Dha İstanbul Bülteni - 3 - Son Dakika

Dha İstanbul Bülteni - 3

07.12.2016 14:28
Dha İstanbul Bülteni - 3, System.String[]

1- TİNERLE SOBA YAKMAK İSTERKEN HAYATINI KAYBETTİHaber-Kamera: Mustafa ÖZDABAK -Hasan YILDIRIM İSTANBUL DHAÇağlayan'da bir işyerinde sobayı tinerle yakmaya çalışan Ahmet Özata, çıkan yangında hayatını kaybetti.

1- TİNERLE SOBA YAKMAK İSTERKEN HAYATINI KAYBETTİ

Haber-Kamera: Mustafa ÖZDABAK -Hasan YILDIRIM İSTANBUL DHA

Çağlayan'da bir işyerinde sobayı tinerle yakmaya çalışan Ahmet Özata, çıkan yangında hayatını kaybetti.

Olay, Çağlayan Park Sokak'ta bulunan 4 katlı binanın çatı katında saat 09.00 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, konfeksiyon atölyesinde sobayı yakmak için tiner kullanan işyeri sahibi Ahmet Özata, patlama sonucu çıkan yangında hayatını kaybetti. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri geldi. İtfaiye ekipleri atölyede soğutma çalışması yaptı. Sağlık ekiplerinin yaptığı muayenede 45 yaşındaki Ahmet Özata'nın hayatını kaybettiği belirlendi. Olay yeri inceleme ekiplerinin ve Cumhuriyet Savcısı'nın yaptığı incelemenin ardından cenaze Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Yangını duyarak olay yerine gelen Ahmet Özata'nın oğlu ve yakınları sinir krizi geçirdi.

İşyeri çalışanlarından Engin Özalp, "Burası bayan tekstil atölyesi. Sabah işyerinde kimse yoktu. Patron bir arkadaşı ile işyerine gelmiş. Sobayı yakmak için tenekeyle tiner dökmüş.Tinerin patlaması sonucu adam yanarak hayatını kaybetmiş" dedi.

Görüntü Dökümü:

-----------

-Yangın çıkan işyeri

-Olay yerindeki itfaiye ekipleri

-Sokakta toplananlar

-Polisin işyerine girmesi

-Birbirlerine sarılanlar

-Cenaze aracının gelmesi

-Cenazenin çıkarılması

-Cenaze yakınlarının sinir krizi geçirmesi

-Tabutun cenaze aracına konulması

-Cenaze aracının gidişi

-Genel ve detaylar

07.12.2016 - 09.57 Haber Kodu : 161207019

07.12.2016 - 10.27 Haber Kodu : 161207022_

07.12.2016 - 12.47 Haber Kodu : 161207060

===========================

2- BÜYÜKÇEKMECE'DE BANKA SOYGUNU

Büyükçekmece'de bir banka şubesi silahlı 2 kişi tarafından soyuldu.

Banka şubesi 7 ay önce yine soyulmuştu.

Haber-Kamera: Sinan BİLGİLİ/İSTANBUL DHA

Büyükçekmece'de bir banka şubesi silahlı ve kar maskeli 2 kişi tarafından soyuldu.

Saat 10.30 sıralarında Büyükçekmece 19 Mayıs Mahallesi Saydağ Sokak'ta bulunan bir bankanın şubesine gelen silahlı ve kar maskeli 2 kişi silahla banka güvenlik görevlisini etkisiz hale getirdi. Soyguncular henüz açıklanmayan miktarda parayı alarak kaçtı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Olay yerinde parmak izi çalışması yapan polis, bankanın güvenlik kamerası görüntülerini de incelemeye aldı.Bu sırada bankanın kepenkleri kapatıldı. İnceleme nedeniyle bazı banka personeli içeride kaldı. Polis, soygunu gerçekleştiren kişileri yakalamak için çevrede arama çalışması başlatırken, bir polis helikopteri de çalışmalara havadan destek verdi. Polis, soygunla ilgili soruşturma başlattı.

Aynı banka 6 Mayıs 2016 günü 3 kişi tarafından soyulmuştu. 65 bin lira alan soyguncular 1 hafta sonra polis tarafından yakalanmıştı.

Görüntü Dökümü:

---------------

-Bankadan görüntü

-Polis ekipleri

-Olay yeri inceleme ekipleri

-Çalışanların görüntüsü

-Polis helikopteri

-Detaylar

07.12.2016 - 12.33 Haber Kodu : 161207054

========================

3- İLK YERLİ ELEKTRİKLİ OTOBÜS TANITILDI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,

"Yılın ilk 10 ayında, otomotiv ihracatımız adet bazında yüzde 12 oranında arttı. Sektörün ihracatı, Dolar ve Euro bazında ise yüzde 10 artış gösterdi. Bu rakamlar, otomotiv sektörünün ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyor"

Haber: Özgür ALTUNCU - Kamera: İdris TİFTİKCİ - İstanbul DHA

TEMSA ve ASELSAN tarafından ortak üretimi yapılacak olan ve ilk yüzde 100 milli elektrikli otobüs olarak tanıtılan "AvenueEV" bugün görücüye çıktı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün de katıldığı tanıtım töreni Sabancı Center'da yapıldı.

EKONOMİK ENDİŞEYE EN GÜZEL CEVAP

Bu yıl içinde birçok farklı firmanın yeni yatırımlarını hayata geçirdiğini söyleyen Bakan Özlü," Türkiye ekonomisiyle ilgili endişe duyanlara verilen en iyi cevabın işte böyle yeni yatırımlar olduğunu ifade etmek istiyorum. Temsa'nın da bugün tanıtımını yaptığımız bu aracını kısa sürede banttan indireceğine yürekten inanıyorum" dedi.

YENİ TEKNOLOJİLERE ADAPTE OLMALIYIZ

Türkiye'nin Avrupa'da otobüs ve hafif ticari araç üretiminde birinci, kamyon üretiminde ikinci sırada bulunduğunu hatırlatan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü," Dünyada çevre dostu araçlara ve alternatif yakıtlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Türkiye'nin ticari araç sektöründe liderliğini sürdürebilmesi, yeni teknolojilere adapte olmasını gerektiriyor. Bu açıdan yerli imkanlarla bir yerli elektrik otobüs üretilecek olması beni çok mutlu ediyor" diye konuştu.

OTOMOTİV İHRACATI ARTTI

Otomotiv sektörünün Türkiye'nin en büyük ihracat kalemini oluşturduğunu söyleyen Özlü, " Bu yıl ihracatımızda bir düşüş olmasına rağmen, otomotiv sektörümüzün ihracatında bir artış var. Yılın ilk 10 ayında, otomotiv ihracatımız adet bazında yüzde 12 oranında arttı. Sektörün ihracatı, Dolar ve Euro bazında ise yüzde 10 artış gösterdi. Bu rakamlar, otomotiv sektörünün ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Ülke olarak bu güçlü sektörü, daha da rekabetçi hale getirmemiz gerekiyor. Bunu sağlamak için özellikle yeni nesil teknolojilere, araç elektroniğine, araç kontrol sistemlerine, yakıt teknolojilerine özel bir önem vereceğiz" ifadesini kullandı.

"BELEDİYELERİMİZİ ELEKTRİKLİ OTOBÜS KULLANIMINA TEŞVİK EDECEĞİZ"

Konuşmaların ardından kısa bir süre sonra seri üretimine geçilmesi planlanan yeni nesil elektrikli yerli otobüs AvenueEV gösterildi. Bakan Özlü otobüsün direksiyonuna oturdu, otobüsü inceledi. Bakan Özlü'ye, Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Orhan Akbaş, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Üçüncü, Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Hacıkamiloğlu, TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, ASELSAN Genel Müdürü Dr. Faik Eken ve ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Suat Bengür eşlik etti. Otobüsün direksiyon koltuğunda basın mensuplarına açıklama yapan Özlü, "Bütün dünyada elektrikli araçlara karşı bir eğilim var. Önümüzdeki dönemde, özellikle şehir içlerinde, elektrikli araçların kullanımı zorunlu hale gelecek. Türkiye'de bu yönde çalışmalar var. Türkiye'de bu yönde bir çalışma bir öncü çalışmadır. önümüzdeki dönemde bu otobüslerin seri üretime geçilmesini, şehir merkezlerinde, nufgüsün yoğun olduğu bölgelerde kullanılmasını temenni ediyoruz. Biz bakanlık olarak elektrikli araç üretimini destekliyoruz. Bundan sonraki dönemde de bu desteğimiz devam edecek. Özellikle belediyelerimizin elektrikli otobüs kullanmalarını teşvik edeceğiz, destekleyeceğiz " dedi.

OTOBÜSÜN ÖZELLİKLERİ

Çevreci ve yenilikçi olarak tanımlanan AvenueEV; 8 dakikada tam şarj olabiliyor. Hızlı şarj özelliği sayesinde duraklarda kısa süreli şarjlarla kesintisiz hizmet sunması planlanıyor. Elektrikli çekiş sistemi ile sıfır karbon emisyonuna sahip olan çevreci otobüs, aynı zamanda sessiz, konforlu, yüksek performanslı ve son teknolojiye sahip. Klima sistemleri ile yolcu kabini hem soğuk hem de sıcak havalarda konforlu seyahat imkanının yanı sıra araç içi internet ve veri bağlantısı opsiyonu da sunuyor. AvenueEV; 35 oturan, 52 ayakta ve 1 tekerlekli sandalyeli yolcu alabiliyor. Geniş iç hacme sahip Avenue EV, ASELSAN'ın geliştirdiği yüksek verimli, hafif ve yüzde 100 yerli elektrikli çekiş sistemi sayesinde uzun süre bakım gerektirmeden yüksek verimle hizmet verebiliyor. Araç, tek sarjla 50-70 km gidebiliyor.

Görüntü Dökümü:

----------------

Törenden detay

Bakan Özlü'nün konuşması

Otobüsün genel görüntüsü

Otobüs içinden görüntü

Bakan Özlü'nün direksiyona oturması

Özlü'nün otobüs içinden yaptığı açıklama

Detaylar

07.12.2016 - 13.05 Haber Kodu : 161207063

========================

4- 15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ'NDE ATLAYARAK İNTİHAR ETTİ

Haber-Kamera: Ersan SAN - İSTANBUL DHA

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden atlayan bir kişi hayatını kaybetti

Saat 12.00 sıralarında köprüde aracını durduran 56 yaşındaki Erkan Çiçekoğlu, korkulukları aşarak denize atladı. İhbar üzerine Ortaköy açıklarında arama yapan Sahil Güvenlik ekipleri Çiçekoğlu'nun cansız bedenine ulaştı.

Çiçekoğlu'nun cesedi denizden Ortaköy sahilinde denizden çıkarıldı. Polisin intiharla ilgili incelemesi sürüyor.

Görüntü Dökümü:

------------

-Cesedin çıkarılması

-Polisin incelemesi

-Köprünün görüntüsü

07.12.2016 - 14.09 Haber Kodu : 161207084

==========================

5- 2 İLDE 3 MİLYON LİRALIK SİBER DOLANDIRICILIK

Haber: Çağatay KENARLI, İstanbul DHA

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kredi kart bilgilerini ele geçirdikleri kişilerin bilgileriyle internet sitelerinden elektronik eşya alıp satan 10 şüpheliyi İstanbul ve Kocaeli'de düzenlendiği operasyonla gözaltına aldı. Yapılan aramalarda 8 dizüstü bilgisayar, 2 tablet, çok sayıda cep telefonu ve bazı bilgisayarlara ait hard diskler geçirildi.

YAKLAŞIK 3 MİLYONLUK KAZANÇ ELDE ETTİLER

Bilişim uzmanı polisler şüphelilerin hard disklerinde yaptığı incelemelerde bir GSM operatörünün müşterilerinin kimlik bilgilerini buldu.

Polis ekipleri şüphelilerin, ele geçirdikleri kredi kart bilgileriyle internet sitelerinden elektronik eşya alıp sattıkları ve yeni açtıkları GSM hatlarıyla oyun kodu alıp satarak yaklaşık 3 milyon liralık kazanç elde ettiklerini belirtildi.

Bir şüphelinin cep telefonunda ise diğer şüphelilerle geçen konuşmaları kayıt ettiği görüntüler bulundu. Polis bu görüntünün şebekenin dolandırıcılık yaptığı sırada kaydedildiğini vurguladı.

3'Ü TUTUKLANDI, 7 ADLİ KONTROL

Gözaltına alınan 10 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden Erdi A., Furkan D. ve İsmail Ç. tutuklandı. 7 şüpheli ise adli kontrol talebiyle serbest bırakılırken şebeke lideri olduğu ileri sürülen Avukat Alper D.'nin ise aranmasına devam ediliyor.

Görüntü Dökümü

-----------

(POLİS KAMERASI)

-Ele geçirilen ürünlerin sergilenmesi

-Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler

-Şüphelilerin evdeki cep telefonu görüntüsü

-Genel ve detaylar

============================

6- ÜNLÜ OYUNCU WİLMA ELLES'TEN KANSER HASTALARINA MORAL ZİYARETİ

Haber-Kamera: İhsan YALÇIN/ İstanbul DHA

Ünlü Alman oyuncu Wilma Elles, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji bölümünde tedavi gören kanser hastalarına ziyarette bulundu.

Geçtiğimiz mayıs ayında 57 yaşındaki kanser hastası annesi Veronika Elles'i kaybeden ünlü oyuncu Wilma Elles, "Kanserle Hayatta Kal Projesi" kapsamında hastalarla biraraya geldi. Elles, bir kanser hastası yakını olarak hastalık sürecinde yaşadıkları ve tecrübe ettiklerini hastalarla paylaştı.

"KANSERE YAKALANANLARIN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"

"Kanserle Hayatta Kal Projesi"yle ilgili de bilgi veren Wilma Elles, "Dünyada kansere yakalananların sayısı her geçen gün artıyor. Annemde yaşadığım tecrübeleri hastalarla paylaşıyorum. Hayatta Kal Derneği ile birlikte kanser hastalarına anket uyguluyoruz. Kanser hastaları için her detay çok önemli. En önemlisi moral. Yediklerine içtiklerine de dikkat etmeleri gerekiyor. Bu tür ziyaretlerle kanser hastalarını bilinçlendirmek istiyoruz" dedi.

"YAŞAM MÜCADELESİNİ ARTTIRMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ"

Hastane olarak insana hizmet eden her türlü projeye destek verdiklerini söyleyen Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Muhittin Balta ise, "Burada tedavi gören hastalarımızı mutlu edebilmek; direnme ve yaşam mücadelesini arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Burada bir aile ortamı oluştu. Hastalarımızda duygusal anlarımız çok oluyor" diye konuştu.

Görüntü Dökümü:

-------------------------

-Wilma Elles'in hastalarla sohbet etmesi

-Wilma Elles ile röp.

-Muhittin Balta ile röp.

-Onkoloji bölümünde yatan hastalardan detay

-Genel ve detaylar

07.12.2016 - 13.57 Haber Kodu : 161207081_

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha İstanbul Bülteni - 3 - Son Dakika


Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Dünyaca ünlü Azerbaycanlı kick boksçu Zabit Samedov, Kuruluş Osman dizisine transfer oldu Ticaret Bakanlığı, esnafa yönelik yeni destek paketi için çalışma başlattı Yasak Elma'nın Ender'i Şevval Sam, göğüs dekolteli elbisesiyle poz verdi Ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, La Casa de Papel dizisinin kadrosuna dahil oluyor Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum