ASKİ, asbestli içme suyu borularının değişimi için ihale kararı adı - Son Dakika

ASKİ, asbestli içme suyu borularının değişimi için ihale kararı adı

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), 13 ilçedeki asbestli içme suyu borularının değişimi için ihaleye çıkacak.

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), 13 ilçedeki asbestli içme suyu borularının değişimi için ihaleye çıkacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, ASKİ, Başkentin 13 ilçesinde bulunan 220 kilometrelik asbestli boruların değişimi için ihale kararı aldı.

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, halk sağlığı için ilk etapta önceliği, durumu acil olan Polatlı ve Beypazarı ilçelerindeki asbestli boruların değişimine vereceklerini kaydetti.

Öztürk, tüm dünyada kanserojen olduğu için kullanımı yasaklanan asbestli içme suyu borularının değişiminin şart olduğuna dikkati çekerek, "Şebeke suyu hattı, asbestli borulara paralel döşenecek olan ekonomik ömrü uzun, dayanıklı ve insan sağlığına zararsız polietilen borulardan olacak. Bu çalışmalar esnasında hatlar boyunca şebeke vanalarını da değiştireceğiz." ifadelerini kullandı.

Öztürk, asbestli boruların Türkiye'de 2010 yılından itibaren yasaklandığını vurgulayarak şu bilgileri paylaştı:

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan 'Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik' kapsamında 2010 yılından beri asbest liflerinin ve bu lifleri içeren karışımların, eşyaların imalatı, piyasaya arzı ve kullanımı yasaktır. Bu doğrultuda bakıldığında ne yazık ki halihazırda kullanılmakta olan bu boruların mutlaka acilen değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü hasara bağlı olarak kırılan ve çöken boruların patlama olasılığı, halk sağlığı açısından büyük tehdit yaratıyor."

Hedefin bir yıl içinde Ankara il sınırları altyapısında asbestli boru bırakmamak olduğunu vurgulayan Öztürk, kendi öz kaynaklarıyla hayata geçirecekleri proje için kısa süre içinde ihale takvimi duyurusunun yapılacağını kaydetti.

Son Dakika

17:30 Ayasofya kararına karşı çıkan UNESCO'ya yanıt veren Turizm Bakan Yardımcısı, Cordoba Katedrali'ni örnek gösterdi 17:16 Ayasofya kararı Yunanistan'ı çıldırttı! Atatürk'ün Selanik'teki evi için iğrenç teklif 17:15 En az koronavirüs vakası görülen Tunceli'de vakalar artışa geçti 16:43 Sokak ortasında sevgilisini öldüren şahıs daha sonra intihar etti 16:32 Bahçeli'den Orhan Pamuk'a Ayasofya tepkisi: Her zerresi dikenle sarılmış Pamuk 16:28 Son dakika: Türkiye'nin en yüksek köprüsü olan Botan Çayı Beğendik Köprüsü açıldı 15:37 Francesca Cipriani'den Can Yaman itirafı: Bütün gece bana kur yaptı, sonra da bana cevap vermedi 15:31 Babacan'dan Ayasofya'nın cami olmasına temkinli yorum: Sonuçlarını hep birlikte göreceğiz 14:54 Dünyaca ünlü sahilimizde "Çok fazla normalleştik" dedirten görüntüler 14:47 Instagram'ı ikiye bölen video! Şeyma Subaşı dans etti, 7 yaşındaki kızı eşyalarını taşıdı 14:06 Emekli hakim, tramvayda 15 yaşındaki kızların fotoğrafını çekerken yakalandı 13:55 Tatil yapan eşi ve kayınvalidesini ziyarete giden adam, çıkan tartışmada anne-kızı öldürdü 13:08 Sokak ortasında sevgilisini öldürdü, polisi görünce kendini vurdu 13:05 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Ayasofya cami olmakla kalmasın, bir mektep bir medrese olsun 12:58 Koronavirüs ilk kez 3 boyutlu görüntülendi