Bağcılar, Bilişim Teknolojilerini Konuştu - Son Dakika
Güncel

Bağcılar, Bilişim Teknolojilerini Konuştu

Bağcılar, Bilişim Teknolojilerini Konuştu

Dokunmatik cihazların ortadan kalkacağını ve konuşmayı tanımlayan bilgisayarların gündeme geleceğini söyleyen Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, “İnsan beynine yüklenecek çiplerle iletişim sağlanacak” dedi.

13.03.2014 16:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dokunmatik cihazların ortadan kalkacağını ve konuşmayı tanımlayan bilgisayarların gündeme geleceğini söyleyen Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, "İnsan beynine yüklenecek çiplerle iletişim sağlanacak" dedi.

Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, Bağcılar Belediyesi Kadın Meclisi Kadınlar Akademisi'nin Kemer Burgaz Üniversitesi'nde düzenlediği "Bilişim Teknolojilerinin Etkin Kullanımı ve Hayatımıza Etkileri" konulu seminere katıldı. Programa, Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ'un yanı sıra, Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Subaşı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır seminer öncesi yaptığı konuşmada dünyadaki mevcut yaşam ve hayat standardına bakıldığında bazı şeylerin aritmetik, bazı şeylerin ise geometrik arttığını belirterek bildi dünyasının geometrik arttığını söyledi. Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Subaşı da teknoloji çağında emek, sermaye ve toprağın ikinci planda kaldığını belirterek, akıllı belediyecilik, sürdürülebilir belediyecilik derken bilişim belediyeciliğinin ön plana çıktığını söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün önemine vurgu yaparak konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Üçtuğ, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile 'birlikte nasıl bir çalışma yaparız' diye konuşurken üniversitede seminer düzenleme fikrinin ortaya çıktığını söyledi. Cinsiyet ayırımcılığının hala devam ettiğini kaydeden Prof. Üçtuğ, "Anne kavramını yüceleştiren bir gelenekten geliyoruz. Ancak bu eş olarak düşünüldüğünde aynı algı olmuyor. Annemizi dövmüyoruz ama eşimizi dövebiliyoruz. Toplum olarak herhalde elbirliğiyle aşmamız gereken bir sorun. Bu tür akademiler, etkinlikler ve bilinçlendirmeler kadınlarımızı da güçlendirecek. Hep birlikte kadınlar lehine pozitif ayırımcılığın yapılmadığı günlere kavuşacağız" diye konuştu.

Son 30 yılda baş döndürücü gelişmeler yaşandığını ifade eden Prof. Üçtuğ, Mezopotamya, Mısır ve Yunan medeniyetinin etkili olduğu dönemlerin ardından Çin, Osmanlı ve Endülüs uygarlıklarının ön plana çıktığını anlattı. O dönemin Avrupa uygarlığının Çin ile ticaret yapabilmek için denizi kullandığını belirten Prof. Üçtuğ, tesadüfen Amerika'nın keşfedildiğini kaydetti. 18 ve 19. Yüzyılda İngiltere ve Fransa'da bilimin baş döndürücü şekilde geliştiğini kaydeden Prof. Üçtuğ, elektriğin ve mekanik denemelerin yapıldığını söyledi. Hızlı sanayileşmeyle 20. yüzyıla gelindiğini hatırlatan Prof. Üçtuğ, "Sanayi devriminden sonra elektrik devrimi başlıyor. İcatlar ortaya çıkıyor" dedi.

20.Yüzyıl'da da petrolün ve nükleer enerji gücünün ortaya çıktığını anlatan Prof. Üçtuğ konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Elektrik enerjisinin keşfiyle sanayi devrimi başlamıştır. İletişim devrimiyse bilgilerin havadan kablosuz elektromanyetik alanlar aracılığıyla aktarılmasıyla ortaya çıkmıştır. 1 metrenin milyarda biri boyutunda bir şeyler yapmak anlamına gelen nano teknolojiye geçiyoruz. Nano boyutunda elektronik çipler yapılıyor. Şu anki son gelişmeler bu boyutta. Yakın zamanda klavye ortadan kalkacak. Konuştuğunuz zaman bilgisayar yazacak. Ses ve görüntü işleme konularında müthiş gelişme yaşanıyor. Artık göz bebeğiniz, avucunuz tanınıyor. Şimdi dokunmatik cihazlar ortadan kalkacak. Direk konuşmayı tanıyan bilgisayarlar gündeme gelecek. İnsan beynine yüklenecek çiplerle iletişim sağlanacak." - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bağcılar, Bilişim Teknolojilerini Konuştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Konyaaltı Belediyesi Özel Öğrencilere Deprem Eğitimi Verdi
  13:04 Konyaaltı Belediyesi Özel Öğrencilere Deprem Eğitimi Verdi

  Konyaaltı Belediyesi Destek Hizmetleri Sivil Savunma Ekipleri, Dr. Günseli-Dr. Bülent Akınsal Özel Eğitim Ortaokulu ve Özel Eğitim Meslek Okulu'nda özel öğrencilere deprem haftası dolayısıyla acil durum eğitimi ve tatbikat düzenledi.

 • Karabük'te istinat duvarından düşen genç kadın hayatını kaybetti
  13:04 Karabük'te istinat duvarından düşen genç kadın hayatını kaybetti

  Karabük'ün 5000 Evler Bahçelievler Mahallesi'nde bir sitenin istinat duvarında oturan 32 yaşındaki H.C., 6 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybetti. Olay yerinde yapılan incelemede, genç kadına ait olduğu düşünülen bir yelek ve kan izleri bulundu. Ayakkabıları da kaldırımda bulunan H.C.'nin cenazesi, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Fethiye Belediye Fen Lisesi Bölge Finallerine Katılacak
  13:02 Fethiye Belediye Fen Lisesi Bölge Finallerine Katılacak

  Fethiye Belediye Fen Lisesi, Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda bölge finallerine katılmaya hak kazandı. Ayrıca, Tarih Eğitiminde Yenilikçi Okul Projeleri 2024 HİSTOLAB ödül başvuruları için hazırladıkları proje ile Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenecek olan ödül törenine davet edildi.

 • Samsun'da narkotik dedektör köpeği 'Çakır', peçeteye emdirilmiş 2 bin içimlik bonzaiyi buldu
  13:01 Samsun'da narkotik dedektör köpeği 'Çakır', peçeteye emdirilmiş 2 bin içimlik bonzaiyi buldu

  Samsun'da yapılan bir operasyonda narkotik dedektör köpeği Çakır, peçeteye emdirilmiş 2 bin içimlik bonzaiyi buldu. Şüpheli gözaltına alındı ve tutuklandı.

 • Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nde minibüs kazası: 9 kişi taburcu oldu
  13:01 Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nde minibüs kazası: 9 kişi taburcu oldu

  Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi yolunda freni boşalan bir minibüsün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada yaralanan 14 kişiden 9'u hastaneden taburcu oldu. Kazada, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinden günübirlik tatil için Kartalkaya'ya gelen bir grup vatandaş yaralandı. Yaralılar, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından hastanelere sevk edildi. Bugün itibarıyla 9 kişi taburcu edilirken, 5 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

 • Eskişehir'de Gönüllü Sokak Hayvanları Besleyen Kadın
  13:00 Eskişehir'de Gönüllü Sokak Hayvanları Besleyen Kadın

  Eskişehir'de yaşayan Kamile Uzun adlı vatandaş, gönüllü olarak 22 yıldır sokak hayvanlarını besliyor. Uzun, sokaktaki hayvanları kendi evladı gibi görüyor ve destek bekliyor. Vatandaşlardan bireysel olarak köşe başlarına mama dökerek yardımcı olmalarını istiyor.

 • Hatay'ın ilk Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen anıldı
  12:59 Hatay'ın ilk Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen anıldı

  Hatay'ın ana vatana katılmadan önceki ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, vefatının 44. yılında Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. Törene İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Gözen, Şişli Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, Sökmen'in ailesi ve yakınları katıldı. Sökmen'in torunu Necla Tuba Sökmenoğlu, dedesinin vatanı için mücadele ettiğini vurgulayarak, Hatay'ın yeniden inşasında demografik yapıya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Vali Yardımcısı Gözen ise Hatay'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin eşi benzeri olmayan bir ili olduğunu ifade etti ve Hatay'ın Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmasında Tayfur Sökmen'in büyük katkıları olduğunu söyledi.

 • AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Adayı Bilden'den Engellilere Müjde
  12:57 AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Adayı Bilden'den Engellilere Müjde

  AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden, engellilere yönelik hizmetlerini açıkladı. Bilden, engellilere ücretsiz elektrikli sandalye ve diğer yardımcı aletleri vereceklerini, engelli derneklerine ücretsiz yer tahsis edeceklerini söyledi.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda kadının diplomasi alanındaki yeri ele alındı
  12:57 Antalya Diplomasi Forumu'nda kadının diplomasi alanındaki yeri ele alındı

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen 'Diplomaside kadın' panelinde kadının diplomasi alanındaki yeri ve kadın-erkek eşitliği ele alındı. Panelde konuşmacılar, kadınların diplomasi alanında başarıya ulaşabileceğini vurguladılar ve kadın-erkek eşitliğinin önemine dikkat çektiler.

 • Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nden dönen minibüs devrildi, 14 kişinin tedavisi tamamlandı
  12:57 Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nden dönen minibüs devrildi, 14 kişinin tedavisi tamamlandı

  Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nden dönenleri taşıyan minibüsün Saraycık köyü yakınlarında devrilmesi sonucu yaralanan 14 kişinin tedavisi tamamlandı. Kazada yaralanan 19 kişiden 14'ü taburcu edilirken, 5 kişinin tedavisi ise devam ediyor.


Advertisement