Diyarbakır'daki 'Hafıza Odası' sergisinde tabutları surlardan aşağıya attılar - Son Dakika

Diyarbakır'daki 'Hafıza Odası' sergisinde tabutları surlardan aşağıya attılar

20.10.2021 11:10

Diyarbakır'ın tarihi Keçi Burcu'nda 16 Ekim'de açılan 'Hafıza Odası' sergisi bir grup tarafından protesto edildi. Genç, "Yapılan sergi değil, bizim bütün değerlerimize ihanettir" şeklinde bir açıklama yaptı. Gençler, açıklamanın ardından bazı tabutları surlardan aşağı attı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın ev sahipliği ve Pilevneli Galeri sunumuyla Diyarbakır'ın tarihi Keçi Burcu'nda 16 Ekim'de açılışı yapılan sanatçı Ahmet Güneştekin'in 'Hafıza Odası' sergisi protesto edildi.

"BİZİM BÜTÜN DEĞERLERİMİZE İHANETTİR"

Sergiyi protesto eden bir grup genç, yaptıkları açıklamada "Burada yapılan sergi değil, Kürt halkının, Amed halkının bütün değerlerine ihanettir. Sergi adı altında gösterilen tabutlar, faili meçhul cinayetlerdir. Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener, bu serginin açılışına çelenk göndermiştir. Hem katledip hem de çelenklerle bunları kutlamak, açılışlarını Kürtçe şarkılarla yapmak, Kürtçenin yasak olduğu bir dönemde, insanların sırf Kürt olduğu için katledildiği bir dönemde, bu tabutları, aşağıda görülen ayakkabıları asmak, bütün Kürt halkına, bütün Kürt değerlerine ihanettir. Eğer gerçekten hafıza görmek istiyorsanız, surlara bakmanız yeterlidir. Evlerimiz yıkıldı, yerine Surla alakası olmayan evler yapıldı. İnsanlarımız katledildi. O nedenle yapılan sergi değil, bizim bütün değerlerimize ihanettir" ifadelerine yer verildi.

TABUTLARI SURLARDAN AŞAĞI ATTILAR

Yapmış oldukları açıklamanın ardından "Amed uyuma, hafızana sahip çık" şeklinde slogan atan gençler, alandaki bazı tabutları surlardan aşağı attı.

Diyarbakır'daki 'Hafıza Odası' sergisinde protesto! Tabutları surlardan aşağıya attılar

GÜNEŞTEKİN: ELEŞTİRİLERİNİZİ DİNLEYECEĞİM

Tepkiler sonrası sanatçı Ahmet Güneştekin sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: "Her hafta sonu Diyarbakır'da halkımızla buluşup, sergideki yapıtlar ve yapıtların üretim süreçleriyle ilgili merak ettiklerinizi yanıtlayacak, eleştiri ve önerilerinizi dinleyeceğim. Sergi pazartesi günleri hariç 10:00-18:00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilecek."

Diyarbakır'daki 'Hafıza Odası' sergisinde tabutları surlardan aşağıya attılar

AÇILIŞI BÜYÜK SES GETİRDİ

16 Ekim'de ziyarete açılan serginin açılışı da olaylı oldu. Serginin açılışı için çok sayıda siyasi isim Diyarbakır'a akın etti. Bu isimler arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazeteci İsmail Saymaz, Ertuğrul Özkök ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da yer aldı. Geceden servis edilen fotoğraflar, sosyal medyada da büyük yankı uyandırmıştı. İBB Başkanı İmamoğlu, sanat gezisi için Diyarbakır'a geldiğini ve bunun siyasi bir gezi olmadığını belirtmişti.

Diyarbakır'daki 'Hafıza Odası' sergisinde tabutları surlardan aşağıya attılar
Diyarbakır'daki 'Hafıza Odası' sergisinde tabutları surlardan aşağıya attılar

Son Dakika Güncel Diyarbakır'daki 'Hafıza Odası' sergisinde tabutları surlardan aşağıya attılar - Son Dakika


YORUMLAR (2)
500

Son Dakika

Süper Lig maçında inanılmaz hata! Maçı erken bitiren hakem, futbolcuları duştan sahaya çağırdı 22:21 Süper Lig maçında inanılmaz hata! Maçı erken bitiren hakem, futbolcuları duştan sahaya çağırdı Lütfü Türkkan'ın ağır küfrüne AK Parti'den tepki gösterildi: Bu asla affedilmeyecek bir çirkinlik 22:11 Lütfü Türkkan'ın ağır küfrüne AK Parti'den tepki gösterildi: Bu asla affedilmeyecek bir çirkinlik Bakan Bilgin, 3600 ek gösterge bekleyenleri heyecanlandırdı: Vaat olmaktan çıktı 21:55 Bakan Bilgin, 3600 ek gösterge bekleyenleri heyecanlandırdı: Vaat olmaktan çıktı
Vatandaşa sinkaflı sözler söyleyen Lütfü Türkkan'ın yıllar önceki küfür paylaşımı ortaya çıktı 21:50 Vatandaşa sinkaflı sözler söyleyen Lütfü Türkkan'ın yıllar önceki küfür paylaşımı ortaya çıktı Son Dakika: Türkiye'de 5 Kasım günü koronavirüs sebebiyle 198 kişi vefat etti, 28 bin 193 yeni vaka tespit edildi 21:11 Son Dakika: Türkiye'de 5 Kasım günü koronavirüs sebebiyle 198 kişi vefat etti, 28 bin 193 yeni vaka tespit edildi Kocasının bıçaklayarak öldürdüğü Nursel Taşkın'ın 19 yaşındaki kızı isyan etti: İdam istiyoruz 20:05 Kocasının bıçaklayarak öldürdüğü Nursel Taşkın'ın 19 yaşındaki kızı isyan etti: İdam istiyoruz
Selahattin Demirtaş'tan terör örgütü bağlantısı iddialarına cevap: Ne benim ne de HDP'nin PKK ile ilişkisi var 17:45 Selahattin Demirtaş'tan terör örgütü bağlantısı iddialarına cevap: Ne benim ne de HDP'nin PKK ile ilişkisi var 16:30 "Randevu alamıyoruz" diyen vatandaşa Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan cevap: Yanında doktor var, ona sor
Advertisement