Başbakan İkram Etti, Ününü Türkiye Duydu - Son Dakika

Başbakan İkram Etti, Ününü Türkiye Duydu

14.01.2012 11:20
Başbakan İkram Etti, Ününü Türkiye Duydu, System.String[]

Hatice Özdemir - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gazeteciler ikram etmesinin ardından dikkatleri üzerine çeken salep, Burdur'un Bucak ilçesinden yurda dağılıyor.

Hatice Özdemir - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gazeteciler ikram etmesinin ardından dikkatleri üzerine çeken salep, Burdur'un Bucak ilçesinden yurda dağılıyor.

Bucak Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğada kendiliğinden yetişen, vatandaşlar ve tüccarlar tarafından toplanarak çekirdek halinde Bucak'a getirilen salebin, burada işlenerek toz halinde yurt geneline pazarlandığını bildirdi.

Bucak'ta 15 kadar esnafın salep ticaretiyle uğraştığını söyleyen Ayaz,

" Türkiye'de tüketilen yaklaşık 10 ton salebin 9 tonu Bucak'ta işlenip, pazara sunuluyor. Yani Türkiye'nin salep ihtiyacının yüzde 90'ını Bucak karşılıyor" dedi.

Salebin hem sıcak içecek hem de dondurmaların ham madesi olarak kullanıldığını anlatan Ayaz, salebin kış aylarında insanların içini ısıttığını, yaz aylarında da dondurmalara lezzetini ve kokusunu verdiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gazetecilerle yaptığı sohbette Bucak salebini adres gösterdiğini hatırlatan Ayaz, "Başbakanımız buraya daha önce geldiğinde de kendisine salep ikram ettik ve gerek konutta gerekse Başbakanlıkta Bucak salebinin içildiğini biliriz. Başbakanımız adres gösterdikten sonra Bucak salebinin hak ettiği yeri bulacağına inanıyoruz" dedi.

-Yarım asırlık tüccar-

Bucak'ta 52 yıldır salep tüccarlığı yapan Nuri Güzel, salebi nasıl işlediklerini AA muhabirine anlattı. Salebin orkide familyasından köklü, otsu bir bitki olduğunu, yabani orkidelerin köklerinde yumru yapanına salep denildiğini belirten Güzel, salebin dağlarda, ormanlık ve çayırlık alanlarda kendiliğinden yetiştiğini kaydetti.

Yumrunun önce yıkanıp, kaynatıldığını ve sonra kurutularak çekirdek haline getirildiğini dile getiren Güzel, çekirdeklerin de değirmenlerde öğütülerek toz haline getirildiğini anlattı. Salebin toz halinde satıldığını hatırlatan Güzel,

"Dondurmanın yapımında temel ham madde saleptir. İyi bir dondurma, süt, salep ve şekerden oluşur. Salebin yüzde 90'ı dondurmada kullanılır, yüzde 10'luk kısmı da içecek olarak tüketilir. Yurt dışında salebi bilen yoktur, salep bir Türk içeceğidir" diye konuştu.

-"Başbakanımız bizi gururlandırdı"-

Bucak'ta 20 yıldır salep ticareti yapan Yaşar İnal da salebin yapılışını şöyle anlattı:

"Bir kilo sütü kısık ateşte 15-20 dakika karıştırarak ısıtıyoruz. Süt ısındıktan sonra yavaş yavaş üzerine 8 gram salep ilave ediyoruz. 15-20 dakika karıştırdıktan sonra kıvama gelince 85 gram şeker ekliyoruz. 5 dakika sonra da servise hazır hale geliyor."

Bucak'ta saleplerin doğal ortamlarda işlendiğini ve bundan dolayı daha lezzetli olduğunu belirten İnal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere çok sayıda yöneticiye Burdur'da ve Bucak'ta salep ikram ettiklerini söyledi.

İnal, "Bucak'taki saleplerin lezzetinin Başbakanımız da farkına varmış ki en iyi salebin Bucak'ta içileceğini söylemiş. Başbakanımız bu sözleriyle bizi gururlandırdı" dedi.

-Salep bitkisi ormancıların kontrolünde toplanıyor-

Isparta Orman Bölge Müdürü Mehmet Sait Yorulmaz, AA muhabirine, salebin elde edildiği bitkinin rastgele toplanmaması gerektiğini belirterek bu bitkinin kontrollü toplanmasına izin verdiklerini anlattı.

Sait Yorulmaz, bitkiyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Salebin elde edildiği bitkinin, bilinçli toplanması gerekiyor. Aksi takdirde nesilleri tükenebilir. Bu nedenle rastgele toplanması yasak. Ancak biz kontrollü toplatılmasına izin veriyoruz. Bucak başta olmak üzere ülke genelinde kontrollü olarak toplanan alanlar var. Yöre halkı, Orman İşletme temsilcilerimiz iş birliğinde toplama işlemlerini gerçekleştiriyor."

Bucak Belediye Başkanı Ramazan Ayaz da dondurmanın ham maddesi olan salep bitkisinin yasak olmasının söz konusu olmadığını belirterek "Bölgemizde yasak söz konusu değil. Salebin bir şekilde elde edilmesi gerekiyor. Çünkü dondurmanın hammaddesi salep. Yıllardır salepler toplanır ve işlenir. Sadece yurt dışına satış yapılmıyor." dedi.

-Başbakan Erdoğan övmüştü-

Başbakan Erdoğan, 10 Ocak günü Başbakanlık Basın Bürosuna gelerek Başbakanlık muhabirlerinin, "Çalışan Gazeteciler Günü"nü kutlamış, basın mensuplarına salep ikram etmişti. Erdoğan, burada "Bu Bucak salebi. Çarşı, pazar değil. Biliyorsunuz Türkiye'nin en iyi sahlebi Burdur Bucak'ta çıkar" demişti.

- BURDUR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Başbakan İkram Etti, Ününü Türkiye Duydu - Son Dakika


Son Dakika

Çukur'un. 106. yeni bölüm fragmanı yayınlandı! Selim Koçavalı hayatını kaybediyor Koronavirüs tedavisi gören Kadir Topbaş yoğun bakıma alındı Cinsel ilişki teklifini reddettiği için kendisini vuran sevgilisini öldürmüştü! Tutuklanmasına karar verildi Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı