Belçika İslam Federasyonu'ndan iftar programı - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Belçika İslam Federasyonu'ndan iftar programı

Belçika İslam Federasyonu'ndan iftar programı

01.04.2023 00:12

Belçika İslam Federasyonu, başkent Brüksel'de iftar programı düzenledi.

Belçika İslam Federasyonu, başkent Brüksel'de iftar programı düzenledi.

Federasyon Başkanı Muhammed Ünal'ın ev sahipliğindeki programa Türkiye'nin Brüksel Başkonsolosu Umut Deniz, Türkiye'nin Anvers Başkonsolosu Batu Kesmen, Brüksel merkezdeki Saint-Josse-ten-Noode Belediyesinin Başkanı Emir Kır, Belçika İslam Temsil Kurumu Başkanı Mehmet Üstün, İslam Toplumu Milli Görüş Tanıtma Başkanı Selçuk Çiçek, Belçika Türk toplumundan temsilciler, bazı yabancı diplomatik misyon temsilcileri, Belçikalılar ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşma yapan Belçika İslam Federasyonu Başkanı Ünal, dünyanın birçok yerinde Müslümanların zorluklar yaşadığını, Belçika'da da İslam dininin 50 yıldır tanınmasına rağmen Müslümanların ayrımcılığa maruz kaldığını, çeşitli sıkıntılar çektiğini söyledi.

"Bizler barışın, esenliğin hüküm sürdüğü bir dünya amacıyla elimizden gelen tüm gayreti sarf etmeye devam edeceğiz." diyen Ünal, tüm dünyayı saracak bir iyiliğe talip olduklarını belirtti.

Türkiye'nin Brüksel Başkonsolosu Umut Deniz de 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle bu sene ramazan ayına buruk girildiğini, depremin hemen ardından herkesin büyük bir dayanışma sergilediğini dile getirdi.

Depremin yaralarını sarmak için herkesin kısa sürede harekete geçtiğini hatırlatan Deniz, Belçika Tzürk toplumunun ve tüm Belçikalıların depremzedelere destek için seferber olduğunu ifade etti ve bunun için herkese teşekkürlerini iletti.

Saint-Josse-ten-Noode Belediye Başkanı Emir Kır ise Belçika'da 2016'da düzenlenen terör saldırılarından sonra Müslümanların hedefte olduğunu ancak son dönemde özellikle depremden sonra gösterilen dayanışma sayesinde olumlu gelişmeler görüldüğünü söyledi.

Belçika'dan Türkiye'ye yapılan yardımların ve bunların devamının önemine değinen Kır, ayrıca ramazan ayının başlangıcında Londra Belediyesinin kente yaptığı süslemenin bir benzerini kendisini gelecek yıl belediyesinde yapmak istediğini aktardı.

Belçika İslam Temsil Kurumu Başkanı Üstün, ramazan ayının dayanışma ve yardımlaşma ayı olduğunu hatırlatarak paylaşma ruhunun ramazanda artması dileğini ifade etti.

İslam Toplumu Milli Görüş Tanıtma Başkanı Selçuk Çiçek ise Türkiye'deki depremden sonra Avrupa ülkelerinden gösterilen dayanışma, birlik ve beraberliğini devamını dileyerek Belçika'dan yapılan yardımlar için teşekkürlerini dile getirdi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Belçika İslam Federasyonu'ndan iftar programı - Son Dakika


Advertisement