Bergama Kazılarıyla İlgili Konferans - Son Dakika

Bergama Kazılarıyla İlgili Konferans

05.10.2012 16:09
Bergama Kazılarıyla İlgili Konferans, System.String[]

Bergama Kültür ve Sanat Vakfı tarafından organize edilen, Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Kazı Başkanı Prof.Dr.Felix Pirson ve Başkan Yardımcısı Dr.

Bergama Kültür ve Sanat Vakfı tarafından organize edilen, Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Kazı Başkanı Prof. Dr. Felix Pirson ve Başkan Yardımcısı Dr. Güler Ateş'in konuşmacı olarak katıldığı bir konferans gerçekleştirildi.

Konferansta

Bergama ve çevresinde yapılan kazılar ile ilgili bilgiler verildi. Bergama Kaymakamı Ahmet Ertan Yücel, Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Göçbeyli Belediye Başkanı Esat Karacan'ın, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin, Bergama Meslek Yüksek Okulu Eser Koruma Bölümü öğrencilerinin ve çok sayıda katılımcının yer aldığı konferansa ilgi yoğun oldu.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Felix Pirson, Pergamon ve Liman Kenti Elaia'nın Hellenistik Dönem Hükümdarlık Merkezi'nin kent alanı ve çevresinin araştırılması ile ilgili bir sunum yaparak, Bergama ve çevresinde gerçekleştirilen kazılar ile ilgili bilgiler verdi.

Prof. Dr. Pirson konferansta, Bergama ilçesinde yürütülen kazılar esnasında bulunan Roma ve eski Mısır kültürünü yansıtan Mısır Tanrıçası Sekhmet'in heykelinin gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda yeniden ayağa kaldırıldığını ifade etti.

Pirson, Kızıl Avlu'yu çevreleyen ve yanındaki salonların tavanını taşıyan, savaş ve salgın hastalık tanrıçası olarak betimlendiği düşünülen

heykelin ziyaretçiler tarafından da büyük ilgi göreceğinin altını çizdi. Yaklaşık 8 metre yüksekliğindeki yüz ve kolları siyah-gri mermerden, kafası aslan, bedeni insan şeklindeki heykelin rekonstrüksiyonla tamamen ayağa kaldırıldığını belirten Pirson, heykelin gelecek yaza kadar tamamlanacak çalışmalar sonrasında sergileneceğini ve Kültür ve Turizm Bakanlığı seviyesinde tanıtılacağını söyledi.

Başkan Gönenç, konferansın oldukça faydalı olduğunu söyleyerek, Bergamalılar'ın yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmasının önemli olduğunu dile getirdi. Başkan, bu tür bilgilendirme konferanslarının belirli aralıklarla düzenlenmesi gerektiğinin altını çizdi. - İZMİR

Bergama Kazılarıyla İlgili Konferans
Bergama Kazılarıyla İlgili Konferans
Bergama Kazılarıyla İlgili Konferans
Bergama Kazılarıyla İlgili Konferans
Bergama Kazılarıyla İlgili Konferans
Bergama Kazılarıyla İlgili Konferans

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bergama Kazılarıyla İlgili Konferans - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Altının kilogramı 435 bin 800 liraya geriledi Son Dakika! Gine Körfezi'nde 15 Türk denizciyi esir alan korsanlarla ilk temas kuruldu Yukatel Denizlispor'da Yalçın Koşukavak istifa etti İki gündür haber alınamayan kadın, evinde uyurken bulundu Sokak köpeğinin saldırısına uğrayan adam yumruk darbeleriyle kurtulabildi İtalyan güvenlik güçlerinden, Cristiano Ronaldo ve eşinin tatil kaçamağına inceleme 16 yaşındaki genç kız, TikTok videosu çektiği sırada silahlı bir saldırgan tarafından katledildi Görüntü İstanbul'un göbeğinden! Esnaftan ayakkabı hırsızına meydan dayağı