Bakan Yılmaz: "Türkiye'nin En Büyük Zenginliği Beşeri Sermayesidir" - Son Dakika

Bakan Yılmaz: "Türkiye'nin En Büyük Zenginliği Beşeri Sermayesidir"

22.05.2017 15:06
Bakan Yılmaz:

Turkcell’in desteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye genelindeki Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) eğitim gören özel yetenekli çocukların eserlerinin sergilendiği Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali, Manavgat’ta törenle başladı.

Turkcell'in desteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye genelindeki Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) eğitim gören özel yetenekli çocukların eserlerinin sergilendiği Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali, Manavgat'ta törenle başladı.

Festival açılışına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı ve Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Güler ve çok sayıda davetli katıldı.

BİLSEM'in önemine dikkat çeken Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı ve Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Güler, dünyada 4'üncü sanayi devriminin yaşandığını ifade ederken, "Türkiye ise öğrenci zenginliği ve tecrübeli öğretim kadrosuyla bu büyük kalkınmada önemli katkılarda bulunacaktır. Ülkeleri teknoloji kullanan ve teknoloji üreten ülkeler olarak ikiye ayırdığımızda Türkiye'nin de teknoloji üreten ülkeler sınıfında olmasını istiyoruz. Endüstri 4.0'la beraber 2040'da dünyanın en büyük ekonomisinin 3'ünün Asyalı olacağı hesaplanıyor. Birinci Çin, ikinci Hindistan, üçüncü ABD ve 4'üncüsü Japonya şeklinde 2040 projeksiyonu var. Türkiye, doğu ve batı arasında enerji, bilim ve teknoloji, eğitim gibi alanlarda çok avantajlı bir ülke" dedi.

Açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin ne petrolünün ne de doğalgazının olmadığını, en büyük zenginliğinin beşeri sermayesi olduğunu söyledi. Türkiye'nin bugünkü gücünü ve başarısını beşeri sermayesi sayesinde yakaladığını belirten Bakan Yılmaz, "Türkiye beşeri sermayesi sayesinde dünyada en büyük ekonomi olarak 16'ncı sırada. Yeter mi, yetmez? Eksikliğimiz var. 860 trilyon dolar olan milli gelirimizin 2 katrilyon dolar olmasını istiyoruz. Bütün bunların gerçekleşebilmesi için de eğitime daha fazla önem vermemiz gerekmektedir. Eğitimi ihmal ederseniz her şeyi ihmal ediyorsunuz demektir. Türkiye olarak milli gelirin yüzde 5,8'ini eğitime ayırmaktayız. Kalkınmış ülkelerin ortalaması ise 5,7'dir" dedi.

Nobel ödüllü Prof.Dr. Aziz Sancar ve dünyanın en genç profesörü unvanına sahip Prof.Dr. Oktay Sinanoğlu'nun Türkiye'deki ilk ve ortaokullardan mezun olduğunu ve bunu gururla tüm dünyaya gururla anlattıklarına dikkat çeken Bakan Yılmaz, "Türkiye olarak yakın zamana kadar tüm silahlarımızı ve savunma sanayisinde dışa bağımlı iken bugün kendi tankımızı, kendi uçağımızı, kendi uydumuzu yapıyoruz, kendi füzemizi yaptığımız bir döneme geldik. İstiyoruz ki burada yetişen evlatlarımız geleceğin Türkiye'sinin yöneticisi olsun. Özel yetenekli çocuklarla inşallah Türkiye'nin yarını bugünden çok daha iyi olacaktır" dedi. - ANTALYA

Bakan Yılmaz: Türkiye'nin En Büyük Zenginliği Beşeri Sermayesidir
Bakan Yılmaz: Türkiye'nin En Büyük Zenginliği Beşeri Sermayesidir
Bakan Yılmaz: Türkiye'nin En Büyük Zenginliği Beşeri Sermayesidir
Bakan Yılmaz: Türkiye'nin En Büyük Zenginliği Beşeri Sermayesidir
Bakan Yılmaz: Türkiye'nin En Büyük Zenginliği Beşeri Sermayesidir
Bakan Yılmaz: Türkiye'nin En Büyük Zenginliği Beşeri Sermayesidir
Bakan Yılmaz: Türkiye'nin En Büyük Zenginliği Beşeri Sermayesidir

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bakan Yılmaz: 'Türkiye'nin En Büyük Zenginliği Beşeri Sermayesidir' - Son Dakika


Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü Bebeğine çamaşır suyu enjekte etmişti! Mahkemede dikkat çeken 'mektup' detayı