Dha Yurt Bülteni-10 - Son Dakika

Dha Yurt Bülteni-10

30.07.2018 15:21
Dha Yurt Bülteni-10, System.String[]

1)FIRINCILAR FEDERASYONU BAŞKANI BALCI: EKMEĞE YÜZDE 15'LİK ZAM GÜNDEMDE TÜRKİYE Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarına zam konusunda yaptığı açıklamada, "Şu anda bir zam yapılmadı.

1)FIRINCILAR FEDERASYONU BAŞKANI BALCI: EKMEĞE YÜZDE 15'LİK ZAM GÜNDEMDE

TÜRKİYE Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarına zam konusunda yaptığı açıklamada, "Şu anda bir zam yapılmadı. Ancak yüzde 15'lik bir zam gündemimizde var. Fiyat artışına gidilmezse ekmekte sağlıklı ve hijyenik üretim ortamını yok etmiş olursunuz" dedi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, İstanbul'da başlayan ve sonrasında tüm Türkiye'de gündem olan ekmek fiyatlarına zam yapılmasına ilişkin bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla Kocaeli Fırıncılar Odası'nda basın toplantısı düzenledi. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ve bazı basın kuruluşlarında yer alan haberlere de açıklık getiren Balcı, şöyle konuştu: "25 Temmuz'da çıkan haberlerde, ekmeğe 25 kuruş zam yapıldığı, ekmeğin 1 lira 50 kuruş olduğu, yazılı basında, 14 tane ulusal çapta yayın yapan basın kuruluşunda ve 8 televizyon kanalında yayınlandı. Biz de 26 Temmuz'da gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında İstanbul'un 4 ilçesinde, ticaret odasına bağlı 84 fırında, yüzde 20'lik bir artış olduğunu, İstanbul'da faaliyet gösteren 2 bin 600 tane fırını göz önüne aldığımızda 84 fırında yapılan bu artışın tüm İstanbul'a mal edilemeyeceğini, basında yer aldığı şekliyle 'Tüm Türkiye'de ekmek fiyatları arttı' şeklinde bir algı oluşturulmasının doğru olmadığını düşündüğümüzü ifade ettik. Yine bu basın toplantısında, ekmeğe yaklaşık 2 yıldır bir fiyat artışı olmadığını, fırıncı esnafının zor durumda olduğunu, bir fiyat değişikliği gerektiğini ama bunun kesinlikle yüzde 20 olmayacağını, bunun yüzde 15'i geçmemesi için odalarımıza genelge göndereceğimizi, bu fiyatların her ile göre farklılık arz edebileceğini, illerdeki komisyon toplantılarından sonra federasyonumuzun ve Ticaret Bakanlığı'nın görüşü alındıktan sonra fiyatın belirlenebileceğini belirttik. Bunun da bugün yarın belirlenebilecek bir konu olmadığını, bugün hemen müracaat etmemiz durumunda dahi bu sürecin 1-1,5 buçuk ay kadar süreceğini ifade ettik. Maliyet hesaplarının her ilde ayrı ayrı yapılacağını ve şimdiden ekmeğe fiyat vermenin mümkün olmadığını da vurguladık. Bütün bu söylediklerimiz ajanslarda yer aldı."

'AZAMİ YÜZDE 15 FİYAT ARTIŞI ÖNGÖRMEMİZ MAKUL'

Kendisinin ekmek fiyatlarına zam yapıldığı yönünde bir açıklaması olmadığını belirten Balcı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Maalesef özellikle görsel basında, benim ekmeğin yüzde 15 zamlandığını söylediğime dair haberler çıktı. Dolayısıyla, haklı olarak bakanlığımız kendilerine bu şekilde ulaşan bir talebin olmadığını ve Fırıncılar Federasyonu'nun tek başına Türkiye'de ekmek fiyatlarını belirleme yetkisinin olmadığını ifade ettiler. Tek başımıza ekmek belirleme yetkimizin olmadığını biz de biliyoruz. Biz bu açıklamayı, ekmekteki yüzde 20 fiyat artışı oldu algısının doğru olmadığını vurgulamak amacıyla yaptık. Bizim sıkıntımız olmasına rağmen odamıza genelge yaparak zammın yüzde 15 ile sınırlı olacağını söyledik. Fırıncılar Federasyonu'nun ekmek fiyatlarıyla ilgili açıklama yapmasından daha doğal bir şey olamaz. Dün yapıyorduk, bugün de yapıyoruz, yarın da yapacağız. Nasıl ki Kasım ayında İstanbul'da ekmek fiyatları 1,5 TL olacak diye basında yer aldığında, '2018'in Haziran ayına kadar ekmek fiyatına zam yok' dediysek, bugün de gelinen noktada eğer bir fiyat artışı varsa bunun da makul seviyede olması için Fırıncılar Federasyonu üzerine düşen görevi yapacaktır. Bunu da kamuoyu ile paylaşmamız kadar doğal bir şey olamaz. Gelinen noktada, 2 yılda meydana gelen fiyat artışını göz önüne alacak olursak, bizim azami yüzde 15 fiyat artışı ön görmemizin makul olduğunu söyleyebiliriz."

'HİJYENİK ORTAMI YOK ETMİŞ OLURSUNUZ'

Ekmekte fiyat artışına gidilmezse üretim kalitesinin düşeceğini belirten Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Biz üretici olan esnafımızı düşündüğümüz kadar tüketici olan halkımızı da düşünmek zorundayız. Ama 2 yıllık bir süre geçmesine rağmen siz ekmekte bir fiyat artışına gitmeyecek olursanız bu sefer ekmekte kaliteyi bozmuş olursunuz. Ekmekte sağlıklı ve hijyenik üretim ortamını yok etmiş olursunuz. Her şey ucuz ekmek demek değildir. Önemli olan kaliteli ekmektir. Bizim kesinlikle 'Yüzde 15 ekmek zammı yapıldı' gibi bir ifademiz söz konusu olmamıştır. Yüzde 20 zam haberlerinin doğru olmadığını vurgulamak için, 'Gündemimizde bir artış söz konusudur. Mağduriyet vardır. Ama bunun yüzde 15'in üzerinde olmaması için odalarımıza genelge göndereceğiz' ifadesini kullandık. Doğru olan budur. Bunun dışında bizim açıklamamız ile bakanlığın yapmış olduğu açıklama arasında bir fark yoktur" ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin askıda ekmek çağrısına da değinen Halil İbrahim Balcı, "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yapmış olduğu açıklama, bizim yıllardır uygulamakta olduğumuz askıda ekmek uygulamasını gündeme getirmiş oldu. Hemen hemen tüm fırınlarımızda askıda ekmek uygulaması var. Durumu iyi olan vatandaş kendisine 3 ekmek alırken, '3 ekmek de askıda' diyebiliyor. Hatta 100 ekmek verenler var. Hatta yurt dışında olup, 'zekatım' deyip, fırıncı esnafına güvenerek daha fazla ekmek bırakanlar var. Sayın Bahçeli buna bir katkı sağlamış oldu. Gündeme taşımış oldu. Ben kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Görüntü Dökümü

--------------

Basın toplantısından görüntü

Fırıncılar odası genel bşk. açıklaması

-Detay

Haber: Dinçer AKBİR-Kamera: Alişan KOYUNCU/İZMİT(Kocaeli)

========================================================

2)MANTAR TOPLADIĞI ORMANDA KAYBOLDU, KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ

KARABÜK'ün Eflani ilçesinde torunu ve onun arkadaşıyla mantar toplamak için gittiği ormanda kaybolan Ahmet Yıldız (69), geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Olay, dün öğlen saatlerinde ilçeye bağlı Hacıağaç köyü ormanlık alanda meydana geldi. Geldikleri otomobili yol kenarına bıraktıktan sonra torunu Fatih Ulusoy (22) ve onun arkadaşı Uğur Şenol (28) ile mantar toplamaya giden Ahmet Yıldız, yürüdükleri ormanlık alanda kaybolduklarını anlayınca jandarmayı arayarak yardım istedi.

Bölgeye gelen jandarma, AFAD, ve UMKE ekipleri arama çalışması başlattı. Drone ile de havadan kontrol yapıldı. Akşam saatlerinde kayıp kişilere ulaşılırken, kalp krizi geçirdiği belirlenen Ahmet Yıldız'ın duran kalbine kalp masajı yapıldı. Ancak sağlık ekiplerinin tüm çabalarına rağmen duran kalbi tekrar çalıştırılamadı. Ahmet Yıldız'ın cesedi sedyeye konularak yaklaşık 2 saat süren zorlu yürüyüşle yol kenarındaki ambulansa taşınıp, Eflani Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Yapılan işlemlerin ardından Yıldız'ın cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Çankırı'ya gönderildi.

Görüntü Dökümü

-------------------------

Cesedin sedye ile taşınması (cep telefonu görüntüsü)

Süre: (00.23) Boyutu: (5 MB.)

(HABER-KAMERA: BULENT DIKTEPE-KARABUK-DHA

====================================================

3)ENİŞTESİ VE YEĞENİNİ ÖLDÜREN ŞÜPHELİ ADLİYEDE

KOCAELİ'nin Kartepe ilçesinde, yeğeni ve eniştesini pompalı tüfekle öldürdüğü suçlamasıyla gözaltına alınan Cemil B. (47) adliyeye sevk edildi.Olay, Kocaeli'nin Rahmiye Mahallesinde dün akşam saatlerinde meydana geldi. Alkollü olarak eve geldiği iddia edilen Mehmet Demirci (39) yan binada oturan dayısı Cemil B. ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesinin ardından Mehmet Demirci'nin aynı ismi taşıyan babası, Mehmet Demirci (65) de kavgayı ayırmak için sokağa indi. Sözlü tartışmanın büyümesinin ardından eve giren Cemil B. pompalı tüfeğini alarak evin önünde baba Mehmet Demirci ve oğul Mehmet Demirci'ye ateş etti. Baba oğul kanlar içersinde yere yığıldı.Silah seslerini duyan mahalle sakinleri polisi ve 112'yi arayarak yardım istedi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından öldükleri tespit edilen baba ve oğlunun cenazeleri otopsi yapılmak üzere Kocaeli Devlet Hastanesi morguna götürüldü. Olayın ardından polis ekiplerine teslim olan Cemil B.'nin ifadesinde pişman olduğunu söylediği öğrenildi. Cemil B., Asayiş Şube Müdürlüğü'nde tamamlanan işlemlerinin ardından Kocaeli Adliyesi'ne sevk edildi.

Görüntü Dökümü

------------------

Şüphelinin adliyeye sevkedilmesi

KOCAELİ/DHA

====================================================

4)23 YIL SONRA BULUŞTULAR

AFYON Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Afyon Meslek Yüksek Okulu'ndan (MYO) 1995- 1996 döneminde mezun olanlar 23 yıl sonra sosyal medya üzerinden haberleşerek Afyonkarahisar'da buluştu. AKÜ Afyon MYO'nun 1995- 1996 dönemi mezunları sosyal medyada oluşturdukları grupta haberleşerek, yeniden bir araya geldi. Muhasebeci, inşaat mühendisi, iş insanı gibi birçok meslek grubunda faaliyet gösteren 1995-1996 yılı mezunları eşleri ve çocuklarıyla ilk olarak mezun oldukları okulu, daha sonra şehri dolaşarak anılarını tazeledi. Afyonkarahisar Anıtpark önündeki Utku Anıtı'nda aileleriyle hatıra fotoğrafları çektiren mezunlar, birbirleriyle hasret giderdi.

'SOSYAL MEDYA ARACILIĞI İLE BULUŞTUK'

Üniversitede okuduğu arkadaşlarını sosyal medya üzerinden bir araya getirenlerden biri olan Emel Müşkül, "Anılarımızı tazeliyoruz. Sosyal medya aracılığıyla buluştuk. '95 yılı mezunları' sayfamız var. Orada herkes birbirini bulmaya başladı. Sonra bir organizasyon yapalım istedik ve toplandık. Bundan sonra devamı gelecek diye düşünüyoruz. Daha fazla kişiyle daha fazla arkadaşlarımıza ulaşıp yeni bir organizasyon yapmayı da planlıyoruz" dedi.

'AKÜ BİZE MUTLULUK GETİRDİ'

Afyonkarahisar'da okurken eşiyle tanışıp evlendiklerini anlatan Bülent Hergül, "Güzel günlerdi. Eşimle burada tanıştık. Afyonkarahisar o günden bu güne çok değişmiş şehir olarak. Ama baktığımızda Utku Anıtı hala aynı ve güzelliğini koruyor. Eşimle birlikte mutluyuz ve 2 çocuk sahibiyiz. AKÜ bize mutluluk getirdi. 23 yıl sonra bir araya gelmek çok güzel bir şey. Yıllar sonra yurt ve oda arkadaşlarımızı görmek bize mutluluk verdi. Heyecanlandım ve bundan sonra da sık sık görüşmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

'ÇOK GÜZEL DOSTLUKLAR EDİNDİK'

Özlem Yıldız Hergül, "Afyonkarahisar'a ilk geldiğimizde ve arkadaşlarımızı gördüğümüzde ilk günkü heyecanı yaşadık. Birlikte çok güzel dostluklar edindik. Ne mutlu ki 23 yıl sonra yine buradayız. İnşallah devamını getireceğiz" dedi.

Hatay'dan arkadaşlarıyla buluşmak için gelen Ayhan Akdeniz de şöyle dedi:

"Anlatılması zor bir duygu yaşadık. 23 yıl sonra görüşmek gerçekten insana mutluluk veriyor. 23 yıl sonra görüşmemize rağmen hiç birbirimizden ayrılmamışız gibi olduk. Büyük bir mutlulukla aynı yerden kaldığımız gibi devam ettik."

Görüntü Dökümü

--------------

Bir araya gelen öğrencilerden detay

Fotoğraf çektirirlerken detay

Emel Müşkül röp

Aileleri ve arkadaşları ile öz çekim yaparlarken detay

Özlem ve Bülent çifti ile röp

Fotoğraf çekinirlerken detay

Ayhan Akdeniz röp

693.19 MB/// 06.15"

HABER- KAMERA: Satılmış AKKAŞ/AFYONKARAHİSAR,

=========================================================

- Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Dha Yurt Bülteni-10 - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Muğdat Çelik'in gördüğü kırmızı kart, İngiliz basınında haber oldu Sağlık Bakanlığı, 80 kelimelik "Koronavirüs Sözlüğü" hazırladı Faizin etkisi kısa sürdü! Dolar yeniden 8 liranın üstünü gördü Ünlü oyuncu Ceyda Ateş karnı burnunda pozuyla güzel haberi verdi: Yarın doğum var Koronadan hayatını kaybedenlerin defnedildiği Ortaköy Mezarlığı'nda yeni mezarlar açılıyor Özge Ulusoy, verdiği pozla Victoria Beckham'a meydan okudu: İşine bak kardeşim Avukatlık ücretlerinin fiyatı değişti! İşte yeni tarife Uludağ'ın Robinson Crusoe'u koronavirüs salgınını aylar sonra dağcıdan öğrenmiş