Fetö Şüphelisi Akademisyenler Hakim Karşısında - Son Dakika
Güncel

Fetö Şüphelisi Akademisyenler Hakim Karşısında

Fetö Şüphelisi Akademisyenler Hakim Karşısında

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) akademik yapılanmasına ilişkin İstanbul Üniversitesine yönelik aralarında profesörlerin de bulunduğu 12'si tutuklu 3'ü firari 45 akademisyenin yargılanmasına başlandı.

13.02.2017 11:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) akademik yapılanmasına ilişkin İstanbul Üniversitesine yönelik aralarında profesörlerin de bulunduğu 12'si tutuklu 3'ü firari 45 akademisyenin yargılanmasına başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince büyük salonda yapılan ilk duruşmaya, 12 tutuklu sanık ile 29 tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Duruşmaya hakkında yakalama kararı bulunan firari sanıklar Yrd. Doç. Dr. Erol Önen, Yrd. Doç. Dr. Dilek Selek ve Yrd. Doç. Dr. Selahattin Çitçi ise gelmedi.

Duruşmada sanıkların kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından iddianamenin okunmasına geçildi. İddianamenin okunmasının ardından sanıkların savunmalarının alınması bekleniyor.

"Paralel YÖK kurmuşlar"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheliler Doç. Dr. Ahmet Edip Müftüoğlu, öğretim görevlisi Enis Güney, Prof. Dr. Ferah Armutçu, öğretim görevlisi Halim Taşkaya, öğretim görevlisi Hasan Fehmi Erol, öğretim görevlisi Hasan Hakan Ulutin, Prof.Dr. Lütfi İlhan Yargıç, Prof. Dr. Metin Halaç, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Selçuk, Doç. Dr. Osman Abalı, Yrd. Doç. Dr. Savaş Açıkkaya ve Prof. Dr. Vedat Demir'in tutuklandığı, bu şüphelilerden 8'nin örgütün şifreli haberleşme programı olan "Bylock"u kullandığı belirtiliyor.

İddianamede, sanıklar Yrd.Doç.Dr Erol Önen, Yrd.Doç.Dr Dilek Selek ve Yrd.Doç.Dr Selahattin Çitçi'nin soruşturma kapsamında bulunamadığı ve hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi. İddianamede tüm şüphelilerin "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, "FETÖ elebaşısının talimatı ile tu¨m kamu u¨niversitelerini ele geçirmeye çalışan örgüt, Yu¨ksek Öğretim Kurumu (YÖK) örgu¨tlenmesine paralel bir yapı olarak kendi örgu¨tlenmelerini her u¨niversitede oluşturmuşlardır. Üniversitelerde; u¨niversite, faku¨lte, yu¨ksekokul ve enstitu¨ imamları olarak yapılanmış olup, bu bu¨nyeler içerisindeki örgu¨t u¨yeleri bu imamlara bağlı olarak örgu¨tsel faaliyet yu¨ru¨tmu¨şlerdir." denildi.

Örgu¨tün, hakimiyetinin etkin olduğu taşra u¨niversitelerinde akademik kadroların açılıp bu kadrolara yerleştirdikleri örgu¨t u¨yelerini daha sonra bu¨yu¨k u¨niversitelere geçişini sağladığı, böylece tüm kamu u¨niversitelerinin adeta örgu¨tçe kuşatıldığı vurgulanan iddianamede örgütün yapılanmasına ilişkin şu bilgilere yer verildi:

"Örgu¨t için u¨niversite yönetimi çok önemlidir. Üniversitenin akademik kadrosunun yanında idari kadrolarını da elinde tutmak istemiştir. Üniversiteler yu¨ksek bu¨tçeli kurumlar olup, bu bu¨tçelerin örgu¨t mensuplarınca örgu¨tu¨n amaçları doğrultusunda kullanılması hedeflenmiştir. FETÖ'nu¨n Bank Asya'yı kurtarmak için 'himmet akademisini' kullandığının ortaya çıktığı, 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra bankaya, 5 bin akademisyen u¨zerinden yaklaşık 5 milyar lira fon yönlendirildiği, bir araştırma görevlisinin hesabından 42.5 milyon lira çıktığı tespit edilmişti.

Üniversiteye giren bu öğrencilerin örgu¨tu¨n u¨niversite imamları tarafından korunduğu ve örgu¨t hiyerarşisi içerisinde ileride tayin edilecek görevler için özel olarak yetiştirildiği vurgulanan iddianamede, "Üniversite sonrası yu¨ksek lisans, doktora, yurt dışı eğitimleri almak için her tu¨rlu¨ hukuk dışı yollar kullanılmıştır. Örgu¨t akademik kadrolara kendi u¨yelerini yerleştirmek için akademik lisans u¨stu¨ eğitim sınavında (ALES) soruları ele geçirerek örgu¨t u¨yelerine sızdırmıştır. Yu¨ksek lisans, doktora ve ALES sınavlarında çaldığı sorular sayesinde u¨niversitelere 2002-2013 yılları arasında 8 bin 500 civarında akademisyen yerleştirildiği tahmin edilmektedir."

ÖSYM verilerine göre 2005'de ALES sınavına 226 bine yakın adayın girdiği, bu adayların %0,1'inin soruları tam ya da 2 eksik ile tamamladığı, 2005 yılında ALES'de tam yapanların sayısı 100 iken, bu rakamın 2009 yılında tam 200 kat arttığı dikkat çekilen iddianamede, 2009 yılında sınava giren 226 bine yakın adayın %9'unun tam puan aldığı, FETÖ/PDY silahlı örgu¨tu¨nu¨n neredeyse bu¨tu¨n sınavlarda hırsızlık yaptığı, 2009 yılında ALES'de yalnızca 2 yanlışı olan aday sayısının 20 bin 290 olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Sanık tüm akademisyenlerin ya meslekten ihraç edildiği ya da açığa alındığı belirtilen iddianamede, şüphelilerin Bank Asya'daki hesap hareketleri, Bylock, 1 dolar, sosyal medya paylaşımları ve WhatsApp yazışmaları delil olarak gösterildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fetö Şüphelisi Akademisyenler Hakim Karşısında - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tarsus'ta böbrek yetmezliği yaşayan muhtar azası organ bağışı bekliyor
  09:26 Tarsus'ta böbrek yetmezliği yaşayan muhtar azası organ bağışı bekliyor

  Mersin'in Tarsus ilçesinde 36 yaşındaki muhtar azası, böbreklerinin iflas etmesinden dolayı organ bağışı bekliyor. Muhtar azası Mehmet Çiçekdağ, rahatsızlığı nedeniyle diyalize girmek zorunda kalıyor ve organ bağışı konusunda yardım bekliyor. Muhtar Hüseyin Aydın da vatandaşlardan organ bağışı yapmalarını istedi.

 • AK Parti Havza İlçe Başkanlığı Seçim Koordinasyon Merkezi Açıldı
  09:26 AK Parti Havza İlçe Başkanlığı Seçim Koordinasyon Merkezi Açıldı

  AK Parti Havza İlçe Başkanlığı Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM), Kevser Parkı yanında düzenlenen törenle açıldı. Açılışa AK Parti Samsun Milletvekilleri, Havza Belediye Başkanı, Cumhur İttifakı Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve diğer parti temsilcileri katıldı. Konuşmalarda, Havza'nın önemi vurgulanarak, AK Parti'nin belediyecilik anlayışı ve seçim hedefleri dile getirildi.

 • Aydın'da Huzur ve Güven Uygulaması: 4 Bin 88 Şahıs Sorgulandı, 2 Şahıs Yakalandı
  09:24 Aydın'da Huzur ve Güven Uygulaması: 4 Bin 88 Şahıs Sorgulandı, 2 Şahıs Yakalandı

  Aydın İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen Huzur ve Güven uygulamasında, 4 bin 88 şahıs sorgulanırken, çeşitli suçlardan aranan 2 şahıs yakalandı. Ayrıca, 648 araç kontrol edilirken, 182 umuma açık yer, 1 AVM, 43 metruk yapı, 43 okul çevresi ve 80 park-bahçe 62 işletme kontrol edildi.

 • Kütahya'da silahlı saldırıya uğrayan şahsın evinde uyuşturucu ele geçirildi
  09:24 Kütahya'da silahlı saldırıya uğrayan şahsın evinde uyuşturucu ele geçirildi

  Kütahya'da eşiyle tartıştığı sırada kayınpederi tarafından silahla vurulan B.K.'nın evinde yapılan aramada, 695 adet Lyrica, 4 adet 7.65 çapında fişek, 23 adet 12 cal av fişeği ve 10 gram esrar maddesi bulundu.

 • Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri operasyonlarında 113,4 milyon lira değerinde kaçak eşya ve uyuşturucu ele geçirdi
  09:23 Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri operasyonlarında 113,4 milyon lira değerinde kaçak eşya ve uyuşturucu ele geçirdi

  Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerinin düzenlediği operasyonlarda, piyasa değeri 113,4 milyon lira olan kaçak eşya ve uyuşturucu madde ele geçirildi. Operasyonlarla kaçakçılara göz açtırılmıyor. Kaçakçıların korkulu rüyası olan Gümrük Muhafaza ekipleri, toplum sağlığı ve ülke ekonomisi için büyük tehdit oluşturan uyuşturucu tacirlerine karşı mücadelesini kesintisiz sürdürüyor.

 • İçişleri Bakanı: 11 ilde yapılan operasyonlarda 1 ton 180 kilogram uyuşturucu ve 23 bin 457 uyuşturucu hap ele geçirildi
  09:22 İçişleri Bakanı: 11 ilde yapılan operasyonlarda 1 ton 180 kilogram uyuşturucu ve 23 bin 457 uyuşturucu hap ele geçirildi

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul, Antalya, Diyarbakır, Çankırı, Kütahya, Uşak, Manisa, Mersin, Tekirdağ, Bingöl ve Kocaeli olmak üzere 11 ilde düzenlenen operasyonlarda 1 ton 180 kilogram uyuşturucu madde ve 23 bin 457 uyuşturucu hap ele geçirildiğini açıkladı. Operasyonlar sonucunda 27 kişi yakalandı.

 • Simav'da uyuşturucu operasyonunda 3 kişi tutuklandı
  09:21 Simav'da uyuşturucu operasyonunda 3 kişi tutuklandı

  Kütahya'nın Simav ilçesinde yapılan bir uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 3 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Operasyon sonucunda bir ikamette yapılan aramada, çeşitli uyuşturucu maddeler ve uyuşturucu ticaretine yönelik malzemeler ele geçirildi.

 • Hakkari'nin Derecik ilçesinde bir kadın muhtarlık adaylığını açıkladı
  09:21 Hakkari'nin Derecik ilçesinde bir kadın muhtarlık adaylığını açıkladı

  Hakkari'nin Derecik ilçesine bağlı Akdemir mezrasında yaşayan Şehla Kaya, muhtarlık adaylığını açıklamasıyla ilçe halkı ve sosyal medyada olumlu tepkiler aldı. Kaya, ailesinin desteğiyle adaylığını koymaya karar verdiğini belirterek, kadınların sesi olmak istediğini ifade etti. Açıklamasının ardından büyük ilgi gören Kaya, kadınların gücünü göstermek ve hizmet etmek için adaylıktan vazgeçmeyeceğini söyledi.

 • Aydın'ın Nazilli ilçesinde uyuşturucu operasyonu: 5 şahsa işlem yapıldı
  09:17 Aydın'ın Nazilli ilçesinde uyuşturucu operasyonu: 5 şahsa işlem yapıldı

  Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, uyuşturucuyla mücadele kapsamında 5 şahsa işlem yapıldı. Operasyonda toplamda 2.99 gram Metamfetamin ve 224 adet Sentetik Ecza ele geçirildi. Ayrıca şüphelinin ikametinde yapılan aramada ise 4.22 gram Metamfetamin, 2.37 gram Esrar ve 1 adet hassas terazi bulundu. T. T isimli şüpheli gözaltına alındı.


Advertisement