Fatma Çelenk'ten Üniversitelilere Zamansız Liderliğin İpuçları - Son Dakika

Fatma Çelenk'ten Üniversitelilere Zamansız Liderliğin İpuçları

15.08.2013 16:00
Fatma Çelenk'ten Üniversitelilere Zamansız Liderliğin İpuçları

Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk, AIESEC İstanbul tarafından İstanbul'da düzenlenen 19. Anadolu Kongresi'nde dünyanın dört bir tarafından gelen üniversite öğrencilerine Zamansız Liderliğin ipuçlarını anlattı.

Gençlere "Liderliği bir değer olarak yaşamınıza katacak kelimeleri bulun, düşünün" mesajını veren Çelenk'in konuşması öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi.

Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk, dünyanın dört bir tarafındaki üniversite öğrencilerinin yürüttüğü bir organizasyon olan AIESEC'in İstanbul'da düzenlenen 19. Anadolu Kongresi kapsamında 'Timeless Leadership-Zamansız Liderlik' konulu bir konuşma yaptı. Hong Kong'tan Cezayir'e, Fas'tan Almanya'ya kadar pek çok yabancı öğrencinin katıldığı 19. Anadolu Kongresi'nin bu seneki teması Liderlik ve Sosyal Girişimcilik olarak belirlenmişti.

Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk, 'Timeless Leadership-Zamansız Liderlik' başlığı altında liderliğin içselleştirilmesi üzerine ufuk açıcı bir konuşma yaptı. Konuşmasının başında temel kanı ve düşüncelere değinen Çelenk, aslında büyük liderlerin neyi yaptıklarını değil nasıl yaptıklarını gösterdiklerini belirtti. Çelenk 'Liderlik Çarkı' üstünden zaman bağımsız liderliğin; sahicilik, tutku ve sorumluluk, anlam, gelişim, enerji kelimeleriyle açıklanabileceğini belirterek şunları anlattı: "Aslında zamandan bağımsız liderlik tüm zamanlar için kalıcıdır. Liderlerin vizyon ve değerlere sahip olmaları gereksiniminin yanı sıra; kendilerine, ekiplerine ya da içinde yer aldıkları organizasyonlarına odaklanmayı amaçlamaları gerekmektedir. Liderler inisiyatif almalı ve bir kişiden bir şeyi yapmasını beklemek yerine yapılması gerekeni yapmalıdır. Liderler her zaman sahici olmalı ve ekibini açıklığa teşvik etmeli ve onları geribildirimlerle beslemelidir. ve en önemlisi de liderler ekiplerine ilham vererek, yardım ederek büyük takımlar oluşturmak için enerji vermelidir." Bir liderin değerleri, kişiliği ve tarzıyla örtüşen liderlik yaklaşımlarını keşfetmesinin de çok önemli olduğunu vurgulayan Çelenk, her takım ya da her ekip için farklı liderlik anlayışlarının belirlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Çelenk lider olmak isteyen gençlere tüm dönemlerde geçerli olan değer ve ihtiyaçların ipuçlarını da verdi: "Liderlik prensipleri gerçekten zamansızdır; yeni değildir hiçbiri. Zaten onların zamansızlığı da bu prensiplerin ne kadar değerli olduklarının kanıtıdır. Bir lider en fazla inovatif düşünce ve yaratıcılığa ve daha iyi bir yaşam için kalıcı eserler bırakmak adına sürekli çalışmaya ihtiyaç duymalıdır."

Daha iyi bir yaşam için Soyak'tan ilkler

Çelenk, konuşmasının son bölümünde Soyak'ın "daha iyi bir yaşam için" gerçekleştirdiklerini yabancı öğrencilerle paylaşarak şu bilgileri verdi: "İlk özel Toplu Konut projesi olan Soyak Göztepe, 1985 yılında 1500 dairenin üzerindeki en büyük site olma özelliğine sahipti. Böylelikle özel sektöre farklı bir bakış açısı getirdi. 1 milyon metrekare alan üzerine kurulu 3600 konutluk Soyak Olympiakent, TOKİ ile gerçekleştirilen ilk 'hasılat paylaşımlı' en büyük proje oldu. Sektöründe bir ilki gerçekleştirerek 'internet üzerinden konut satışını' başlatan ilk şirket oldu. 2007 yılında sektöründeki ilk 'sürdürülebilir yaşam' raporunu yayınladı ve dağıtımını yaptı. ve 2012 yılında yine bir ilki gerçeklerştirerek Yapı Kredi Bankası'yla işbirliği yaptı ve Avantajlı Yeşil Konut Kredisi uygulamasını başlattı." Çelenk konuşmasının sonunda gençlere şu mesajı verdi: "Liderliği bir değer olarak yaşamınıza katacak kelimeleri bulun, düşünün."

Gençlere yurtdışında staj yapma imkanı ve yöneticilik, liderlik vasıflarını keşfetme fırsatları tanıyan, geleceğin liderlerini yetiştirmeyi planlayan uluslararası bir platform olan AIESEC her yıl 350'den fazla konferanslar düzenliyor. Çeşitli ülkelerde ofisleri bulunan AIESEC İstanbul da 1995 yılından bu yana Anadolu Kongrelerine ev sahipliği yapıyor. Bu seneki 19. Anadolu Kongresi 11-12-13-14 Ağustos tarihleri arasında İstanbul'da Eser Diamond Hotel'de düzenlendi.

Kaynak: EgitimNerede.com
YORUMLAR
500
Ifo'dan AB'ye 'ABD ile yeşil sübvansiyon yarışına girme' tavsiyesi Ifo'dan AB'ye 'ABD ile yeşil sübvansiyon yarışına girme' tavsiyesi AB mahkemesinden otomobil üreticilerine yönelik 'hileli yazılım' kararı AB mahkemesinden otomobil üreticilerine yönelik 'hileli yazılım' kararı AB'de yeni otomobil satışları şubatta yükseldi AB'de yeni otomobil satışları şubatta yükseldi

Son Dakika Eğitim Fatma Çelenk'ten Üniversitelilere Zamansız Liderliğin İpuçları - Son Dakika


Advertisement