Bakan Ergün: 'Nobel Alacak İnsanlar Yetişecek' - Son Dakika

Bakan Ergün: 'Nobel Alacak İnsanlar Yetişecek'

27.11.2013 15:25

Nihat Ergün, TÜBİTAK bünyesinde üstün yetenekli çocuklar için İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere üç tane yeni okul açacaklarını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Milli Eğitim Bakanı ile görüştüklerini ve TÜBİTAK bünyesinde üstün yetenekli çocuklar için İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere üç tane yeni okul açacaklarını söyledi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Çalışmalar Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 21. Ulusal Bilim Olimpiyatları, 18. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı ve 2013 yılı Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nın madalya töreni Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda gerçekleşti. Törene Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Orhan Erdem, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan da katıldı. Hazırlanan sinevizyonun gösterimiyle başlayan törende ilk olarak 25. Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatı ve 21. Balkan Olimpiyatı altın madalya sahibi öğrencilerden Yusuf Hakan Kalaycı ve 54. Uluslararası Matematik Olimpiyatı altın madalya sahibi Mehmet Efe Akengin birer konuşma yaptı.Kendisinden önce konuşma yapan öğrencilere değinerek konuşmasına başlayan Bakan Ergün, yaşamış olduğu eski bir anısını anlattı. Kaldığı yurtta 120 kişiye hitap ettiğini ve hava soğuk olmasına rağmen heyecandan çok terlediğini anlatan Ergün, o zamandan sonra yaptığı konuşmadan sonra artık terlemediğini ifade etti. Matematik bilmenin her alanda gerekli olduğunu dile getiren Bakan Ergün, şöyle konuştu:

“Türkiye bir yükseliş dönemindedir. Türkiye’nin esas konuları bunlardır. Bu gençlerin elde ettikleri başarılardır ve ileride elde edecekleri daha büyük başarılardır. Şimdi biz ülkemizde bilimi, bilim adamlarını, teknolojiyi önemsediğimiz müddetçe sıçrama yapabiliriz. Bizim artık yavaş yavaş kaplumbağa hızıyla ilerleme gibi bir lüksümüz olamaz. Biz çok kaybettiğimiz zamanı kazanmamız için hızlı ilerlememiz gerekiyor, bunun için de zemine bilimi onunla birlikte gelişecek olan teknolojiyi koymamız gerekiyor. Gençlerimiz bizim en büyük zenginliğimiz, ne varsa onlarda var. Gelecek onlarda, onların aklında, zekasında, çalışkanlığında ve işte bugün bu ödül töreninde ödüllerini alacak olan arkadaşlarımızın bundan sonraki yapacakları çalışmalarda.”

ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR İÇİN İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR’DE ÜÇ YENİ OKUL AÇILACAK

Salonda çok seçkin gençlerin olduğunu söyleyen Bakan Ergün, “Bunların içinden daha da seçeceğiz. Milli Eğitim Bakanımızla da konuştuk, TÜBİKAK bünyesinde üstün yetenekli çocuklar için İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere üç tane yeni okul açmayı, önce liseden başlayıp, sonra ortaokula, sonra ilkokul seviyesine inip, ilkokuldan liseye kadar bu arkadaşlarımızın özel şartlarda gerçekten bilim insanı olarak yetişecekleri, geleceğe dair hayat kaygısı taşıyamayacakları, üniversite sınavına girip nereyi kazanacağım endişesi de taşımayacakları, nereye istiyorlarsa oraya gitsinler. O şartları onlara hazırlayacağımız bir süreci de başlatmış oluyoruz. İnşallah kısa zamanda, mümkünse önümüzdeki eğitim öğretim yılında buna da başlayacağız. Geleceğimizin bilim adamlarını, çok seçkin bilim adamlarını da oralardan yetiştirecek noktaya gelmiş olacağız” diye konuştu.

Bakan Ergün, ödül alan öğrencileri tebrik ederek, gelecek için gençlerden çok umutlu olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE BU SENE ULUSLARARASI BİLİM OLİMPİYATLARINDA 22 MADALYA KAZANDI

TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak ise, ülkemizin bu sene uluslararası bilim olimpiyatlarında 2 altın madalya, 7 gümüş madalya, 12 bronz madalya ve 1 mansiyon olmak üzere toplam 22 madalya kazandığını ifade ederek, “Bu sene 22 madalya aldık ve Türkiye Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda aldığı madalya sayısını altında 43’e, gümüşte 143’e,bronzda 216’ya ve mansiyonda 44’e yükseltti” diye konuştu.

TÜBİTAK olarak öğrencilere sağladıkları bursları ve destekleri de anlatan Altunbaşak, gençlerin istedikleri alanlarda çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından 21. Ulusal Bilim Olimpiyatları, 18. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı ve 2013 yılı Uluslararası Bilim Olimpiyatları ve Balkan ve Avrupa Kızlar Bilim Olimpiyatları’nda farklı alanlarda dereceye giren öğrencilere altın, gümüş ve bronz madalyaları takdim edildi.

PELİN ÜZEK

ANKARA

Bakan Ergün: 'Nobel Alacak İnsanlar Yetişecek'

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bakan Ergün: 'Nobel Alacak İnsanlar Yetişecek' - Son Dakika


Son Dakika

Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararları sonrası dünyaca ünlü ajanstan tepki çeken algı operasyonu 13:37 Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararları sonrası dünyaca ünlü ajanstan tepki çeken algı operasyonu Şener Şen'in ardından Haluk Bilginer de aşı için kamera karşısındaki yerini aldı 13:19 Şener Şen'in ardından Haluk Bilginer de aşı için kamera karşısındaki yerini aldı Sağlık çalışanlarının istifa yasağı 1 Temmuz'dan itibaren kalkacak 12:58 Sağlık çalışanlarının istifa yasağı 1 Temmuz'dan itibaren kalkacak
Rusya'da korkunç olay! Canavar ayı, 16 yaşındaki çocuğu parçalara ayırarak yedi 12:35 Rusya'da korkunç olay! Canavar ayı, 16 yaşındaki çocuğu parçalara ayırarak yedi Dünya uyuşturucu satıcılarının vahşetini konuşuyor! İnsanları öldürüp, çıplak bir şekilde köprüye asıyorlar 12:30 Dünya uyuşturucu satıcılarının vahşetini konuşuyor! İnsanları öldürüp, çıplak bir şekilde köprüye asıyorlar Sergen Yalçın, 4 saat süren toplantı sonucunda 45 milyon TL ücrete 12:03 Sergen Yalçın, 4 saat süren toplantı sonucunda 45 milyon TL ücrete "Tamam" dedi
Kadir Şeker'in kurtardığı, Ayşe Dırla, uyuşturucuyla yakalandığı sevgilisiyle cezaevinde evlendi 11:23 Kadir Şeker'in kurtardığı, Ayşe Dırla, uyuşturucuyla yakalandığı sevgilisiyle cezaevinde evlendi Onur Air'in uçakları icraya verildi, ikinci bir talimata kadar uçuşlar durduruldu 10:49 Onur Air'in uçakları icraya verildi, ikinci bir talimata kadar uçuşlar durduruldu
Advertisement