Erzurum'da, Toplumsal Yapı ve Din İlişkileri Konferansı - Son Dakika

Erzurum'da, Toplumsal Yapı ve Din İlişkileri Konferansı

20.12.2012 19:26
Erzurum'da, Toplumsal Yapı ve Din İlişkileri Konferansı, System.String[]

Maltepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Sabahattin Güllülü, Atatürk Üniversitesi'nde bir konferans verdi.

Maltepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Güllülü, Atatürk Üniversitesi'nde bir konferans verdi.

Güllülü, Kültür ve Gösteri Merkezi'nde düzenlenen "Toplumsal Yapı ve Din İlişkileri Konusunda Son Araştırmalar: Erzurum Örneği" konulu konferansta, din algısı üzerine yapılan bilimsel araştırmalar hakkında bilgi verdi.

Din algısı ve inanç üzerine farklı tarihlerde özellikle anket yöntemiyle araştırmaların yapıldığını anlatan Güllülü, Türk sosyolog Şerif Mardin ve Nur Vergin'in anket çalışmalarıyla yaptığı bilimsel araştırmalardan örnekler verdi.

Güllülü, Nur Vergi'nin araştırmasına göre, insanların sanayinin gelişmesiyle birlikte geleneksel değerlerinin yıkıldığını, halkın yabancılaştığını ifade etti.

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden öğretim üyesi Ünver Günay'ın da doçentlik için bu konu üzerine ayrıntılı çalışma yaptığını anımsatan Güllülü, 1979 yılında yapılan araştırmanın önemli ve takdire şayan olduğunu vurguladı.

Muhabir: Ayşe Yıldız

Yayıncı: Hasan Özkal - ERZURUM

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Erzurum'da, Toplumsal Yapı ve Din İlişkileri Konferansı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

'Kim Milyoner Olmak İster' programına katılan yarışmacı ablasına yaptıklarıyla şaşırttı! Tuvalete kilitleyip, kelepçelemiş Alexander Sörloth'un performansı, Almanya'da tartışma konusu oldu Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kısıtlamalara uyulmazsa ilave tedbirler alabiliriz 3 kez ortadan kaybolan liseli kız uyuşturucu bağımlısının evinde bulundu! Anne yaşananlara isyan etti Otogarda iğrenç tuzak! "Polisiz" deyip otele götürdükleri genç kıza dehşeti yaşattılar Sokak ortasında iki kadını darp etti, tokat sesleri sokaklarda yankılandı! O anlar kamerada "Korona aşısı ücretsiz mi yapılacak?" sorusuna Sağlık Bakanı Koca'dan yanıt: Risk grubundaki 5 milyon kişi ücretsiz aşılanacak Kestiği kedi ile yakalanan kadının sözleri kan dondurdu: Yıllardır yiyorum