Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: "Rusça öğrenen gençler köprü olacaklar" - Son Dakika

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: "Rusça öğrenen gençler köprü olacaklar"

11.06.2021 18:57

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: "Rusça öğrenen gençler köprü olacaklar" BESMEK'TEN 'Rus Dili Etkinliği' Beyoğlu'nda Rusça eğitimi alan öğrenciler Rusça şiirler okudu, şarkılar söyledi, Rusya'ya özgü danslar etti.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: "Rusça öğrenen gençler köprü olacaklar"

BESMEK'TEN 'Rus Dili Etkinliği'

İSTANBUL - Beyoğlu'nda Rusça eğitimi alan öğrenciler Rusça şiirler okudu, şarkılar söyledi, Rusya'ya özgü danslar etti. BESMEK öğrencileri tarafından düzenlenen etkinliğe katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, "Rusçayı öğrenen Türk gençleri Rusya ile Türkiye arasındaki sosyo-ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesi konusunda geçmişten geleceğe bir köprü olacaklar" dedi.

Beyoğlu Sanat Meslek Edindirme Kursları'ndaRusça dil eğitimine giden öğrenciler 'Rus Dili Etkinliği' düzenlendi. Etkinlik, Beyoğlu Belediyesi tarafından kurulan 'Bilim Beyoğlu"nda gerçekleşti. Henüz daha başlangıç seviyesinde olan ve her yaş grubundan öğrencilerin hazırladığı gösteride, Rus edebiyatının unutulmaz sanatçısı Aleksandr Puşkin'in hayatı ve eserleri Rusça anlatıldı. Hemen hemen herkesin bildiği, Rus klasiklerinden 'Kalinka' şarkısını ve dansını da başlangıç seviyesindeki öğrenciler, güzel bir koreografiyle ortaya koydu. Etkinliğe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ile Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Burarov ve vatandaşlar katıldı.

"Dil insanların anlaşması için en önemli araç"

Gençlerin dil konusunda önemli bir sorumluluğu üstlendiğini söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, "BESMEK kurslarımızda farklı alanlarda 212 branşta eğitimlerimiz devam ediyor. Bugün Rusça öğrenen gençlerimizin performanslarını sayın Rusya Başkonsolosuyla birlikte izleme imkanımız oldu. Dil insanların anlaşması için en önemli araç. Dolayısıyla bugün Rusçayı öğrenen Türk gençleri Rusya ile Türkiye arasındaki sosyo-ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesi konusunda geçmişten geleceğe bir köprü olacaklar. Bu kültür alışverişinde önemli bir sorumluluğu yerine getirecekler" ifadelerini kullandı.

"Rus dilinin Türkiye'de daha yaygın ve iyi bir şekilde öğrenilmesini istiyoruz"

Bu etkinliğin kendileri için önemli bir günün arifesinde gerçekleştiğini belirten Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Burarov, "Yarın, bizim Rusya milli günümüz. Rus diline, Rus kültürüne burada hakikaten büyük bir ilginin olduğunun farkındayız. Bu, ikili ilişkilerimizin geliştirilmesi açısından da iyi bir ek imkan veren bir faktördür. Rus dilinin Türkiye'de daha yaygın ve iyi bir şekilde öğrenilmesini istiyoruz ve buna biz de kendi imkanlarımızla yardımcı olmaya çalışıyoruz. Beyoğlu Belediyesi'yle de bununla ilgili çeşitli faaliyetlerimiz oluyor" şeklinde konuştu.

Rusça öğrenmeye iki kez niyetlendiğini söyleyen 25 yaşındaki Emre Can Karaşin, "Yaklaşık 6 aydır eğitim alıyoruz. Benim asıl ilgilendiğim alan dans. Sahne sanatları üzerine eğitim almayı düşünüyorum. Rusya'da da bununla ilgili eğitim almak adına Rusça öğreniyorum" diye belirtti.

Çevre Mühendisi olan 23 yaşındaki Sena Yetkin ise, "Alfabesi bana değişik geliyordu, o yüzden öğrenmek istedim. Biz kendi aramızda bir etkinlik yapalım ve Puşkin'in şiirlerini okuyalım dedik sonra da olay buralara kadar geldi" dedi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: Rusça öğrenen gençler köprü olacaklar
Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: Rusça öğrenen gençler köprü olacaklar
Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: Rusça öğrenen gençler köprü olacaklar
Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: Rusça öğrenen gençler köprü olacaklar

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız: 'Rusça öğrenen gençler köprü olacaklar' - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Survivor'da heyecan dolu anlar! Acun Ilıcalı'nın sürprizi İsmail Balaban'ı havalara uçurdu 00:41 Survivor'da heyecan dolu anlar! Acun Ilıcalı'nın sürprizi İsmail Balaban'ı havalara uçurdu Cüneyt Çakır'ın verdiği karar sonrası Cristiano Ronaldo çılgına döndü 23:04 Cüneyt Çakır'ın verdiği karar sonrası Cristiano Ronaldo çılgına döndü Seçkin Piriler'den olay paylaşım! Üstsüz zannedildi gerçek sonradan anlaşıldı 22:03 Seçkin Piriler'den olay paylaşım! Üstsüz zannedildi gerçek sonradan anlaşıldı
Beyaz Saray'dan Erdoğan-Biden görüşmesinin ardından dikkat çeken sözler: S-400'ler ile Kabil Havalimanı arasında bağlantı yok 21:33 Beyaz Saray'dan Erdoğan-Biden görüşmesinin ardından dikkat çeken sözler: S-400'ler ile Kabil Havalimanı arasında bağlantı yok Seda Sayan'dan Mali'ye 19:54 Seda Sayan'dan Mali'ye "geçmişi kirli" cevabı: Masum kıza tecavüz ettiğinde sesim çıkmadığı için geçmişim kirlidir 10 yaşındaki oğlunu boğarak öldüren baba, cezaevinde intihar etti 19:25 10 yaşındaki oğlunu boğarak öldüren baba, cezaevinde intihar etti
Düğünlerde ikram dönemi yeniden başladı! Türkiye adım adım normalleşiyor 16:57 Düğünlerde ikram dönemi yeniden başladı! Türkiye adım adım normalleşiyor Kola sponsorluğuna meydan okumuştu! Ronaldo'nun kazancı 3 büyüklerden fazla 16:33 Kola sponsorluğuna meydan okumuştu! Ronaldo'nun kazancı 3 büyüklerden fazla
Advertisement