Avrupa Birliği, Türkiye'ye yaptırımları rafa kaldırdı - Son Dakika

Avrupa Birliği, Türkiye'ye yaptırımları rafa kaldırdı

25.01.2021 23:00

AB dışişleri bakanları, 10-11 Aralık'taki liderler zirvesinde Türkiye'ye karşı kararlaştırılan ek yaptırımları rafa kaldırdı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ankara'dan gelen olumlu sinyallerin yaptırımlarla gölgelenmesini istemediklerini söyledi.

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye'ye yönelik Aralık ayındaki liderler zirvesinde kararlaştırılan yaptırımları rafa kaldırma kararı aldı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, "Olumlu gelişmeler kaydedildiğini gördüğümüz için Türkiye'ye karşı bugün yaptırım kararı almadık" dedi.

Yunanistan ile Türkiye arasında 2016'da son verilen istikşafi görüşmelerin bugün yeniden başlatıldığına ve Türkiye'nin şu an Doğu Akdeniz'deki tartışmalı bölgelerde gemisinin bulunmadığına işaret eden Maas, "Bunlar uzun süredir beklediğimiz olumlu sinyaller. Bu sinyallerin AB tarafından gelecek yaptırım kararlarıyla gölgelenmemesi gerekir" dedi.

"SİNYALLERİN KALICI OLMASI ÖNEMLİ"

Almanya Dışişleri Bakanı, şimdi Ankara'dan gelen olumlu sinyallerin kalıcı olmasının önem taşıdığını vurgulayarak "O zaman AB ile Türkiye arasında yeniden bir pozitif gündemden de bahsedebilecek durumda oluruz" diye konuştu.

DW Türkçe'nin haberine göre Maas, AB tarafından pozitif gündemin, Türkiye ile Gümrük Birliği'nin genişletilmesi ve Suriyeli sığınmacılara ek yardımlar gibi maddeleri kapsayabileceğini kaydetti.

LİDERLER ZİRVESİ'NDE TÜRKİYE'YE EK YAPTIRIM KARARLARI ALINMIŞTI

10-11 Aralık'taki liderler zirvesinde Türkiye'ye yönelik, Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama ve sondaj faaliyetleriyle bağlantılı kişi ve kuruluşları içeren yaptırım listesinin genişletilmesi kararı alınmıştı. Yaptırımların çerçevesi 2019 yılı Aralık ayında oluşturulmuş, geçen yıl Şubat ayında da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) iki yöneticisi yaptırım listesine alınmıştı.

Türkiye'ye karşı bu listenin dışında daha ağır yaptırımları da içerecek şekilde yaptırımların kapsamının genişletilmesi için karar ise Mart ayında düzenlenecek zirveye bırakılmıştı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Mart ayına kadar Türkiye ile ilişkilerin seyri ve olası yaptırım seçenekleriyle ilgili bir rapor hazırlamakla görevlendirilmişti.

Avrupa Birliği, Türkiye'ye yaptırımları rafa kaldırdı

Son Dakika Ekonomi Avrupa Birliği, Türkiye'ye yaptırımları rafa kaldırdı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (4)
  • Avrupa birliğimi kalmış ki: Türkiyede olmuş bir AVRUPA 2023 e kadar yapılacak yatırımlarlada Avrupayı bile geçeceğiz biz tüm kalbimizle inanıyoruz inanmayanlarda inkar etsinler kendileri bilir Köylere mezralara kadar devlet hizmetleri var hızlada hizmetler devam ediyor.Hlak hizmetlere hizmet edene oy veriyor boş boş konuşanlara değil hizmetleri görüyor onun için AK partiye oy veriyorki hizmetler devam etsin diye AK parti hizmet etmesse diğer boş konuşan muhalefetten ne farkı kalırdı Ak parti hizmeti bıraksın oy vermezler Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
  • Avrupa birliğimi kalmış ki: Avrupa birliği çatlağı açıkda başladı ırkcılık ekonomik düzensizlikler ve corona salgınının verdiği zararlar en ağır şekilde Avrupa yaşıyor ölümler ağır hasdalar derken Averupa kendi dertleriyle boğuşuyor.Avrupa ülkeleri türkiyeye ambargo uygulasa ne olur uygulamasa ne olur.Türkiye eski türkiye değil artık bunu bilsinler onların ambargosu vız gelir tırıs gider şimdi her yer Avrupa ülkesi gibi oldu gelişdi dünya değişiyor hızla Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Avrupa birliğimi kalmış ki: Avyrupa birliğimi kalmış daha İngiltere ayrıldı birlikden 4 ülke daha ayrılmak üzereler Avrupa eski avrupa olsaydı hiç arılan ülkeler olurmuydu Avrupa birliği içindeki bazı ülkeler Avrupa birliğine kambur oldu yunanisdan gibi güney kıbrıs rumlar gibi ekonomik yönden çökmüş ülkeler Avrupa birliğini dağılma noktasına getirdi ve dağılıyorda Avrupada iç kargaşalar mavi yelekliler yunanisdanda çifçi gösderileri isbantada katolanlar meselesi diğer avrupa ülkelerinde ırkcılık başını almış gidiyor Cevap Yaz 3 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

İstanbul'da şubatta perakende fiyatlar yüzde 1,48, toptan fiyatlar yüzde 0,36 arttı Son Dakika: Ermenistan yangın yeri! Muhalif göstericiler hükümet binasını bastı Kardelen Acar hacker kurbanı! Hesabını ele geçirip çıplak fotoğrafını paylaştılar Koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma kaldırılan oyuncu Selin Yeninci'ye sevenlerinden dua yağdı Sağlık memuru, "Allah yolunda kurban edeceğim" dediği oğlunu ormana götürüp boynundan kesti Milyonların gözü kulağı Kabine'de! 5 ilde normalleşme kesin gibi, 25 ilde ise umutlu bekleyiş sürüyor Husumetli iki grup sokak ortasında birbirine girdi! Kadınlar da kavgaya dahil olunca olay büyüdü Geceyi gündüze çeviren olay sonrası meteor bulduğunu iddia eden vatandaş: 20 bin dolar edeceğini söylediler