Cuma akşamları kimseye randevu vermeyin! - Son Dakika
Güncel

Cuma akşamları kimseye randevu vermeyin!

Cuma akşamları kimseye randevu vermeyin!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu ayki 'Yeniden Sinematek' gösterimlerinde 'Anti-Kahramanlar' temalı filmleriyle Al Pacino, Martin Sheen, Sissy Spacek ve Paul Newman gibi usta oyuncuları sanatseverlerle buluşturacak.

09.11.2016 09:11  Güncelleme: 09:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ustalar geçidi

Bu unutulmaz filmler, Cuma akşamları İzmir Sanat'taki ücretsiz gösterimlerde izleyiciyle buluşacak.

2009 yılından bu yana devam eden 'Yeniden Sinematek' gösterimleriyle 'Yol Hikayeleri', 'Japon Sineması Altın Yıllar', 'Bilim Kurgu Klasikleri', 'Hollywood'da Yıldız Kadın Oyuncular', 'Müzik ve Dansın Büyüsü', 'Şehir Hikayeleri', 'Macera Filmleri Klasikleri', 'Savaş Şarkıları', 'İtalyan Sineması', 'Sinema Yargının İzinde' ve 'Yönetmen Sineması' gibi temalarla onlarca önemli filmi beyazperdeye taşıyan Büyükşehir Belediyesi, Kasım ayında ise 'Anti-Kahramanlar' temasıyla sinema tarihine damga vuran 3 filmi izleyiciye sunacak.

Al Pacino'dan bir baş yapıt

'Yeniden Sinematek'in bu ayki ilk gösterimi 11 Kasım 2016 Cuma günü. Orijinal adı 'Dog Day Afternoon' olan 'Köpeklerin Günü' adlı baş yapıtın yönetmeni Sidney Lumet. Senaryosunu Frank Pierson'un kaleme aldığı filmin başrollerinde, her dönemin usta oyuncusu Al Pacino'nun yanısıra John Cazale, Penelope Allen, Charles Durning gibi ünlü sanatçılar yer alıyor. Polisiye dram türündeki 1975 yapımı ABD yapımı filmin müzikleri ise ödülü İngiliz sanatçı Elton John ve Uriah Heep'a ait.

Tüm zamanların en önemli klasiklerinden biri olan 'Köpeklerin Günü', gerçek bir olaya dair yazılan bir makaleden esinlenerek filmi uyarlandı. Filmin konusu şeyle: Birinci sınıf dolandırıcı Sonny ve arkadaşı Sal, Brooklyn Bankası'nı soymaya karar verirler. Bankada yaşanan küçük aksiliklerle sinirleri gerilen ikili, bankada tüm kasaların boş olmasıyla şoka girerler. Bu esnada bankanın çevresini donatan polisler karşısında ne yapacaklarını şaşıran ikili, biraz şaşkınlıktan biraz da mecburiyetten içerideki insanları rehin almak zorunda kalırlar. Sonrasında gelişen onlarca sürpriz olay karşısında tamamen tepkisiz kalan ikili, kendilerini kısa zaman içerisinde hem suçlu hem de kahraman olarak görürler. Film, Kültürpark İzmir Sanat'ta saat 20.00'de başlayacak.

Bu önemli sinema eseri, 16 Kasım'da saat 19.00'da İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Seferihisar Kültür Merkezi Çağan Irmak Salonu'nda tekrar gösterilecek.

Kanlı yolculuk

'Anti-Kahramanlar'ın bir başka önemli filmi ise 'Kanlı Toprak'. Orijinal adı 'Badlands' olan film, 18 Kasım 2016 Cuma günü gösterilecek. Başarılı yönetmen ve senarist Terrence Malick imzalı film, Martin Sheen, Sissy Spacek ve Warren Oates gibi oyuncuları bir araya getiriyor. 1973 ABD yapımı polisiye dram türündeki film, gerçek hayatta yaşanan, Charles Starkweather ve Caril-Ann Fugate'in 1958 yılında işledikleri vahşi cinayetleri beyazperdeye taşıyor. Gerilim öğeleri barındıran 'Kanlı Toprak', gençlerin içlerindeki büyük boşluk ve bunalımı sarsıcı bir biçimde gözler önüne seriyor.

Filmin konusu şöyle: Genç bir çöp toplayıcısı olan Kit Carruthers ve kız arkadaşı Holly Sargis, Güney Dakota'dan Montana'ya doğru kanlı bir yolculuğa çıkarlar. Tüm amaç, Holly'nin ilişkilerini onaylamayan babasını ortadan kaldırmaktır. Bu yolculuk sırasında kendilerini kaybeden çift, yol boyunca karşılaştıkları insanları öldürmeye başlar. Herhangi bir amaç gütmeden, düşünmeden yaptıkları bu eylemler onlar için yalnızca birer oyundan ibarettir. Çok geçmeden eğlenceli oyunları polisin dikkatini çeker.

Oscar ödüllü oyuncu başrolde

Oscar ödüllü oyuncu Paul Newman'un başrolünde oynadığı 'Cool Hand Luke' ise 25 Kasım 2016 Cuma günü perdeye yansıyacak. Türkçeye 'Parmaklıklar Arkasında' olarak çevrilen filmde Newman'ın yanısıra George Kennedy ve Strother Martin gibi önemli oyuncular rol alıyor. Senaryosunu Donn Pearce ve Frank Pierson'un yazdığı, Stuart Rosenberg'un yönettiği dram türündeki film, 1967 ABD yapımı. Film, asi ruhlu, başına buyruk ama sicili temiz bir genç olan Luke'un başına gelenleri konu ediyor.

'Parmaklıklar Arkasında'nın konusu şöyle: ABD'nin güney eyaletlerinden birinde yaşayan Luke, sarhoş olduğu bir gece ortada bir neden yokken kasabanın parkmetrelerine zarar verdiği için hapse gönderilir. 1960'lı yıllarda bu bölgede hapishaneler bir nevi toplama kampını andırır. Mahkumlar bütün gün yol yapımı gibi ağır işlerde çalıştırılırlar. Şartlar çok çetin, disiplin ise sıkıdır. Önceleri tamamen teslim olmuş gözüken Luke, diğer mahkumların umutlarını kırsa da son bir kaçma girişimiyle onların gözünde bir kahraman haline gelir ama yöneticiler daha ileri gitmesine izin vermeyeceklerdir.

Film, 30 Kasım'da saat 19.00'da ise İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Seferihisar Kültür Merkezi'nde tekrarlanacak.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Cuma akşamları kimseye randevu vermeyin! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement