Çocukları Dağa Kaçırıldığı İddiasıyla Eylem Yapan Aile Sayısı 9'a Çıktı - Son Dakika
Güncel

Çocukları Dağa Kaçırıldığı İddiasıyla Eylem Yapan Aile Sayısı 9'a Çıktı

Çocukları Dağa Kaçırıldığı İddiasıyla Eylem Yapan Aile Sayısı 9\'a Çıktı

Pkk tarafından çocukları kaçırıldığı iddiasıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan aile sayısı 9'a çıktı.

25.05.2014 17:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Pkk tarafından çocukları kaçırıldığı iddiasıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan aile sayısı 9'a çıktı. Kaçırıldığı iddia edilen S.U.'nun ablası Sevim Uçakay, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a seslenerek, kızkardeşinin getirilmesini istedi. Aileleri ziyaret eden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat da, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'a çağrıda bulunarak, "Eğer çok gurur duyuyorsan dağa gidenlerle; bir tane kızın var onunla birlikte dağa çık diyorum" dedi.

Çocuklarından haber alamayan 2 ailenin daha katılmasıyla birlikte Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan aile sayısı 9'a çıktı. Dicle Üniversitesi Muhasebe Bölümü 2'nci sınıfı öğrencisiyken, 7 ay önce PKK tarafından kaçırıldığı iddia edilen Veysel Çapa'nın ailesi ve 14 yaşındayken 3 yıl önce örgüte katılan M.O.'nun aileleri de belediye binası önündeki eyleme katıldı.

Aileleri dün de ziyaret eden AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat ve Mine Lök Beyaz, Miraç Kandili nedeniyle bugün de ziyaret ederek dua etti. Annelerin yaşadığı dramı, Türkçe, Kürtçe ve Zazaca anlatırken, AK Partili Lök Beyaz ve Eronat, gözyaşlarını tutamadı.

BDP LİDERİ DEMİRTAŞ'A ÇAĞRI

8 Nisan tarihinde örgüt tarafından kaçırldığı ileri sürülen S.U.'nun ablası Sevim Uçakay, kızkardeşinin getirilmesi için BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a seslenerek şöyle dedi: "Bir ses çıksın, susarak neyi halledecekler? Selahattin Demirtaş gelsin, konuşsun. Kendi çocuğu nerde? Dizinin dibinde. Niye susayım? Yeter artık. 'Halkım için mücadele edeceğim' diyor, ben de onun halkıyım. Benim derdim kızkardeşim nerde? Tabii kendi çocukları Amerika'da okuyor. Benim kızkardeşim nerde? Dağ başında? Gelip derdime derman olsunlar. 'Kızım ne derdin var?' diye sorsunlar. Sustum yeter, ben 40 gündür bunun acısını çekiyorum. Benim kız kardeşimi bana getirsin."

Sevim Uçakay'ın konuşması sırasında gözyaşlarını tutumayan AK Partili Mine Lök Beyaz da, ailelere destek çağrısı yaparak, "İşte bu kız çocuğunun ablası gibi herkes çocuklarını istese artık bu iş bitecek" dedi. Diyarbakır'da 3 Ocak 2008 tarihinde askeri servis aracının geçişi sırasında, 5 kişinin ölümü 30'u asker 67 kişinin de yaralandığı patlamada oğlu Eren Şahin'i kaybeden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat da şunları söyledi: "Oğlu 4 yıl önce giden bir anne ve 22 yıl önce kardeşini dağa kaptırmış bir anne bir abla var. 'Oğlumu da kardeşim gibi dağa kaptırmak istemiyorum' diyor. Peki 14 ve 15 yaşındaki çocuklar kendi isteğiyle dağa gidiyor olabilir mi? Bir milletvekili hanımefendi, bu ailelerden kendisine telefon açılıyor, 'gurur duyun çocuklarınız dağa çıkıyor' demiş. Ben de o hanımefendiye sesleniyorum, adı basında çıktığı için de açıklayacağım. Nursel hanıma (Nursal Aydoğan) sesleniyorum; Eğer çok gurur duyuyorsan dağa gidenlerle, bir tane kızın var onunla birlikte dağa çık diyorum. Bırakın bu çocukların peşini diyorum."

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çocukları Dağa Kaçırıldığı İddiasıyla Eylem Yapan Aile Sayısı 9'a Çıktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement