Bandırma'dan 10 Ülkeye 1 Milyon Ceviz Fidanı - Son Dakika

Bandırma'dan 10 Ülkeye 1 Milyon Ceviz Fidanı

24.05.2017 11:04
Bandırma'dan 10 Ülkeye 1 Milyon Ceviz Fidanı, System.String[]

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Kasım 2016-Mart 2017 sezonunda üretilen yaklaşık 5 milyon ceviz fidanından 1 milyonu ihraç edildi.

AHMET PESEN - Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Kasım 2016-Mart 2017 sezonunda üretilen yaklaşık 5 milyon ceviz fidanından 1 milyonu ihraç edildi.

Bandırma'nın kırsal mahalleleri Sahil Yenice, Ömerköy, Erikli ve Dutliman'da üretilen ceviz fidanları, İtalya, Fransa, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Azerbaycan'ın aralarında yer aldığı 10 ülkede alıcı buluyor.

İlçe Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ceviz aşılamanın Bandırma'da son 20 yılda büyük bir gelişim gösterdiğini vurgulayarak, yüz binlerle başlayan rakamların kısa sürede milyonlara, geçen yıl da 12 milyon adede ulaştığını belirtti.

"Ekim alanı bin 500 dekarı buldu"

Dönmez, önce Sahil Yenice Mahallesi'nde başlayan ceviz fidanı yetiştiriciliğinin zamanla bölge halkı için iyi bir gelir kaynağı olduğunu ifade ederek, "Sahil Yenice'de ilk yıllarda 300 dekar arazide yapılan üretim, bugün 5'e katlayarak Yenice ile beraber, Ömerköy, Erikli, Dutliman gibi mahallelere de yayıldı. Üretim alanı bin 500 dekarı buldu." dedi.

Bölgede kayıtlı 70 firmanın sertifikalı fidancılık yaptığını belirten Dönmez, "Bunların 15-16'sı ihracat yapıyor. Hepsi aşılı, sertifikalı fidan üretiyor. Onun dışında bölgemizde yaklaşık 100 serada da 1 milyon 700 bin tüplü fidan üretimi gerçekleştiriliyor." diye konuştu.

"1 milyon fidanımız ihraç edildi"

Dönmez, bölgenin ceviz üretim potansiyeline dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu yıl 1 milyon fidanımız ihraç edildi. 3,5-4 milyon fidanımız da yurt içi piyasada pazar buldu. 10 kadar ülkeye ihracatımız var. Gürcistan, Azerbaycan,Yunanistan, Bulgaristan, İtalya, Fransa ve Türk cumhuriyetlerinin birçoğuna ihracatımız gerçekleşiyor. Bölgemizde ceviz fidanı ekimi bir numara oldu. Türkiye genelinde üretimde ve ihracatta birinciyiz. Bölgemizi tarım üretimi açısından başarılı buluyoruz."

İhracat alanında çok ciddi bir pazar araştırması yapılması gerektiğine de değinen Dönmez, mevcut trendin devamı halinde bölgeden ihraç edilen ceviz fidanı sayısının gelecek yıl 2 milyonu, yakın gelecekte de 5 milyonu bulmasını beklediklerini söyledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Bandırma'dan 10 Ülkeye 1 Milyon Ceviz Fidanı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Fenerbahçe, Karagümrük'ten 35 yaşındaki futbolcu Lucas Biglia'yı transfer etmek için harekete geçti Fenerbahçe, Karagümrük'ten 35 yaşındaki futbolcu Lucas Biglia'yı transfer etmek için harekete geçti Hande Erçel, mavi mayolu pozlarıyla takipçilerini mest etti Hande Erçel, mavi mayolu pozlarıyla takipçilerini mest etti Askerden yeni gelen genç evinin önünde tüfekle öldürüldü Askerden yeni gelen genç evinin önünde tüfekle öldürüldü Galatasaray'da Fatih Terim ve 12 futbolcu boşa çıktı Galatasaray'da Fatih Terim ve 12 futbolcu boşa çıktı Sedat Peker'den dikkat çeken sözler! Kılıçdaroğlu ve Akşener de gündemindeydi Sedat Peker'den dikkat çeken sözler! Kılıçdaroğlu ve Akşener de gündemindeydi Polisin ikna edemediği kadından pes dedirten tepki: Ceza yazarsan insan değilsin! Polisin ikna edemediği kadından pes dedirten tepki: Ceza yazarsan insan değilsin! Gedson, stada girmek isterken tartaklanan kardeşine yapılanları öğrenince veda etti Gedson, stada girmek isterken tartaklanan kardeşine yapılanları öğrenince veda etti Devriye gezen polis, ağaca asılı ceset buldu Devriye gezen polis, ağaca asılı ceset buldu
Advertisement