Son Dakika Haberleri: Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten Kitap Fuarına 3 Dilde 'Hayırlı Olsun'

Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten Kitap Fuarına 3 Dilde 'Hayırlı Olsun'

27 gün önce

BATMAN 1'inci Kitap Fuarı'nın açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak, "Hayırlı, uğurlu olsun" dileğinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten Kitap Fuarına 3 Dilde 'Hayırlı Olsun', System.String[]
BATMAN 1'inci Kitap Fuarı'nın açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek, Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak, "Hayırlı, uğurlu olsun" dileğinde bulundu. Şimşek, kitap okumada  Türkiye'nin gerilerde olduğunu vurgularken, "Kitaba yeterince önem ve kıymet vermiyoruz . Kitap okumada  Fransa,  İngiltere ve  Japonya ilk sıralarda yer alıyor.  Fransa'da 100 kişiden 21'i kitap okuyor.  Türkiye'de bu oran binde bir bile değil" dedi.

Batman Valiliği,  Batman Belediyesi ve Kültür Turizm İl Müdürlüğü'nün ilk kez ortak düzenlediği  Batman 1'inci Kitap Fuarı bugün açıldı. Kitap fuarının açılışına, Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek, Vali Ahmet Deniz,  AK Parti  Milletvekili  Ataullah Hamidi, Belediye Başkan Vekili  Ertuğ Şevket Aksoy,  Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Aydın Durmuş, kaymakam ve belediye başkanları katıldı. Fuarın açılış konuşmasını Vali Ahmet Deniz yaptı. Vali Deniz,  Türkiye'nin en az kitap okuyan ülkeler arasında olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Daha çok okumalı, daha çok bilgiyi edinmeliyiz.  Batman'da okuma alışkanlığını artırmak için ' Batman Her Yerde Okuyor' kampanyasını başlattık. Gençlerimiz ve vatandaşların okumaya olan ilgisi bizi fuarlara yönlendirdi. Geçmişte maalesef  Batman kötü olaylarla anılıyordu. Artık şehrimiz güzel projelerle gündeme geliyor. Düzenlenen fuarlarla otellerimizde doluluk oranı yüzde 90'lara çıkmış durumda. Eğitim başta olmak üzere bir çok konuda yardımlarını bizden esirgemeyen Başbakan Yardımcısı sayın  Mehmet Şimşek'e teşekkür ediyoruz."

3 DİLDE HAYIRLI OLSUN

Batman Üniversitesi merkez kampüste konuşan Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek, Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak, "Hayırlı, uğurlu olsun" dileğinde bulundu. Okuyan bir şehir olan  Batman'ın bugüne kadar kitap fuarı düzenlememesinin bir eksiklik olduğunu ifade eden Şimşek, "Batman'a büyük ve modern bir kütüphane projesini gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 20 milyon liraya mal olan yatırım gerçekleşti. Bu konuda emeği olan  AK Parti  Batman Miletvekili Sayın  Ataullah Hamidi'ye de teşekkür ediyorum. Büyük bir kütüphane,  Batman'a kitap erişimini zenginleştirecek. Ayrıca yeni  Hasankeyf yerleşim biriminde de yaptığımız kütüphaneye yakın bir sürede hizmete açacağız. Kitap, sınırsız hayal dünyasına ulaşmanın yoludur. Kitap okurken yaşama imkanı veriyor. Sosyal medya ve twitter anlık bilgi sağlıyor ama kitaplar çok daha derinlemesine bizim dünyamızı insanların deneyimleri ve tarihi anlamamızı sağlıyor. Geçmişin belirtilerini kitaplarda buluyorsunuz. Maalesef biz kitaba yeterince önem ve kıymet vermiyoruz" diye konuştu. 

KİTAPLARA HARCANAN PARA VE ZAMAN AZ

Başbakan Yardımcısı Şimşek,  Fransa'da her 100 kişiden 21'inin kitap okuduğunu,  Türkiye'de ise bu oranın binde biri bile olmadığına işaret ederek, şöyle konuştu:  

"Aslında gelişmişliğin önemli bir kriteridir. Kitaplara harcanan para kitapları okumak için ayıran zaman bunlar. Mesela kitap okuyanların oranında  Fransa,  İngiltere ve  Japonya'yı ilk üç sırada görüyoruz.  Fransa'da düzenli kitap okuyanların oranı yüzde 21, yani her 100 kişiden 21 kişi düzenli olarak kitap okuyor.  Türkiye'de ne yazık ki binde 1, yüzde diyemiyorum. O bile anlamlı olurdu. Maalesef yapılan anketler bunu binde bir olduğunu gösteriyor. Bu bize yakışmıyor. Aslında ben bu bölgede kitap aşkının daha fazla olduğu kanısındayım ama anketler bunu bize bu şekilde gösteriyor.  Maalesef kitaba harcanan kaynak ise son derece sınırlı. Bakın bir yılda kişi başına  Norveç'te 137 dolar,  Almanya'da 122 dolar,  Belçika'da 100 dolar, dünyada 1.3 dolar.  Türkiye'de sadece ve sadece 25 cent harcanıyor. 1 dolar dahi harcamıyoruz. O nedenle kitabın kıymetini aşılamak lazım. Kitap okumayı bir hayat tarzı olarak bizim sürekli gündemde tutmamız gerekir. Televizyon ve internete ayıran zaman kitaba ayıran zamandan çok fazla ama  Türkiye'de bu durum daha vahim. Bakın ülkemizde ortalama bir vatandaş günde 360 dakika televizyon seyrediyor, 180 dakika internette zaman harcıyor ama kitap okumaya sadece ve sadece 1 dakika harcıyor. Bunun değişmesi lazım."

Folklor gösterisi eşliğinde açılışı yapılan fuarda, stantları dolaşan Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek, aldığı bazı kitapları fuarı gezen öğrencilere hediye etti - Batman
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Öğrencilerini Cinsel İlişkiye Zorlayan Kadın Öğretmen Hakkında 40 Yıl Hapis İsteniyor 3 Saldırgan, Kaçırdıkları 14 Yaşındaki Kızı, 5 Günde 20 Erkeğe Sattı
Norveç'te Düzenlenen Skandal NATO Tatbikatının Fotoğrafları Ortaya Çıktı