Edebi Hayat Okumalarında Ödüller Sahiplerini Buldu - Son Dakika

Edebi Hayat Okumalarında Ödüller Sahiplerini Buldu

25.04.2018 14:26
Edebi Hayat Okumalarında Ödüller Sahiplerini Buldu, System.String[]

Mustafa Ruhi Şirin ve Sezai Karakoç kitaplarından sınava giren öğrencilerden başarılı olanlar, düzenlenen törenle ödüllerini aldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Edebi Hayat Okumaları" projesi kapsamında Türk edebiyat tarihinin yaşayan en büyük yazarlarından Mustafa Ruhi Şirin ve Sezai Karakoç'un kitapları, Kocaelili çocuklar tarafından okundu, yazarların insanlığa verdikleri en önemli mesajlar öğrencilerin belleklerine kazındı.

Öğrenciler okudukları kitaplardan sınava girdi ve derece elde edenlere ödülleri düzenlenen törenle verildi. Edebi Hayat Okumaları projesi ödül töreni, Kocaeli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Salonunda gerçekleştirildi. Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin'in katılımıyla yapılan ödül töreninde başarılı olan öğrencilere ve rehber öğretmenlerine tam ve çeyrek altın, okullarına ise kitap seti ve bilgisayar ödülleri verildi.

KOCAELİ KENDİME YAKIN HİSETTİĞİM BİR ŞEHİR

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan'ın katıldığı ödül töreninde Başkan Karaosmanoğlu tarafından bu yıl 10.'su düzenlenecek Kocaeli Kitap Fuarının onur konuğu da olan yazar Mustafa Ruhi Şirin'e Kocaeli Minyatür Albümü takdim edildi. Bu buluşma 42 yıllık yazarlık hayatımın bir ödülü benim için çok değerli diyen Mustafa Ruhi Şirin, Kocaeli'ni kendisine yakın hissettiği şehirlerden biri olduğunu belirtti. Bilge şair Sezai Karakoç'un medeniyet fikri ile insan yetiştirme ödevini kendisine ödev edindiğini kendisi üzerinde, yazarlık hayatında Sezai Karakoç'u örnek aldığını ifade etti. Yazı medeniyettir diyen Sezai Karakoç'un yazıya çok önem verdiğini belirten Şirin, insanlığın o büyük hikâyesiyle ilişki kurmamızı yazının sağladığını söyledi. Öğrenciler tarafından büyük ilgiyle karşılanan Mustafa Ruhi Şirin, kitaplarını imzaladı öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

MEDENİYETİN KAYNAĞI KİTAPTIR

Kitapsız bir medeniyet, kalkınma ve gelişme olmaz diyen Başkan Karaosmanoğlu, Medeniyetin, barışın onurlu bir hayatın temeli ve kaynağının kitap olduğunu ifade etti. "Okumak, ibret almak hayatı ve doğayı temaşa etmek Allahu Tealanın da bizden istediği gibi birer ibret vesilesidir" diyen Başkan Karaosmanoğlu gençlere, yeteneklerini keşfetmeleri ve kendine güvenmeleri tavsiyesinde bulundu. Sizleri çok seviyorum hepiniz benim birer evladım, torunumsunuz diyen Başkan Karaosmanoğlu, "Sizlere güveniyorum. Yarınlar sizlerin, istikbal sizlerin. Aydınlık yarınlar sizlerle daha da aydın olacaktır. Kendinize güvenin kitap okumak kendinize güveni arttırır" dedi.

EDEBİ HAYAT OKUMALARI PROJESİ

Proje kapsamında öğrencilerde kitap sevgisi oluşturulması ve kitap okumaya özendirilmesi hedefleniyor. Kocaeli genelinden 279 ortaokul ve 159 liseden 7 bin 945 öğrenci Edebi Hayat Okumaları Projesi'ne katıldı. Öğrencilere Türkçe'yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisini kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, öğrencilerin kelime dağarcığını zenginleştirmek, onlara güven duygusu kazandırmak isteyen proje; milletlerin asıl kurtuluşunun kültürel zaferlerden geçtiğini kavratabilmek amacını da taşıyor.

ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE

Kocaeli'nde özel ve resmi tüm lise ve ortaokul öğrencilerine yönelik proje kapsamında, ortaöğretim öğrencilerine Mustafa Ruhi Şirin'e ait eserler, lise öğrencilerine ise Sezai Karakoç'a ait eserler verildi. Okullarda oluşturulan beşer kişilik gruplardan ortaokul öğrencileri Mustafa Ruhi Şirin'in ''Geceleri Mızıka Çalan Kedi, Her Çocuğun Bir Yıldızı Var, Mavi Rüyalar Gören Çocuk, Dünyaya Gülen Adam, Aşk Olsun Çocuğum Aşk Olsun'' kitaplarını; lise öğrencileri ise Sezai Karakoç'un ''Diriliş Neslinin Amentüsü, Monna Rosa Şiirler-1, Alınyazısı Saati Şiirler, Günlük Yazılar 4 (Gün Saati), Diriliş Muştusu'' kitaplarını okudu.

OKUDUKLARINDAN SINAVA GİRDİLER

Kitapları okuyan, kendi aralarında tartışan ve almaları gereken mesajları belirleyen öğrenciler, 7 Nisan tarihinde 120 sorudan oluşan bir sınava tabi tutuldu. 2 saatlik sınav sonucunda başarılı olan öğrenciler ve grubu, rehber öğretmenleri tam ve çeyrek altın ile ödüllendirildi. Okullara ise kitap seti ve bilgisayar ödülleri verildi.

Edebi Hayat Okumalarında Ödüller Sahiplerini Buldu

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Edebi Hayat Okumalarında Ödüller Sahiplerini Buldu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Devlet, kanser ilaçlarına geçen yıl 5,6 milyar lira kaynak aktardı Devlet, kanser ilaçlarına geçen yıl 5,6 milyar lira kaynak aktardı Koronaya yakalan kadın intihara teşebbüs etti Koronaya yakalan kadın intihara teşebbüs etti İstanbul'da sırası gelen 250 bin kişinin aşı yaptırmadığı ortaya çıktı İstanbul'da sırası gelen 250 bin kişinin aşı yaptırmadığı ortaya çıktı Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, öğrencilerle birlikte deney yaparken patlama yaşandı Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, öğrencilerle birlikte deney yaparken patlama yaşandı Mehmetçik'e yeni üniforma! Üzerindeki renk ve desenler görev yaptıkları bölgelerin coğrafi yapısına göre tasarlandı Mehmetçik'e yeni üniforma! Üzerindeki renk ve desenler görev yaptıkları bölgelerin coğrafi yapısına göre tasarlandı Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un eğitim bakanını idam etti! İnfazın nedeni de olay kadar garip Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un eğitim bakanını idam etti! İnfazın nedeni de olay kadar garip Cilt kanserinden yüzünü kaybeden baba: Kızımı öpmeyi çok özledim Cilt kanserinden yüzünü kaybeden baba: Kızımı öpmeyi çok özledim 'Bildiri' soruşturmasında gözaltına alınan emekli amirallerin ilk ifadesi ortaya çıktı 'Bildiri' soruşturmasında gözaltına alınan emekli amirallerin ilk ifadesi ortaya çıktı