Almanya'daki Türk Uzmanlar NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nde - Son Dakika
Güncel

Almanya'daki Türk Uzmanlar NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nde

Almanya\'daki Türk Uzmanlar NPİSTANBUL Beyin Hastanesi\'nde

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, Almanya'da görev yapan Türk uzmanları ağırladı.

22.09.2018 10:05  Güncelleme: 10:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Psikiyatri, nöroloji, ortopedi ve travmatoloji uzmanları ile psikolog ve psikoterapistlerden oluşan heyet, doktorlarla görüşerek fikir alışverişinde bulundu. Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının dil ve kültür farklılıkları nedeniyle yaşadığı güçlüklere dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Türk kültürünü ve dokusunu bilen kişiler olarak sizin orada bulunmanız büyük bir referans oluyor" dedi.

Almanya'nın çeşitli şehirlerinde görev yapan psikiyatri, nöroloji, ortopedi ve travmatoloji uzmanları, uzman psikolog ve psikoterapist lerden oluşan yaklaşık 25 kişilik heyet NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ve Üsküdar Üniversitesi'ni ziyaret etti.

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nde doktorlarla bir araya gelen Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yapılan ziyaretin kendilerini çok memnun ettiğini belirterek görüş alışverişinde bulunmanın önemine dikkat çekti.

Almanya'daki Türk uzmanları önemli bir referans oluyor

Almanya'da görev yapan doktorlara büyük görevler düştüğünü belirten Prof Dr Nevzat Tarhan, başta Almanya olmak üzere yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının dil ve kültürel farklılıklar nedeniyle özellikle psikiyatri hastalıkların teşhis ve tedavisinde sorunlar yaşadığını söyledi.

Sosyal uyum problemlerine de dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, teşhis ve tedavi konusunda sorunlar yaşandığını söyledi. Prof. Dr. Tarhan, "Orada yaşayan Türk vatandaşlarının sorunlarını anlamada Türk kültürünü ve dokusunu bilen kişiler olarak sizin orada bulunmanız büyük bir referans oluyor. Tercih sebebi oluyor. Hastalar 'Bizim kültürümüzü biliyor, aynı dili konuşuyoruz' diyor" dedi.

Kişiye özel tedavi uyguluyoruz

Hastanenin kuruluşundan bugüne kadar geçen 20 yıldaki aşamaları da anlatan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kişiye özel tedavi yöntemleri uyguladıklarını belirterek beyin ve nörobilim alanındaki çalışmalara önem verdiklerini söyledi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi olarak nörobilimi temel aldık. Beyin odaklı bir hastane olarak beyin araştırmalarını önemsiyoruz.

Multidisipliner bir anlayışla bilim üretmeyi hedefliyoruz" dedi.

Görüş alışverişini önemsiyoruz

Almanya'daki Türk uzmanlarının görüşlerinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Tarhan, görüş ve fikir alışverişinde bulunmanın her iki taraf için de yararlı olacağını ifade etti.

Almanya'daki uygulamaları anlattılar

Almanya'da görev yapan uzmanlardan psikoterapi uzmanı, Eski Yeşiller Partisi Milletvekili ve Köln Göçmen Sağlık Merkezi Müdürü Arif Ünal da Almanya'daki psikoterapi uygulamaları hakkında bilgi verdi. Ünal, Almanya'da Türk uzmanlarının ve Türkçe bilen uzmanların çok az olduğunu belirterek bu durumun Türk vatandaşlarının dil ve kültür farklılığı nedeniyle sağlık sorunlarının çözümünde problemlere yol açtığını ifade etti. Almanya'da günlük klinik uygulamalarından söz eden Ünal, "Hastaların büyük kesimi kadın 6 hafta klinikte kalmaları zor o nedenle bu yöntem büyük kolaylık sağlıyor" dedi.

Almanya'dan gelen uzmanların da görüş ve önerilerini dile getirdiği toplantıda NPİSTANBUL Beyin Hastanesi uzmanları da hastanede uygulanan tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Bağımlılık ve inme tedavisinde kullanılan yöntemleri anlattılar

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, hastanede uygulanan ileri tedavi yöntemleri konusunda bilgi verdi. Multidisipliner bir yaklaşım uyguladıklarını ifade eden Noyan, tedavi sürecinde altta yatan hastalıkların da tedavi edildiğini söyledi. Bağımlılıkta uygulanan tedavi yöntemleri üzerinde de duran Doç. Dr. Onur Noyan, çipli tedavi ve TMU tedavisinden bahsetti.

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Celal Şalçini de inme, inme rehabilitasyonu ve inme tedavisinde kullanılan yöntemleri anlattı.

Hastaneyi ve üniversiteyi gezdiler

Toplantının ardından NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hanifi Devrim misafir heyete hastaneyi gezdirerek teşhis ve tedaviye yönelik yöntem ve uygulamalar hakkında bilgi verdi. Heyet daha sonra Üsküdar Üniversitesini ziyaret etti. Üniversiteyi gezen uzmanlar laboratuvar ve diğer çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Almanya'daki Türk Uzmanlar NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nde - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şimşek: Piyasalar enflasyonun düşeceğine inanmaya başladı
  03:53 Şimşek: Piyasalar enflasyonun düşeceğine inanmaya başladı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen Küresel Görünüm Forumu'nda yaptığı konuşmada, piyasaların ve yatırımcıların genel olarak enflasyonun düşeceği ve Orta Vadeli Program'ın (OVP) sonuç vereceğine inanmaya başladığını ifade etti. Şimşek, OVP'nin güçlü ve güvenilir bir çerçeveye sahip olduğunu belirtirken, enflasyonun düşürülmesinin öncelikli hedefleri arasında olduğunu vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin politika önceliklerini anlatan Şimşek, OVP'nin fiyat istikrarını sağlamayı, rekabetçiliği artırmayı ve yapısal reformları gerçekleştirmeyi amaçladığını söyledi.

 • Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  03:43 Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Tokat'ın Sulusaray ilçesinde saat 02.35'te merkez üssü olan 4,1 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Depremin 7 kilometre derinlikte olduğu belirlendi. İkinci depremin herhangi bir olumsuzluğa neden olmadığı bildirildi. Ekipler sahada çalışmalarını sürdürüyor.

 • Serpil Örümcer, yardım konseri öncesi herkese teşekkür etti
  03:09 Serpil Örümcer, yardım konseri öncesi herkese teşekkür etti

  Geçimini sağlamak için fotoğraflarını ve albümlerini satışa çıkarmak zorunda kalan Serpil Örümcer, yardım konseri öncesi herkese teşekkür etti. Kendisine yardım sözünde bulunan ünlü isimlerin zamanla sözlerini unuttuğunu belirten Örümcer, Cem Karaca Kültür Merkezi'nde gerçekleşen konserde izleyicilerle dans etti. Konserde elde edilen gelirlerle Örümcer'in borçları kapatılacak.

 • Tokat'ta yaşanan 4,7 büyüklüğündeki deprem anı güvenlik kamerasında
  03:05 Tokat'ta yaşanan 4,7 büyüklüğündeki deprem anı güvenlik kamerasında

  Tokat Sulusaray ilçesinde meydana gelen 4,7 büyüklüğündeki depremin anı güvenlik kameralarına yansıdı. Belediye Başkanı Davut Kılıç, ilçede herhangi bir olumsuz durumun bulunmadığını açıkladı.

 • Mersin'de iki otomobil çarpıştı: 5 yaralı
  02:59 Mersin'de iki otomobil çarpıştı: 5 yaralı

  Mersin'de kontrolsüz kavşakta meydana gelen trafik kazasında, 68 BT 456 plakalı otomobil ile 34 HJY 494 plakalı araç çarpıştı. Kazada 5 kişi yaralandı. Bölge sakinleri, kavşağa ışık ve kamera sistemi takılması taleplerinin henüz karşılanmadığını belirtti.

 • Tokat'ta 4,7 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi
  02:59 Tokat'ta 4,7 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

  Tokat Sulusaray ilçesinde meydana gelen 4,7 büyüklüğündeki depremin ardından, Belediye Başkanı Davut Kılıç, herhangi bir olumsuz durumun bulunmadığını açıkladı. Deprem anı güvenlik kameralarına yansıdı.

 • İstanbul'da taksiciler öldürülen meslektaşları için eylem yaptılar
  02:44 İstanbul'da taksiciler öldürülen meslektaşları için eylem yaptılar

  İstanbul'da bir grup taksici, öldürülen taksici Yaşar Yanıkyürek için ve son zamanlarda taksicilere yönelik artan sözlü şiddet ve cinayetleri, kötü şartları protesto etmek için eylem yaptı. Göztepe Köprüsü önünde toplanan taksiciler, Beşiktaş Meydanı önüne kadar konvoy yaptı. Taksiciler, protestoyu sonlandırdıktan sonra yetkililere seslenerek, bu tür olayların yaşanmaması için önlem alınmasını istedi.

 • İstanbul'da taksiciler öldürülen meslektaşları için toplandı
  02:26 İstanbul'da taksiciler öldürülen meslektaşları için toplandı

  İstanbul'da yüzlerce taksici, gasp edilip öldürülen meslektaşları Yaşar Yanıkyürek için bir araya geldi. Taksiciler, Zincirlikuyu Mezarlığı'na cenazeyi getirdi ve güvenlik önlemleri altında basın açıklaması yaptı.

 • Tokat-Sulusaray ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem
  02:15 Tokat-Sulusaray ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem

  Tokat'ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen 4.7 büyüklükteki deprem Tokat, Sivas ve Yozgat'ta hissedildi. Tokat'ın Sulusaray ilçesi Yozgat il sınırına yakın bin noktada saat 01.06'da deprem meydana geldi. AFAD verilerine göre 4.7 büyüklükteki deprem Tokat, Sivas ve Yozgat'ta hissedildi.

 • İçişleri Bakanı: Tokat'ta meydana gelen depremde olumsuz bir durum yok
  02:08 İçişleri Bakanı: Tokat'ta meydana gelen depremde olumsuz bir durum yok

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Tokat'ta meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremin ardından olumsuz bir durum olmadığını açıkladı. Bakan Yerlikaya, AFAD ve ilgili kurumların saha taramalarına devam ettiğini belirtti ve depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

 • İstanbul'da Yüzlerce Taksici Meslektaşlarının Ölümü İçin Bir Araya Geldi
  02:05 İstanbul'da Yüzlerce Taksici Meslektaşlarının Ölümü İçin Bir Araya Geldi

  İstanbul'da taksisine aldığı yabancı uyruklu iki şahıs tarafından öldürülüp Sarıyer'de yol kenarına atılan Yaşar Yanıkyürek için yüzlerce meslektaşı bir araya geldi. Taksiciler, Zincirlikuyu Mezarlığı'na hareket ederek cenazeye eşlik etti.

 • Bozüyük'te devrilen tırın sürücüsü hayatını kaybetti
  02:03 Bozüyük'te devrilen tırın sürücüsü hayatını kaybetti

  Bilecik'in Bozüyük ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, Erhan Ç. yönetimindeki tır yol kenarına devrildi. Olay yerine sevk edilen polis, itfaiye, AFAD ve 112 Acil Sağlık ekipleri, sürücünün hayatını kaybettiğini tespit etti.


Advertisement