Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunan Gazetesine Konuştu - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunan Gazetesine Konuştu

3 yıl önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki savaşın 7 yıldır devam ettiğini anımsatarak, "Bu konuda gerek uluslararası toplumun gerek Avrupa'nın gereken iradeyi göstermekte zayıf kaldığını hep birlikte gördük. Türkiye, liderlik göstererek sorunun çözümü için iradesini ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunan Gazetesine Konuştu, System.String[]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki savaşın 7 yıldır devam ettiğini anımsatarak, "Bu konuda gerek uluslararası toplumun gerek Avrupa'nın gereken iradeyi göstermekte zayıf kaldığını hep birlikte gördük. Türkiye, liderlik göstererek sorunun çözümü için iradesini ortaya koydu." dedi.


Erdoğan, Yunanistan'ın To Vima gazetesine verdiği mülakatta, Yunanistan-Türkiye ilişkileri, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler, Batı Trakya Türk azınlığı, Lozan, Kıbrıs ve Suriye'deki savaşa ilişkin açıklamalarda bulundu.


Suriye'nin kuzeyinde "Türkiye'nin federal bir Suriye'de Kürt özerkliğini" kabul edip etmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, "Toprak bütünlüğü ve siyasi birliğin korunması ilkeleri dahilinde ülkenin nasıl yönetileceğine elbette Suriyeli kardeşlerimiz karar verecektir. Bununla birlikte Suriyeli kardeşlerimizin, PKK'nın Suriye uzantısı PYD/ YPG gibi terör örgütlerinin bölücü amaçlarını gerçekleştirmesine izin vermeyeceğinden eminiz. PYD/YPG ile Suriyeli Kürtleri aynı kefeye koymak doğru olmaz. Hiçbir terör örgütü belli bir halkın temsilcisi addedilemez." ifadesini kullandı.


Erdoğan, "Türkiye olarak arzumuz, komşumuz Suriye'yi gelecekte, siyasi birliği ve toprak bütünlüğünü muhafaza etmiş; istikrarlı, müreffeh ve halkının meşru talepleri doğrultusunda yönetilen demokratik bir ülke olarak görmektir." dedi.


Suriye'deki savaşın 7 yıldır devam ettiğini hatırlatan Erdoğan, "Bu konuda gerek uluslararası toplumun gerek Avrupa'nın gereken iradeyi göstermekte zayıf kaldığını hep birlikte gördük. Türkiye, liderlik göstererek sorunun çözümü için iradesini ortaya koydu. DEAŞ terör örgütüyle mücadelede en büyük çabayı gösterdi." şeklinde konuştu.


Erdoğan, Astana sürecinin gerilimi azaltma bölgeleri ile ateşkesin sağlanmasına katkıda bulunduğunu vurgulayarak, "Komşularımızın toprak bütünlüğü, siyasi birliği ve egemenliğini destekliyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlıyız. Müttefiklerimiz ve ortaklarımız için güçlü, güvenilir ve kararlı bir dostuz." değerlendirmesinde bulundu.


Aynı tavrı müttefiklerinden de beklediklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi:


"Türkiye'nin çıkarlarının ve güvenlik kaygılarının ihlal edilmesine sesiz kalamayız. Ülkemize verilen sözlerin tutulmasını beklemek kadar daha tabii ne olabilir. Türkiye güçlü, güvenilir, refah ve istikrar kaynağı bir ülkedir. 15 Temmuz 2016'da ülkemizde hain bir darbe girişimi yaşandı. FETÖ terör örgütünün bu girişimine tüm halkımız, partilerimiz ve basınımız karşı durdu. Halkımız liderine, ülkesine, devletine sahip çıktı. Bundan daha büyük onur ve gurur olamaz. Dostumuz ülkelerin de bunun farkında olmalarını bekliyoruz. Halkımın benim liderliğime güçlü bir teveccüh göstermesi işte bu saydığım sebeplerden dolayıdır."


Erdoğan, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi öncesinde örgüte ve mali kaynaklarına karşı harekete geçildiğini anlatarak, "Kısaca darbe teşebbüsü, örgütün Türkiye'de ayakta kalabilmesi için son şansıydı. Yapılan tahkikatlar sonucunda, FETÖ mensubu sivillerin, 15 Temmuz gecesi, darbe teşebbüsünün operasyon merkezi konumundaki Akıncılar Hava Üssü'nde bulundukları ve üsteki üst düzey subaylara emir verdikleri saptanmıştır. Buna ilaveten, binlerce subayın ve astsubayın FETÖ ile irtibatlı olduklarını itiraf ettikleri ifadeleri, video kayıtları ve darbeciler arasındaki muhabere mevcuttur." şeklinde konuştu.


OHAL uygulamasına getirilen eleştirilere ilişkin bir soru üzerine, bu uygulamaya birçok demokratik ülke tarafından başvurulduğuna işaret eden Erdoğan, "Ancak çoğu zaman burada bir bilgi kirliliği yaşandığını görüyoruz. Türkiye'de gazetecilik faaliyetinden dolayı tutuklanan hiç kimse yoktur. Ancak kendilerini gazeteci olarak niteleyen ama farklı suçlara bulaşan kişiler vardır. Adi suçlara bulaşmış; gasp, hırsızlık, terör, şiddet gibi suçları işlemiş şahıslar bile maalesef gazeteci olarak yansıtılıyor. Bu, haksızlıktır." ifadelerini kullandı.


Erdoğan, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) çerçevesinde alınan tedbirler için gözden geçirme mekanizmaları oluşturduklarını dile getirerek, "Yapılan değerlendirmeler sonucu yaklaşık 38 bin kamu görevlisini tekrar vazifelerine iade ettik. 350 civarında kurum, vakıf ve dernek yeniden açıldı." bilgilerini paylaştı.


(Bitti)

Haber Yayın Tarihi: 10.12.2017 05:11 Kaynak: AASon Dakika

Benzin istasyonunda görevlilerle şakalaşan polis, ardından kafasına sıktı
ABD'li ses ekipmanları üreticisi Bose, 119 mağazasını kapatacak Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu

Son Dakika Haberleri