Son Dakika Haberleri: Atatürk Üniversitesi'nden ABD'ye Tepki

Atatürk Üniversitesi'nden ABD'ye Tepki

8 gün önce

Atatürk Üniversitesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik açıklama ve yaptırımlarına tepki gösterdi.

Atatürk Üniversitesi'nden ABD'ye Tepki, System.String[]
Atatürk Üniversitesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik açıklama ve yaptırımlarına tepki gösterdi.

Üniversitenin internet sitesinden yapılan açıklamada, Trump yönetiminin Türk halkına, meşru yönetimine ve hukuk sistemine saygısızlık yaptığı, açıkça saldırı süreci başlattığı belirtildi.

Trump yönetiminin Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden terör örgütlerine destek verdiği dile getirilen açıklamada, "Bu terör örgütlerine destek vermekten yargılanan vatandaşlarını, din adamları kisvesi altında gayri meşru yollarla koruma girişiminde bulunmaktadır. Türk milletine ve meşru kurumlarına, gayri meşru ve iyi niyet dışı baskılarla yönlendirmeye çalışılmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, yönetime geldiği ilk günden bu yana baskıcı politika yürüten Trump'ın, son zamanlarda ekonomik unsurları, uluslararası ticari hukuk kurallarını hiçe sayarak Türkiye'ye karşı bir silah gibi kullandığı aktarılarak, bu tavrın Türkiye'nin ekonomik düzenini, sosyal huzurunu ve güvenliğini tehdit ettiği kaydedildi.

ABD'nin dünyayı kutuplara bölmeye yönelik uygulamaları karşısında, Türkiye'deki meşru hükümetin ve diğer ülkelerin haklı duruşlarını üniversite olarak her zaman destekleyeceklerini belirten açıklamada, toplumun bu uygulamalara karşı duruşunun da sonuna kadar devam etmesi gerektiği ifade edildi.ABD Büyükelçiliğinden Saldırıyla İlgili Açıklama: Türk Hükümetine Teşekkür Ederiz ABD Büyükelçiliğine Düzenlenen Saldırıdaki Aracın Plakası Led Aydınlatmayla Kapatıldı

ABD'liler, Donald Trump'ın Yaptırımlarının Ülkeyi Olumsuz Etkilemesinden Korkuyor Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'dan, Trump'a Vergi Eleştirisi: Diplomasiyi Denemeli