Çiftçiler davul çalıp oynayarak domuz nöbeti tutuyor - Son Dakika

Çiftçiler davul çalıp oynayarak domuz nöbeti tutuyor

09.07.2020 10:52

Çiftçiler davul çalıp oynayarak domuz nöbeti tutuyor Mersin'de sayıları her geçen gün artan domuzların ekili tarım arazilerindeki talanı, üreticileri mağdur ediyor Domuz avlanmasının yasak olmasından dolayı çiftçiler davul çalıp oynayarak, silah sıkarak domuzları ürkütmeye çalışıyorlar...

Çiftçiler davul çalıp oynayarak domuz nöbeti tutuyor

Mersin'de sayıları her geçen gün artan domuzların ekili tarım arazilerindeki talanı, üreticileri mağdur ediyor

Domuz avlanmasının yasak olmasından dolayı çiftçiler davul çalıp oynayarak, silah sıkarak domuzları ürkütmeye çalışıyorlar

MERSİN - Mersin'in Tarsus ilçesinde sayıları her geçen gün artan domuzların ekili tarım arazilerindeki talanı, üreticileri mağdur ediyor. Domuz avlanmasının yasak olmasından dolayı çiftçiler sabahlara kadar domuz nöbeti tutuyor. Kimi davul çalarak, kimi silah sıkarak ve kimi davul eşliğinde oyunlar oynayarak domuzları ürkütmeye çalışıyor

İlçeye 35 kilometre uzakta bulunan Alibeyli Mahallesinde ekili alanı talan eden domuzlar, mahalle sakinlerinin çeşitli nöbet tutmasına neden oldu.

Özellikle ayçiçeği ve üzüm bağlarını tercih eden domuz sürüleri çiftçileri canında bezdirdi.

Çiftçileri gece nöbete zorlayarak gecesini gündüzüne katan domuzlar, üreticinin zor ve umutla yetiştirdiği ürünleri yok ediyor.

Domuzların sayılarının her geçen gün arttığını söyleyen çiftçi Emrah Todu, zor günler yaşadıklarını söyledi. Domuz avının yasak olmasından dolayı daha da zorlandıklarını belirten Todu, "Geçim kaynağımız hayvancılık yanında ayçiçeği, buğday ve bağcılıkta var. Domuz denilen pis hayvan yüzünde mahsul kaldıramıyoruz. Gece sabahlara kadar teneke çalıyoruz, ışık tutuyoruz, bağırıyoruz, torpil patlatıyoruz. Ne bileyim her şeyi yapıyoruz. Sabaha kadar buradayız, 2 saat uykuyla günümüz geçiyoruz. 3-5 sene daha fazla türedi. Domuz avlanması yasak. Devletimizden biran önce çözüm bulunmasını istiyoruz" dedi.

Biran önce çözüm bulunmasını isteyen Alibeyli Mahallesi Dernek Başkanı Necat Çakır ise, "Bu akşam köyümüzdeki sorunlardan biri olan domuzla mücadele için geldik. Bayağı bir şikayet var. Ürünlerimiz mahvoldu" ifadesini kullandı.

Domuzları ürkütmek için davul çaldıklarını söyleyen Zeki Karagedik, "Köyümüz çiftçilik uğraştığında, buğday, ayçiçeği üzüm bağı olmasından dolayı domuzlardan çok rahatsız. Çok zarar veriyor. Çocuklarımızı rızkını heba ediyor. Bu yüzden yardım bekliyoruz. Domuzları ürkütmek için davul çalıyoruz, teneke çalıyoruz, tüfeğimiz ürkütmek amacıyla sıkıyoruz başka bir çözüm bulamıyoruz" şeklinde konuştu.

Canları sıkılan çiftçiler nöbet sırasında davul çalarak "Domuza gel domuza. Domuz bizi ne hale soktu" diyerek oyun oynadılar.

YORUMLAR
500
Mut'ta kayısı ıslah ve adaptasyon çalışmaları yapılacak Mut'ta kayısı ıslah ve adaptasyon çalışmaları yapılacak Bu kıraathaneye erkekler giremiyor Bu kıraathaneye erkekler giremiyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Çiftçiler davul çalıp oynayarak domuz nöbeti tutuyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement