Beyaz Saray'daki Nevruz Bayramı kutlamasında İran'daki protestoculara destek mesajı öne çıktı - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Beyaz Saray'daki Nevruz Bayramı kutlamasında İran'daki protestoculara destek mesajı öne çıktı

Beyaz Saray'daki Nevruz Bayramı kutlamasında İran'daki protestoculara destek mesajı öne çıktı

20.03.2023 21:17

NEW Beyaz Saray'da Nevruz Bayramı dolayısıyla kutlama yapıldı.

NEW Beyaz Saray'da Nevruz Bayramı dolayısıyla kutlama yapıldı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın eşi Jill Biden'ın ev sahipliği yaptığı etkinlikte, Nevruz Bayramı'nı kutlayan ülke ve topluluklardan katılımcılar hazır bulundu.

İran'da yönetimi protesto edenlerin sloganlarıyla özdeşleşen "Beraye" şarkısıyla başlayan etkinlikte, İranlı sanatçılar da performans sergiledi.

Jill Biden, İranlı kadınların yanında olduklarını belirterek, mücadelelerine destek verdiklerini kaydetti.

Türkiye ve Suriye'de depremlerden etkilenenler de anıldı

Başkan Biden da "Evinize hoş geldiniz." diyerek, katılımcıların Nevruz Bayramı'nı kutladı. Bu yıl Nevruz kutlamalarının zor bir döneme denk geldiğini söyleyen Biden, Türkiye ve Suriye'de depremlerden etkilenenleri de andı.

İranlı şair Hafız-ı Şirazi'nin şiirlerinden alıntı yapan Biden, Amerikan halkını oluşturan kültürel çeşitliliğe vurgu yaptı.

NASA'nın SpaceX Crew-7 misyonu komutanı seçilen İranlı Amerikalı Astronot Jasmin Moghbeli de konuşma yaptı.

Başkan Biden, ayrıca Nevruz Bayramı'na özel yazılı açıklama yayımladı. ABD dahil dünyanın çeşitli bölgelerinde Nevruz'u kutlayan herkese iyi dileklerini gönderdiklerini belirten Biden, bu yıl Nevruz'un insan hakları ve temel özgürlükleri için savaşan İranlı kadınlar dahil, birçok kişi için zor bir zamana denk geldiğine işaret etti.

ABD'nin "inanç ve cesaretleriyle tüm dünyaya ilham veren İran vatandaşlarının" yanında olmaya devam edeceğini aktaran Biden, "Ortaklarımızla birlikte, İranlı yetkilileri, kendi halkına yönelik saldırılarından sorumlu tutmaya devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Beyaz Saray'daki Nevruz Bayramı kutlamasında İran'daki protestoculara destek mesajı öne çıktı - Son Dakika


Advertisement