Çocukluklarından Beri Göç Ediyorlar - Son Dakika

Çocukluklarından Beri Göç Ediyorlar

04.03.2016 14:14
Çocukluklarından Beri Göç Ediyorlar, System.String[]

Suriye'deki savaş nedeniyle yaşadığı yeri terk eden Cuma ailesi, geçmişte de İsrail'in Golan tepelerini işgali nedeniyle evlerinden olmuştu.

Suriye'deki savaş nedeniyle yaşadığı yeri terk eden Cuma ailesi, geçmişte de İsrail'in Golan tepelerini işgali nedeniyle evlerinden olmuştu.

Çocukluklarından bu yana göçe zorlanan aile sığındığı Hatay'ın Hassa ilçesinde biri engelli üç çocuklarıyla hayata tutunmaya çalışıyor.

Abdülhakim Cuma (55), AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğunda ailesinin Golan Tepesi civarında yaşadığını ancak İsrail'in işgali nedeniyle buradan göç etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Hatay'ın Hassa ilçesinde kendi imkanlarıyla kiraladıkları evde kaldıklarını ifade eden Cuma, şunları kaydetti:

"1967 yılında İsrail'in Golan tepelerini işgal ettiğinde 6 yaşındaydım. Bizlere, 'sizi 2 aylığına Şam'a götüreceğiz' dediler. Suriye hükümeti araçlarla bizi Şam'a götürdü. Babam ilk zamanlarda 'ben buralarda kalamam' diyerek kaçak olarak Golan'a geri döndü. Ancak yaklaşık 4 ay Golan'da kaldıktan sonra İsrail askerleri babamı zorla tekrar Şam'a gönderdi. Şam'da yaklaşık 45 yıl yaşadık. 5 yıl önce de Suriye'de iç savaş çıkınca 3 yıl önce Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldık."

Nihal Ali Cuma (55) da eşinin aynı zamanda akrabası olduğunu, Golan'dan önce Şam şimdi de Türkiye'ye geldiklerini kaydetti.

Türkiye'ye ve halkına teşekkür eden Nihal Ali, burada ölüm korkusundan uzakta çocuklarıyla hayata tutunmaya çalıştıklarını belirtti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çocukluklarından Beri Göç Ediyorlar - Son Dakika


Son Dakika

Survivor 2021'den bu hafta elenen yarışmacı belli oldu Boyunluk takan Hande Erçel hayranlarını korkuttu Yasak Elma'nın müstehcen sahnesi Fox'un başını yaktı ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki ilk görüşme gergin geçti YSK, toplam 17 partinin seçime girebileceğine karar verdi! DEVA ve Gelecek partisi listede yer almadı Kılıçdaroğlu, İnce'nin kuracağı partiye katılacağı iddia edilen 3 vekil ile görüştü 7 binden fazla kişiyi 150 milyon TL dolandıran çete üyelerinden 19'u tutuklandı Cumhurbaşkanlığı'ndan makam aracı kararı! Türkiye yatırımından vazgeçen Volkswagen dönemi bitiyor