Son Dakika Haberleri: Erbakan Vakfı Körfez Şubesi Başkanı Yavuz Açıklaması

Erbakan Vakfı Körfez Şubesi Başkanı Yavuz Açıklaması

2 yıl önce

KOCAELİ (AA) – Erbakan Vakfı Körfez Şubesi Başkanı Vedat Yavuz, İran'da devam eden protestolar ve şiddet olaylarına ilişkin, " İran'ın ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın çeşitli platformlarda Kudüs'ün, Filistin'in bölünmez başkenti olduğuna dair kararlılığı sonrası bu gelişmeler hız kazandı.

Erbakan Vakfı Körfez Şubesi Başkanı Yavuz Açıklaması, System.String[]
KOCAELİ (AA) – Erbakan Vakfı Körfez Şubesi Başkanı Vedat Yavuz, İran'da devam eden protestolar ve şiddet olaylarına ilişkin, " İran'ın ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın çeşitli platformlarda Kudüs'ün, Filistin'in bölünmez başkenti olduğuna dair kararlılığı sonrası bu gelişmeler hız kazandı." ifadesini kullandı.

Yavuz, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump, neoconların önde gelen isimlerinden John McCain ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun protestocuların arkasında yer aldıklarına dair açıklamalarının dikkat çekici olduğunu savundu.

İran'ın, ABD ve İsrail'in, "Büyük Ortadoğu" ve "Genişletilmiş Ortadoğu" projesi kapsamında, siyonizme karşı tehdit potansiyeline sahip olan bir ülke konumundan arındırılmasının hedeflendiğini kaydeden Yavuz, "İran'ın enerji zenginliklerinin kontrol altına alınması ve Ortadoğu'da siyasi dengelerin tamamen ABD ve İsrail lehine çevrilmesi ve daha da önemlisi İsrail güvenliğinin daha da sağlam zemine oturtulması amacıyla İran'ı kaos ve belirsizliğe sürüklemeyi amaçlayan protesto gösterileri için düğmeye basılmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

ABD ve İsrail'in çıkarları doğrultusunda hareket etmeyen bir ülke tanımına uyduğu için İran'ın kontrol altına alınmak istendiğini öne süren Yavuz, şu ifadeleri kullandı:

"Milli Görüş Lideri ve 54. Hükümetin Başbakan'ı Prof.Dr. Necmettin Erbakan'ın özellikle vurguladığı, 'Suriye ve Irak'tan sonra sıra İran ve Türkiye'ye gelecek' sözü şu anda daha da büyük bir anlam ifade etmektedir. ABD ve İsrail'in tüm bölgeyi kontrol ve ipotek altına alabilme girişimleri son dönemlerde iyice hız kazanmış durumdadır. Özellikle ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak görmesi ve büyükelçiliğini buraya taşıma kararından sonra, İran'ın gerek İslam İşbirliği Teşkilatı'nda gerekse çeşitli platformlarda Kudüs'ün Filistin'in 'bölünmez' başkenti olduğuna dair kararlılığı sonrası bu gelişmelerin hız kazanması dikkat çekicidir.
Erbakan Vakfı olarak İran'da dış güçlerin etkisiyle ortaya çıkan son gelişmeleri büyük bir kaygıyla izlediğimizi ifade etmek isteriz. Dost ve kardeş İran'ın bu zorluğun üstesinden gelebilecek güç ve iradeye sahip olduğunu ve 2009'da olduğu gibi, bugün de ABD ve İsrail'in İran üzerindeki kötü amaçlı hesaplarını boşa çıkaracağına ve huzur ve istikrarın aynen devam edeceğine olan inancımızı ifade etmek isteriz."

Yavuz, Erbakan'ın öncülüğünde kurulan D-8 Teşkilatı'nın önemli üyelerinden biri olan İran'ın, derdest edilmeye çalışıldığına işaret ederek, İran'ın bu vekalet savaşından her zaman olduğu gibi dirayetli duruşuyla en kısa zamanda selamete çıkacağını ve D-8'e önemli katkılar yapmaya devam edeceğini kaydetti.Kırılan Camı Naylonla Kapatıp Yola Devam Etmek İsteyen Şoföre Yolcular Engel Oldu Mültecileri Kabul Eden Avrupa Ülkesine Türklerden Rekor Başvuru

Son Dakika! Muğla'da 4,5 Büyüklüğünde Deprem Oldu