Emekli öğretmen Yörük geleneğini yaşatmaya çalışıyor - Son Dakika

Emekli öğretmen Yörük geleneğini yaşatmaya çalışıyor

29.08.2019 11:52
Emekli öğretmen Yörük geleneğini yaşatmaya çalışıyor

Yılın 6 ayını Konya'nın Seydişehir ilçesinde geçiren emekli öğretmen Ahmet Çelik, doğduğu topraklara geri dönüp Yörük geleneğini devam ettirmeye çalışıyor.

Yılın 6 ayını Konya'nın Seydişehir ilçesinde geçiren emekli öğretmen Ahmet Çelik, doğduğu topraklara geri dönüp Yörük geleneğini devam ettirmeye çalışıyor.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde yaşayan 69 yaşındaki Çelik, her ilkbaharda dedelerinin de doğduğu Seydişehir ilçesindeki Taraşçı Mahallesi'ne gelerek bin 825 rakımlı Rezebeli Demiroluk bölgesinde yaşıyor.

Kendisini "Bozahmatlar Yörüğü" olarak tanıtan Çelik, her yılın nisan ayında göçebe geldiği Rezebeli'nde yaklaşık 6 ay çadır kurarak, koyun ve keçi otlatıyor.

Bir taraftan çocukluk anılarını tazeleyen bir taraftan da Yörük geleneğinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaya çalışan Çelik, Antalya'dan buraya gelirken arı kovanları, koyun, keçi ve tavukları ile köpeğini de beraberinde getiriyor.

Bir şiir kitabı da bulunan Çelik, şiirlerini besteleyerek sazı eşliğinde seslendiriyor.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, severek yaptığı öğretmenlik mesleğinden emekli olmasının ardından Manavgat'a yerleştiğini, yaz aylarında ise Toros Dağları'nda yaşadığını belirtti.

Eskisi gibi Yörüklerin kalmadığını, birçoğunun yerleşik düzene geçtiğini belirten Çelik, her yıl yaylalarda Yörük kültürünün yaşatılması için şölenlerin düzenlendiğini dile getirdi.

"Yaylalarda olmazsak ölürüz"

Çelik, kendi çapında bu kültürün devamını sağlamak için çaba sarf ederek örnek olmaya çalıştığını anlatarak şöyle devam etti:

"Keçi ve koyun sağmak, hayvan yetiştirmek bizim kültürümüzde olan şeyler. Bunu yaparken yakın zamanda arıcılığa da başladım. Yiyebileceğimiz organik balımızı üretmek için arıcılık öğreniyorum. Biz bu kültürün tükenmemesi için devam ettirmeye çalışıyoruz. Eski kültürü yaşatmak için yaylalara çıkıyoruz. Saz çalmayı seviyorum, doğada olmayı seviyorum. Buralarda olmak bana keyif veriyor, mutlu ve sağlıklı oluyorum. Vaktimi kitap okuyarak, şiir yazarak ve beste yaparak geçiriyorum. Doğada olmak bizim genlerimizde olan bir özellik... Doğada olmazsak, yaylalarda olmazsak ölürüz."

Piknik için bölgeye gelen aile ve çocukların ilgisinden memnun olan Çelik, çocuklara da anlattığı hikaye ve okuduğu şiirlerle de Yörük kültürünü aşılamaya çalışıyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Emekli öğretmen Yörük geleneğini yaşatmaya çalışıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika! Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca'dan 22:49 Son Dakika! Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca'dan "Okullar açık kalacak mı?" sorusuna yanıt: Gündemimizde yok Cüneyt Çakır, BAE'ye gidiyor! Arap Körfez Ligi'nde düdük çalacak 22:26 Cüneyt Çakır, BAE'ye gidiyor! Arap Körfez Ligi'nde düdük çalacak Şampiyonlar Ligi'nde bir benzeri daha yok! Pique hem galibiyeti getirdi hem de tarihe geçti 21:50 Şampiyonlar Ligi'nde bir benzeri daha yok! Pique hem galibiyeti getirdi hem de tarihe geçti
DSÖ'den endişelendiren korona raporu: Türkiye, İngiltere ve Rusya'da vakalar artıyor 20:35 DSÖ'den endişelendiren korona raporu: Türkiye, İngiltere ve Rusya'da vakalar artıyor YPG'yi Türkiye korkusu sardı! Teröristler, operasyon sinyali sonrası mevzileri güçlendirmeye başladı 19:20 YPG'yi Türkiye korkusu sardı! Teröristler, operasyon sinyali sonrası mevzileri güçlendirmeye başladı İbrahim Erkal'ın belgeselinin gala gecesinde anne Erkal'a büyük ayıp 18:54 İbrahim Erkal'ın belgeselinin gala gecesinde anne Erkal'a büyük ayıp
Bu görüntü Türkiye'de çekildi! İnşaattan düşen işçinin canını emniyet halatı kurtardı 17:35 Bu görüntü Türkiye'de çekildi! İnşaattan düşen işçinin canını emniyet halatı kurtardı Kahramankazan'dan DEVA Genel Başkanı Babacan'a tepki: Seni davar çobanı olarak bile tutmazlardı 14:54 Kahramankazan'dan DEVA Genel Başkanı Babacan'a tepki: Seni davar çobanı olarak bile tutmazlardı
Advertisement