Bursa'da konut fiyatlarında gerileme yaşandı - Son Dakika
Emlak

Bursa'da konut fiyatlarında gerileme yaşandı

Bursa\'da konut fiyatlarında gerileme yaşandı

Ticaret Bakanlığının sahte ilanları engellemek amacıyla getirdiği düzenlemeyle birlikte Bursa'da konut fiyatlarında gerileme görüldü. İlanlarda elektronik kimlik doğrulama sistemi uygulanmasıyla aşırı fiyatlanma ve müşteri mağduriyetlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Ticaret Bakanlığı kararları sektör tarafından desteklenirken, düzenlemenin olta ilanlarına da engel olacağı belirtiliyor. Son 3 yılda yaşanan fiyat yükselmelerinin ardından düzenlemenin meyvelerini vermeye başladığı ve fiyatların gerilediği gözlemleniyor.

24.11.2023 12:31  Güncelleme: 13:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ticaret Bakanlığının sahte ilanlarla spekülatif fiyat oluşumlarını engellemek amacıyla getirdiği ilan yasağının uygulanmaya başlamasıyla Bursa'da konut fiyatlarında gerileme görüldüğü bildirildi.

İlan sitelerinde açık kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilan verilmesini engelleyen düzenlemenin 1 Kasım itibarıyla devreye girmesiyle konut sektöründeki aşırı fiyatlanma ve müşteri mağduriyetlerinin önüne geçmesi öngörülüyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Gayrimenkul Acenteleri ve Benzeri Faaliyetleri 54. Komite Başkanı Özkan Aydemir, AA muhabirine, son 3 yılda gayrimenkul ve otomotiv sektöründe aşırı fiyat yükselmelerinin görüldüğünü söyledi.

Aydemir, fiyat yükselmesine bağlı mağduriyetlerin de ortaya çıktığını belirterek, Ticaret Bakanlığının 31 Ağustos 2023'te Resmi Gazete'de yayınlanan kararnameyle ilanlarda elektronik kimlik doğrulama sistemini getirdiğini kaydetti.

İlanların e-devlet üzerinden onaylı kimlik bilgileriyle sitelere girileceğini belirten Aydemir, "İlanlar fiyatların şişmesine neden oldu. Örnek verecek olursak 3 milyon 100 bin liralık dairenin olduğu bölgede dairenin üst katını 5 milyon 150 bin lira olarak ilana girdiler. Bu durum fiyatların şişmesine neden oldu. Bunları sahte, balon ilan olarak görüyoruz." ifadesini kullandı.

Aydemir, Ticaret Bakanlığının bu konuda aldığı kararları sektör olarak desteklediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"İlanları kontrol altına almak, verilen ilanların doğru olup olmadığını görmek için elektronik ilan doğrulama sistemi kuruldu. Bu da 1 Kasım itibariyle de resmi olarak başladı. İlan girebilmek için e-devlet üzerinden girilerek onay alınması gerekiyor. Hem müşteri mağduriyetini engellemek, hem fiyatları kontrol altına almak hem de ilan kirliliğini önlemek için de bakanlığımızın aldığı bir karar. Bu da önümüzdeki aylarda fiyatların daha doğru seviyede olmasını sağlayacak ve bölgedeki olumsuz fiyat oluşumunu da engelleyecek."

Olta ilanların da önüne geçecek

Son dönemlerde gayrimenkul sektöründe olta ilanlarla ilgili sıkıntıların yaşandığını anlatan Aydemir, "Bunlar 1 milyon lira gibi rakamlarda olacak ilanları daha düşük gösterip müşterileri ilanlara çekerek kaparo alıp müşteri mağduriyetlerine sebep oldu. Bu düzenlemeyle bu mağduriyetlerin de önüne geçilecek. Ayrıca, sektörü bilmeyen insanların bölgedeki fiyatları yukarı çıkarmak için de uyguladığı bir sistemdi. İlanları yüksekten gösterip o bölgedeki daha düşük gayrimenkullerin ya da otomotivin satışına neden oluyordu. Bunlar da engellenmiş olacak." diye konuştu.

Aydemir, sektördeki son 3 yıllık sıkıntılı sürecin Bakanlığın yaptığı çalışmalarla toparlanacağını öngördüklerini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Düzenleme meyvelerini vermeye başladı. Fiyatların satılıklarda bir basamak geriye geldiğini görmekteyiz. Son 3-4 aylık sürece baktığımızda ilan fiyatlarında kiralık dairelerde de fiyatların yüzde 15-20 geriye geldiğini görüyoruz. Aynı sitede 6 ay önce 20 bin lira kiraya verdiğimiz bir dairenin hemen yan tarafındaki daireler 17-18 bin lira gibi rakamlara ilan veriliyor. Şu anda bu rakamlara bile tutulmuyor, fiyatların bir basamak daha geri geleceğini öngörmekteyiz. Son düzenleme önümüzdeki zamanlarda piyasanın doğru bir seviyede fiyatlamasına ve doğru bir ekspertiz yapılmasına neden olacaktır. Doğru bir karar. Önümüzdeki zamanlarda çok daha farklı çalışmaların olacağını da öngörmekteyiz."

Kaynak: AA

Son Dakika Emlak Bursa'da konut fiyatlarında gerileme yaşandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Afganistan Dernekleri Başkanı Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı oldu
  17:33 Afganistan Dernekleri Başkanı Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı oldu

  Afganistan Dernekleri Başkanı Ezatullah Sadat, İstanbul Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı olduğunu açıkladı. Daha önce de BBP'den İstanbul milletvekili adayı olduğu ortaya çıkan Sadat'ın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdaki ''Afganların bağımsız adayı'' ifadesi ise dikkatlerden kaçmadı. Afganların kimlik alamadığını, kolay bir şekilde banka hesabı açamadığını ve ikamet belgelerinin iptal edilerek sınır dışı edilmelerinden dem vuran Sadat, seçim vaadinin bu sorunları çözmek olduğunu duyurdu.

 • Muhalif siyasetçi Navalni'nin ölümünde
  17:29 Muhalif siyasetçi Navalni'nin ölümünde "tek yumruk" şüphesi: Bu KGB'nin ayırt edici özelliğiydi

  Rusya'da Putin'in en büyük rakibi muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'nin hapishanede hayatını kaybetmesiyle ilgili tartışmalar sürerken, bir insan hakları grubu lideri, Navalni'nin kalbine atılan bir yumruk sonrası ölmüş olabileceğini öne sürdü. Navalni'nin göğsündeki morlukların buna işaret ettiğini söyleyen aktivist, "Sanırım ilk önce onu uzun süre soğukta tutup sonra kalbine yumruk attılar. Bu, KGB'nin özel kuvvetler birimlerinin eski bir yöntemi. bu KGB'nin ayırt edici özelliğiydi." dedi.

 • Ronaldo oğluyla beraber poz verdi, her gören aynı detaya takıldı
  17:10 Ronaldo oğluyla beraber poz verdi, her gören aynı detaya takıldı

  Ronaldo, oğluyla beraber spor salonunda olduğu anları paylaştı. Yıldız futbolcunun bu paylaşımını gören hayranları Ronaldo'nun ayak parmaklarındaki siyahlığa anlam veremedi. Bazı kullanıcılar, Ronaldo'nun ayağındaki siyahlığın oje olduğunu belirtirken bazıları ise boya olduğunu savundu.

 • CHP'nin Edirne Belediye Başkan Adayı adaylıktan çekildi
  16:59 CHP'nin Edirne Belediye Başkan Adayı adaylıktan çekildi

  CHP'den Edirne'den Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Şükrü Ciravoğlu, sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildiğini açıkladı. Ciravoğlu, ön seçimden sonra geçirdiği kalp operasyonunun ardından yeniden sağlık sorunları yaşadı ve adaylıktan çekilme kararı aldı. Yerine avukat Filiz Gencan Akın'ın aday gösterilmesi bekleniyor.

 • AK Parti Muş'ta büyük bir kalabalık eşliğinde seçim koordinasyon merkezi açılışı yaptı
  16:23 AK Parti Muş'ta büyük bir kalabalık eşliğinde seçim koordinasyon merkezi açılışı yaptı

  AK Parti, Muş merkezde kullanacağı Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı ve Adayı Feyat Asya, AK Parti İl Başkanı Melik Emre, MHP İl Başkanı Osman Yüce ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmalarında, halka hizmet etme ve gerçek belediyecilik vurgusu yapıldı.

 • Oğlunu öldürüp intihar etti
  16:15 Oğlunu öldürüp intihar etti

  Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yaşanan olayda, Derviş Nebi Köse isimli bir baba, oğlu Oğuz Kağan Köse ile evlerinde tartıştıktan sonra onu tabancayla vurdu ve ardından aynı silahla intihar etti. Baba ve oğul, hastaneye kaldırılmalarına rağmen hayatlarını kaybettiler.

 • Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı
  16:12 Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü desteğiyle uyguladıkları politikaların, seçim sonrasında da hedefler doğrultusunda devam edeceğini belirterek, ''Bu çerçevede dolaşıma kasıtlı olarak sunulan spekülasyonlara itibar etmeyiniz.'' ifadelerini kullandı.

 • Hayrete düşüren görüntü! Koca köy adeta ikiye ayrıldı
  16:00 Hayrete düşüren görüntü! Koca köy adeta ikiye ayrıldı

  Tokat'ın Günebakan köyü, 4 gün arayla meydana gelen heyelanlar sonucu adeta ikiye ayrıldı. Ekipler tarafından yapılacak jeolojik incelemeler sonrası 900 nüfuslu köyün boşaltılıp boşaltılmayacağı belli olacak.

 • Görüntü Türkiye'den! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı
  15:52 Görüntü Türkiye'den! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı

  Abisinin evine giden bir kişi, yengesini tanımadığı biriyle yarı çıplak halde yakaladı. O anlarda öfkeden deliye dönen adamın çektiği video, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.


Advertisement