Birinci Yaşlılık Şurası - Son Dakika

Birinci Yaşlılık Şurası

20.02.2019 16:11
Birinci Yaşlılık Şurası, System.String[]

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yaşlıların tek başına hayatlarını sürdürdüğü, çocukların da tek başlarına büyüdüğü bir dünya, bizim dünyamız değildir.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yaşlıların tek başına hayatlarını sürdürdüğü, çocukların da tek başlarına büyüdüğü bir dünya, bizim dünyamız değildir." dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Birinci Yaşlılık Şurası'nda yaptığı konuşmada, belediyelerin evde ve gündüzlü bakım hizmetlerini desteklemek için 35 binden fazla kişiye ulaşan yaşlı destek programını başlattıklarını söyledi.

Yaygınlaştırılan aktif yaşam merkezleriyle yaşlıların ve engellilerin sosyal hayata katılımlarını kolaylaştırdıklarını ifade eden Erdoğan, "Emeklilerimize ödemeye başladığımız iki dini bayramda biner liralık bayram ikramiyelerimiz de yaşlılarımız için önemli bir destek olmuştur. Bunların yanında daha pek çok hizmetle yaşlılarımız için kimsesizlerin kimsesi olma sözümüzü yerine getiriyoruz." diye konuştu. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Antik Roma döneminin filozoflarından Çiçero, eski Atina'ya ilişkin yaşanan bir hadiseyi şöyle anlatır; 'Atina'da ihtiyar bir adam tiyatroya gider. Kendisine Atinalıların oturduğu bölümde kimse yer vermez. Bunun üzerine ihtiyar, Spartalıların oturduğu bölüme geçmek zorunda kalır. Orada hemen ihtiyara bir yer açılır. Atinalılar ise bu davranışı, alkışlarla karşılarlar çünkü Atinalılar iyilik nedir bilirler ama yapmak istemezler.' Dünyamızın hızla Atinalılaştığı bir dönemde, yaşlılarımıza sahip çıkmayı, onlara saygıda kusur etmemeyi, onları hep el üstünde tutmayı boynumuzun hep borcu olarak görüyoruz. Yaşlıların tek başına hayatlarını sürdürdüğü, çocukların da tek başlarına büyüdüğü bir dünya, bizim dünyamız değildir. Biz köklerimizle varız."

"Kuşakların aynı çatı altında yaşadığı Türkiye istiyoruz"

Köklerin en güçlü göstergesinin yaşlılarla, ak saçlılarla kurulan ilişki biçimi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Huzurevi tabelalarının arttığı değil, kuşakların aynı çatı altında yaşadığı veya ilişkilerin kesintisiz sürdüğü bir Türkiye istiyoruz." dedi.

Erdoğan, annesini, babasını, huzurevine bırakan evlatlar değil, onlarla beraber yaşayan evlatlar istediklerini vurgulayarak, tarihte ve kültürde var olan toplumsal yapıyı korumak ve ihya etmek için çalışmayı sürdürüceklerini söyledi.

Şeyh Edebali'nin "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." sözlerini anımsatan Erdoğan, "Yaşlılar Şurası'nın bu doğrultuda yapılacak çalışmaların daha derli toplu, daha bilinçli ve daha süratli yürütülmesine vesile olacak bir milat haline dönüşmesini temenni ediyorum." ifadesini kullandı.

Erdoğan konuşmasını, Şair Ataol Behramoğlu'nun "Kırk Yaşın Eşiğinde Şiir" isimli eserinden "Bana artık dingin olmak, bana yalınlık yaraşır. İçimde şiirin güzelliği, yaşamak sevinciyle yaraşır. Güzeller güzeli ömrüm, sana git gide sevdalanıştayım. Nice emeklerle dokunmuş bir ince, bir nazlı nakıştayım." dizelerini okuyarak tamamladı.

Notlar

Yaşlılara ilişkin kısa bir filmle başlayan programda Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca düzenlenen "Köprü: Kuşaklar Arası Dayanışma Fotoğraf Yarışması"nı kazanan 5 isme ödüllerini takdim etti.

Kadir Volkan Taşdemir "Tek Mercek Yansıtma" dalında mansiyon ödülünün sahibi oldu. "Tek Mercek Yansıtma" dalında birinci olan Esengül Yavuz'un ödülünü eşi İsmail Yavuz aldı. Osman Berker Gümüş, ikincilik, Tekin Özcan üçüncülük ödülünü aldı. Kadir Volkan Taşdemir "Tek Mercek Yansıtma" dalında mansiyon ödülünün sahibi oldu. Abdurrahim Duran'a da "Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı" dalında ödül verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 yaşındaki Ayşe Güler, 105 yaşındaki Bektaş Ergül, 105 yaşındaki Hanife Pekdemir, 103 yaşındaki Kıymet Gazez, 102 yaşındaki Yaşar Baştürk, 104 yaşındaki İsmail Baran, 101 yaşındaki Hüseyin Akkanat, 107 yaşındaki Şükriye Özbay'a "Asırlık Çınar Ödülü" de takdim etti.

Erdoğan, 107 yaşındaki Şükriye Özbay'a memleketi Şanlıurfa'ya gideceği müjdesini verdi. Şükriye Özbay ise ona içli köfte ikram edeceğini söyledi.

Hüseyin Akkanat'ın elini sıkarken Erdoğan, "Eli o kadar güçlü ki parmaklarımı birbirine geçirdi. Maşallah!" dedi.

104 yaşındaki İsmail Baran'a ödülünü takdim ederken, aralarında geçen konuşmayı katılımcılarla paylaşan Erdoğan, "'Dişlerime bak. Benim ağzımda bir tane boş yok.' dedi. Arkasından bana 'Sen de var mı?' dedi. Ben de eksikler var, dedim." diye konuştu.

Baran ise "Cumhurbaşkanımızın yanına geldik. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin." ifadesini kullandı.

Kıymet Gazez, "Cumhurbaşkanımızı, Allah başımızdan ayırmasın. Pek çok yaptığı işler, teröristlerle mücadelesi bizim canımızı kurtarıyor." diye konuştu.

Gazez, Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale Şehitleri'ne yazdığı şiirden bir kısım okudu. Erdoğan şiiri "Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber, Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber." dizelerini okuyarak kendisine eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül alanlar ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Şura, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından devam edecek.

Şuranın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlığındaki "Dünya'da Yaşlı Dostu Politikalar" başlıklı oturumunda, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Bangladeş Sosyal Refah Bakanı Nuruzzaman Ahmed, Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politika Bakan Yardımcısı Sultanka Petrova, Makedonya Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Mila Carovska, Katar İdari Gelişim, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Yusuf bin Muhammed el Osman Fahro, Slovenya Çalışma, Aile, Sosyal İşler ve Fırsat Eşitliği Bakanı Ksenija Klampfer, Türkmenistan Çalışma ve Nüfusun Sosyal Korunması Bakanı Muhammetseyit Sylapov, yaşlı dostu politikalar konusunda değerlendirmelerde bulunacak.

(Bitti)

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika Birinci Yaşlılık Şurası - Son Dakika


Son Dakika

Karantinada olması gereken kişilerin başkalarının HES koduyla İBB tesislerinde futbol oynadığı ortaya çıktı İzmir'de koronavirüs vaka sayısı son 10 günde ikiye katlandı Son Dakika! Cumhurbaşkanlığından Hollandalı siyasetçi Wilders'ın skandal paylaşımına tepki: Sistematik zorbalık bir ifade özgürlüğü meselesi değildir Sinan Engin'den çarpıcı iddia: Bu açıklamalara göre yönetimin Terim'i göndermesi lazım Falcao'nun attığı golü öven Rıdvan Dilmen, kırmızı kartı eleştirdi: İnanılmaz, olamaz Genç adama mesajlı taciz: Yemeği getiren kuryeden gelen "Gey misin?" sorusuyla neye uğradığını şaşırdı Samsung'un Yönetim Kurulu Başkanı Lee, 78 yaşında hayatını kaybetti Kardeşi tarafından öldürülen Melek'in son görüntüleri ortaya çıktı! Babasına yazdığı not ise yürek dağladı