Son Dakika Haberleri: Barışın Kenti Çanakkale, 100. Yıla Hazırlanıyor

Barışın Kenti Çanakkale, 100. Yıla Hazırlanıyor

5 yıl önce

Çanakkale şehri, geçmişten günümüze liman şehri olarak bölgenin önemli bir ticaret merkezi olma özelliğini EXPOTROİA 2013 Fuarı ile pekiştiriyor.

Barışın Kenti Çanakkale, 100. Yıla Hazırlanıyor, System.String[]
Çanakkale şehri tarihe saygısını, geçmişten günümüze liman şehri olarak bölgenin önemli bir ticaret merkezi olma özelliğini EXPOTROİA 2013 Fuarı ile pekiştiriyor…

ÇASİAD Başkanı Yıldız: "Barışın kenti Çanakkale, cumhuriyete katkı sunan bir ruhun yaşandığı, düşmanlığın dostluğa çevrildiği topraklardır. Zaferle taçlanan ancak çok sayıda kayıp verilen topraklardır Çanakkale. Bu nedenle ülkemiz insanları içinde Çanakkale'nin yeri tarihe sahip çıkmak anlamında farklı olmalıdır."

Çanakkale Savaşı denilince akla gelen ilk gün elbette zaferin kazanıldığı 18 Mart günüdür. Kara çıkarmasının yapıldığı 25 Nisan ise uluslararası anlamda büyük önem taşır ve bugün Anzak Günü olarak bilinir. 18 Mart, Çanakkale Savaşı'nın deniz bölümünün zaferle sonuçlandığı gündür. Yurdu kurtarmak için canı pahasına düşmanla savaşan askerlerin anısına her yıl anma törenleri düzenlenir. Ülkemizin her kesiminden binlerce insan, şehitlerin ebedi istirahat yerini görmek, o dönemin şartlarına tanıklık etmek için ve şehitlerimiz anısına dua etmek için Çanakkale'ye gelir. Omuz omuza çarpışan her milletten askerin yer aldığı bu savaşlar 25 Nisan 1915 sabahındaki kara çıkarmasıyla başlamıştır. Bu nedenle her yıl 25 Nisan gününde Gelibolu Yarımadası'nda uluslararası törenler düzenlenir. Savaşın mağlupları bu günü "Anzak Günü" olarak anmaktadır.

Beş bin yıllık geçmişi olan kentimiz aynı zamanda turizm, tarım ve üniversite konularında da ivme kazanan bir şehirdir. ÇASİAD, ÇTSO önderliğinde EXPOTROİA Turizm ve Ticaret Fuarı'nı hazırlamanın heyecanını tüm destekçilerimizle yaşıyoruz ve bu heyecanı Çanakkale'lilere de yaşatacağımızdan eminiz. 16 – 19 Mayıs 2013 tarihlerinde Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenecek "EXPOTROİA 2013 Çanakkale Turizm ve Ticaret Fuarı", 2015 yılı Çanakkale kara ve deniz savaşlarının 100. yılı olması nedeniyle yapılacak etkinliklerin ilki çerçevesinde planlanmıştır.

100. yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında Türkiye ve Avustralya arasındaki kültürel, sosyal ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için çeşitli faaliyetlerin düzenlenmesi konusunda 2015 yılı hazırlıkları Çanakkale için büyük önem taşıyor. Amacımız bu fuarı uluslararası bir etkinlik haline dönüştürmek, gelenekselleştirmektir. 2015 yılında ortalama 10,000 civarında Anzak'ın Çanakkale'yi ziyaret etmesi beklenmektedir. Yeni Zelanda ve Avusturalya'lıların da katkılarıyla bu etkinlik süreklilik arz edecek, gelenekselleşecektir.

Bu çerçevede Çanakkale'de önümüzdeki 2 yıl içinde yeni kongre salonları, oteller, altyapı çalışmaları, etkinliklerin gerçekleşebileceği alanların inşaası planlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin de yoğun desteği ile bir komite kurulmuştur. Bu komitede tüm kamu kurum ve kuruluşları, STK'lar yer almaktadır.

Bu nedenle kentimize yurt dışından ve yurt içinden gelecek tüm ziyaretçilerin keyif alacağını, mutlu, bereketli anılarla ve ticari işbirlikleri ile ayrılacağını, ayrılırken de yüreğinden bir şeyler bırakarak sevgi ile Çanakkale'yi hatırlamasını umut ediyoruz.


Yıllarını Sanata Adayan Nalan Varol, Müge Anlı'da Kansere Yakalandığını Duyurdu ABD'den Bir Geri Adım Daha: Afrin Oeprasyonu İlişkileri Etkilemez!
Rusya'dan Afrin Operasyonunun Seyrini Değiştirecek Yalanlama: Askerlerimizi Çekmedik!