola verdiğini, Akhisar - Gölmarmara kavşağında da yine sahur yaptığını ileri sürdü. Ancak tankerde bulunan GSP kayıtlarına göre ise gerçeğin öyle olmadığı ortaya çıktı. Buna göre, tankerin, 'Saat 22.15'de İstanbul Ümraniye'den yola çıktığı, feribota bindiği, kaza günü (6.7.2015 tarihinde) saat 00.00'da Altınova - Yalova'da feribottan indiği saptandı. Ardından sırasıyla Bursa - Balıkesir - Akhisar üzerinden hiç durmadan ilerleyen tankerin, kaza yerine saat 05.02'de ulaştığı ortaya çıktı.

Akhisar Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kaza Yerinde, Keşif Yapıldı
Akhisar Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kaza Yerinde, Keşif Yapıldı
Akhisar Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kaza Yerinde, Keşif Yapıldı
Akhisar Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kaza Yerinde, Keşif Yapıldı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Akhisar Gölmarmara'da 15 Tarım İşçisinin Can Verdiği Kaza Yerinde, Keşif Yapıldı - Son Dakika


Son Dakika

Alanyaspor, Konyaspor'u 1-0 yendi ve yenilgisiz liderliğini sürdürdü Kadıköy'de derbi heyecanı! İki takımın da ilk 11'i belli oldu İbo Show'da duygusal anlar! Kibariye'nin 'Annem' yorumu, İbrahim Tatlıses'i ağlattı Cinnet getiren kayınpeder dehşet saçtı! Torunlarının gözü önünde gelinini vurup, intihar etti Son Dakika: TSK'ya yönelik sözleri için CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında soruşturma başlatıldı Alişan ve Demet Akalın'ın Şanlıurfa'daki tedbirsiz ziyafeti tepki çekmişti! Belediye iddialara yanıt verdi Son Dakika! RTÜK, CHP'li vekilin Türk ordusuna yönelik "satılmış" sözlerini sarf ettiği yayına ilişkin inceleme başlattı Ermenistan ordusundan alçak tuzak! Geri çekildikleri bölgelere binlerce mayın bırakmışlar