Apple Watch'a Uygulama Tasarlayan İlk Türk - Son Dakika

Apple Watch'a Uygulama Tasarlayan İlk Türk

30.10.2015 11:40
Apple Watch'a Uygulama Tasarlayan İlk Türk

Antalyalı Gökşan Özman, kendi şirketlerinde yürüttüğü akıllı telefon uygulamalarına benzer uygulamayı Apple Watch için yaparak Apple Store'a giren ilk Türk şirketi oldu.

Hollywood'un birçok ünlü yapımının afiş projelerini hazırlayan Türk olarak tanınan Antalyalı Gökşan Özman, Antalya ve Manhattan'daki şirketlerinde yürüttüğü akıllı telefon uygulamalarına benzer bir uygulamayı Apple Watch için hazırladı. Özman bu uygulamayla WatchOS Apple Store'a giren ilk Türk şirketi oldu.

BİR İLKİ BAŞARDI

Antalya ve Londra'da 2003 yılından beri grafik tasarım işleri yapan, Manhattan'da kurduğu şirketle de Hollywood filmlerinin afiş projelerinde yer alan 34 yaşındaki Gökşan Özman, yaklaşık 4 yıldır da Manhattan ve Antalya'daki şirketleri aracılığıyla ABD'de yazılım sektöründe faaliyet gösteriyor. 'Nuh', 'Yerçekimi', 'Yanlış Kapı', 'Vahşet Tanrısı', 'Yarının Sınırında', 'Para Avcısı', 'Taşıyıcı', '40 Gün ve 40 Gece' filmleri de dahil birçok dünyaca ünlü yapımın tanıtım projelerine imza atan Gökşan Özman, Apple'in ilk kişisel giyilebilir ürünü Apple Watch için tasarladığı uygulama ile Apple Store'e giren ilk Türk şirketi olmayı başardı.

YAZILIM VE TASARIM SÜREÇLERİNİ YÖNETİYOR

Gökşan Özman, sadece grafik-tasarım değil, akıllı telefon uygulamaları, internet siteleri, Apple Watch'a destek sağlayan ve reklamcılık sektörüne entegre teknolojik altyapılara yönelik hizmetler vermeye başladıklarını da kaydetti. Şirketinin geldiği noktadan kaynaklanan davet yetkisiyle vize türünün turistten 'business'e geçmesiyle daha fazla büyük şirkete ulaşma imkanı oluştuğunu belirten Gökşan Özman, çok aktif hizmet veren Newyork ofisinin özellikle yazılım ihtiyaçlarını tamamen karşıladığını söyledi. Özman, çok sayıda Amerikan şirketinin internet siteleri, akıllı telefon uygulamaları, EOS Android pazarındaki içerik geliştirmelerinin hem dizayn hem uygulama süreçlerinin tamamını yönettiklerini kaydetti.

FİRMASINI ANLATAN BİR UYGULAMA

Bunun dışında akıllı saatlerin, Apple Watch'ın getirdiği yeni bir pazar oluştuğunu aktaran Gökşan Özman şunları söyledi:

"Dünyada akıllı saat uygulamalarını neredeyse ilk uygulayan firmalardan biriyiz. Türkiye'de ise tek giriş yapan firmayız. Şu an Apple Watch'ın ikinci ürünü, yayına girmek üzere olan Apple Store onayında. Uygulama süreci tamamlandı, içerik okeylendi. Kendi şirketimiz üzerine geliştirdiğimiz reklam ağırlıklı bir uygulama. Akıllı saatin teknik özelliklerini içersinde barındıran bir uygulama. Bu noktada bütün bu sistemlerle ve beklenen fikirlerle entegre edilebilecek geniş bir pazar, yazılım dünyası. Özellikle WatchOS 2 ile birlikte olanaklar daha da genişledi. O da artık akıllı telefon kadar akıllı bir pazar ve daha özel bir içeriğe sahip."

YURT DIŞINA YAZILIM İHRACATI

Bu süreçlerin yönetiminde Antalya şirketi olmanın çok büyük etkeni olduğuna işaret eden Özman, işçilik maliyetleri ve Türk zekasının getirdiği büyük artıların çok ciddi farklılık yarattığını kaydetti. Standart Amerikan tasarımlarından farklı tasarımlar ürettiklerini belirten Özman, "Ama uluslararası standartlarda üretiyoruz. Evet orada da üretim yapan bir ekip var ama, temel tasarım takımımız Antalya'da. Biz aslında tasarımı ve yazılımı yurtdışına ihraç ediyoruz" dedi.

YORUMLAR (1)
  • ALLAHIN VERDİĞİ NEFESİ BOŞUNA HARCAMAYALIM: Çiftçilik yayilmali ki,millet bol bol et,tavuk,yogurt,peynir yumurta yesinler ki, beynimiz daha iyi çalişsin.ve kuvvetli olalim Cevap Yaz 5 2 Yayından Kaldır
500
Apple'ın tanıtımını yapacağı AirPods Pro 2, meraklılarını üzdü! Beklenen birçok özellik yok Apple'ın tanıtımını yapacağı AirPods Pro 2, meraklılarını üzdü! Beklenen birçok özellik yok Apple Watch 7 eSIM nasıl aktif edilir? Apple Watch 7 eSIM nasıl aktif edilir?
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Apple Watch'a Uygulama Tasarlayan İlk Türk - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement