Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa" Konferansı - Son Dakika

Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa" Konferansı

10.12.2016 17:29
Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, "Dünyanın hiçbir tarihinde ve hiçbir ülkesinde teröre bu kadar mağdur kalmış bir ülke yoktur.

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, "Dünyanın hiçbir tarihinde ve hiçbir ülkesinde teröre bu kadar mağdur kalmış bir ülke yoktur. Bizim bunu önlememiz ancak başkanlık sistemiyle olur." dedi.

Fendoğlu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda düzenlenen "Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa" konferansında yaptığı konuşmada, parlamenter sistemin geçmiş yıllarda milli birlik ve beraberliği sağlamadığını, terör sorununu da çözmediğini söyledi.

Şu anda fiili bir başkanlık olduğunu ve terör sorunun önlenmeye doğru gidildiğini ifade eden Fendoğlu, "Bize '90 yıllık bir sistem var, değiştirilmesine gerek var mı?' diyorlar. 90 yıldır uygulanan sistem, parlamenter sistem değildir. Bu sistemin uygulandığı 10 yıl. O da 61 ile 71 arasındadır. Geçmiş Cumhuriyet birikimlerimizi de bir tarafa bırakmayacağız. Geçmiş birikimlerden mutlaka yararlanacağız." dedi.

Başkanlık sisteminin 5 artı 5 şeklinde olması gerektiğini belirten Fendoğlu, şöyle konuştu:

"Yani 5 yıllığına seçilirsiniz eğer millet iradesini verirse 5 yıl daha yaparsanız. Korkulan bir konu Güney Amerika modeli, yani diktatörlük modeli. Güney Amerika arasında bir ilişki yok. Biz zaten bu modeli önermiyoruz. Bizim önerdiğimiz sistem Türkiye'ye özgü bir model olacak. Bir başka korku da federalizm. Cumhurbaşkanımız zaten her zaman Rabia diyor, yani 'tek millet, tek devlet, tek bayrak' diyor. Dolayısıyla birden çok devlet olmayacak. Federalizme kesinlikle karşıyız. Üniter devleti destekliyoruz. Son pompaladıkları şey de bölücülük. ABD başta olmak üzere 100'den fazla ülke başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Bunların hangisinde ülke bölünmüş. Bunların hepsi üretilmiş sansasyoneller mahiyetindedir."

Dünyanın hiçbir ülkesinin Türkiye kadar terörle kuşatılmadığına dikkati çeken Fendoğlu, Sevr'de yapılamayanların şimdi yapılmaya çalışıldığını vurguladı.

Terörü önlemek için başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini dile getiren Fendoğlu, "Dünyanın hiçbir tarihinde ve hiçbir ülkesinde teröre bu kadar mağdur kalmış bir ülke yoktur. Bizim bunu önlememiz ancak başkanlık sistemiyle olur." dedi.

Konferansa Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa' Konferansı - Son Dakika


Son Dakika

Deniz Çoban, Cenk Tosun'un pozisyonuyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu: VAR'ın devreye girmemesi doğru Deniz Çoban, Cenk Tosun'un pozisyonuyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu: VAR'ın devreye girmemesi doğru Futbolcu Alpaslan Öztürk'ün eşi Ebru Şancı, sosyal medyada isyan etti: 2500 TL aidat ödediğimiz o güvenlikli site yönetimi istifa edin Futbolcu Alpaslan Öztürk'ün eşi Ebru Şancı, sosyal medyada isyan etti: 2500 TL aidat ödediğimiz o güvenlikli site yönetimi istifa edin Seçmen en çok hangi partilere mesafeli? Son ankette İYİ Parti büyük sürpriz yaptı Seçmen en çok hangi partilere mesafeli? Son ankette İYİ Parti büyük sürpriz yaptı İsrail Yayın Kuruluşu: İran'daki nükleer tesis patlamasının arkasında Mossad var İsrail Yayın Kuruluşu: İran'daki nükleer tesis patlamasının arkasında Mossad var İngiltere'de koronavirüse bağlı son 7 aydaki en düşük can kaybı! Sadece 7 kişi vefat etti İngiltere'de koronavirüse bağlı son 7 aydaki en düşük can kaybı! Sadece 7 kişi vefat etti Cihangir'de bir kadını taciz edip boğazına bıçak dayayan sapık yakalandı Cihangir'de bir kadını taciz edip boğazına bıçak dayayan sapık yakalandı AB Konseyi Başkanı Michel'in istifası için kadın derneklerinden imza kampanyası AB Konseyi Başkanı Michel'in istifası için kadın derneklerinden imza kampanyası Çin'den koronavirüs aşısı itirafı: Koruyuculuk seviyeleri düşük Çin'den koronavirüs aşısı itirafı: Koruyuculuk seviyeleri düşük

Son Dakika Haberleri

01:34