Gayrimenkul Satışları Rekor Kırdı - Son Dakika
Emlak

Gayrimenkul Satışları Rekor Kırdı

Gayrimenkul Satışları Rekor Kırdı

Türkiye genelinde arsa, tarla ve ticari gayrimenkul satışları, yılın 10 ayında tüm zamanların rekorunu kırarak 1 milyon 426 bin 146 adete ulaştı. Konut satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,3 azalış gösterdi. Ticari gayrimenkullere olan ilginin artmasıyla birlikte konut dışı gayrimenkullerin payı da yüzde 58,9'a yükseldi.

26.11.2023 11:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye genelinde arsa, tarla ve ticari gayrimenkul satışlarında yılın 10 ayında 1 milyon 426 bin 146 adetle tüm zamanların ocak-ekim dönemi rekoru kırıldı.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, ülke genelinde ocak-ekim döneminde 2 milyon 419 bin 981 gayrimenkul el değiştirdi. Bu satışların 993 bin 835'ini konutlar oluşturdu. Konut satışları 10 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,3 azalış gösterdi.

Arsa, tarla ve ticari gayrimenkul satışları ise 10 ayda 1 milyon 426 bin 146 adetle tüm zamanların en yüksek ocak-ekim dönemi rakamına ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 1 milyon 391 bin 787 olarak gerçekleşmişti. Artış oranı yüzde 2,5 oldu. Konuttaki azalışa rağmen diğer gayrimenkul türlerindeki yükseliş dikkati çekti.

Arsa, tarla ve ticari gayrimenkul satış sayıları ocak-ekim dönemleri baz alındığında 2021'de 1 milyon 176 bin, 2020'de 1 milyon 17 bin, 2019'da 828 bin, 2018'de ise 1 milyon 14 bin şeklindeydi.

Toplam satışlar içerisinde konut dışı gayrimenkullerin payı ilk kez yüzde 58,9'a ulaşırken, ekimde bu oran rekor kırarak yüzde 62,2 oldu. Ocak-ekim dönemi konut dışı satışların payı önceki 5 yılda yüzde 44,3 ile yüzde 54,5 arasındaydı.

"Ticari gayrimenkullere ilgi arttı"

Bilgiçler Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Emre Bilgiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı İstanbul'da son dönemde ticari gayrimenkul projelerinin inşasında gözle görülür bir artış yaşandığını belirterek, artan talebi karşılamaya yönelik planlanan projelerin, yeni ticari anlayışın ihtiyaçlarına da cevap verecek şekilde tasarlandığını söyledi.

Mega kentte artık toplu iş merkezlerinin daha çok ilgi gördüğünü kaydeden Bilgiç, kendilerinin de bu yüzden akıllı ticaret ve iş merkezleri projelerini hayata geçirdiklerini anlattı.

Özellikle otoparkı bulunan, depreme karşı dayanıklı, büyük tırların kolayca yanaşabildiği, enerji verimliliğine sahip akıllı iş merkezlerine talebin yüksek olduğunu ifade eden Bilgiç, perakende sektöründeki çeşitlliliğin ve değişimin bu talebin artışında etkili olduğunu bildirdi.

Ticari gayrimenkullerin kullanıcısına sunduğu avantajlardan bahseden Bilgiç, "Ticari gayrimenkul yatırımları, sağladığı pek çok avantajla yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Bu avantajlar, sadece kısa vadeli değil, aynı zamanda uzun vadeli ve sürdürülebilir kazançları içeriyor. Yüksek kira getirisiyle birlikte yatırımcısına mali istikrar sağlayan ticari gayrimenkuller, lokasyon avantajıyla birlikte sağlam bir gelir kaynağı durumuna geldi." diye konuştu.

"Yatırım yaparken rayiç fiyatları mutlaka öğrenin"

Ali Emre Bilgiç, yatırımcılara, yatırımlarını doğru lokasyonda yer alan, otoparkı bulunan, enerji verimliliği yüksek, yaya trafiğinin ve toplu taşımanın bulunduğu projelere yapmaları tavsiyesinde bulunarak, bölgenin iyi araştırılması ve rayiç fiyatların mutlaka öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.

Bilgiç, "İstanbul'da ticari gayrimenkul piyasası dinamik ve çeşitli bir yapıya sahip. Son yıllarda pek çok markalı konut üreticisinin ticari gayrimenkul projelerine yöneldiğini görüyoruz. Bunun sebebi de tüketici taleplerindeki dönüşüm olduğunu düşünüyorum. Dinamik pazar koşulları ticari gayrimenkullerde avantaj sağlarken, konut satış rakamlarında istatistiklerin de bize gösterdiği gibi bir yavaşlama söz konusu." dedi.

"Arsa ve tarla satışlarındaki yüksek artış rekoru getirdi"

İstanbul Değerleme Yönetici Ortağı ve gayrimenkul değerleme uzmanı Celal Erdoğdu da ocak-ekim döneminde 1 milyon 426 bin adedi aşan satışla tüm zamanların en yüksek 10 aylık konut dışı gayrimenkul satış rakamına ulaşıldığını söyledi.

Konut dışı gayrimenkul satışlarının çok büyük kısmını arsa ve tarlaların oluşturduğunu ve rekoru da bu iki satış kaleminin getirdiğini kaydeden Erdoğdu, ofis ve dükkanların başı çektiği ticari gayrimenkullerin ise fabrikalardan hastanelere kadar geniş bir yelpazeyi kapsadığını anlattı.

Erdoğdu, arsa ve tarla satışlarındaki artışa ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Burada en önemli nedenler arasında Kovid-19 ve depremler sonrası tarlalara artan ilgi yer alıyor. Konut fiyatlarındaki ve faiz oranlarındaki yükseliş de yatırımcıları bütçelerine uygun arsa ve tarlalara yönlendiriyor. Çünkü konut alamayan vatandaşlar özellikle enflasyondan korunmak için uygun fiyatlı arsa ve tarla yatırımı yapmak istiyor. Son zamanlarda da Trakya'nın batısındaki bölgeler ilgi çeken yerler arasında bulunuyor. Ayrıca vatandaşlarımız bu tarz yerlerden arsa veya tarla alıp 'ileride gerekirse içine konteyner, prefabrik ya da tiny house' koyarım diye düşünüyor. Bu da ilgiyi artırıyor. Son dönemde sosyal medyadan satış ilanlarının ve yatırımların arttığını görüyoruz. Vatandaşlarımız bu konuda dikkatli olmalı."

Kaynak: AA

Son Dakika Emlak Gayrimenkul Satışları Rekor Kırdı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çevre Bakanı Özhaseki: Kale Bölgesi Yenileme Projesi için 1 milyar lirayı geçen bir bütçe var
  14:33 Çevre Bakanı Özhaseki: Kale Bölgesi Yenileme Projesi için 1 milyar lirayı geçen bir bütçe var

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Niğde'deki Kale Bölgesi Yenileme ve Koruma Projesi'ne ilişkin yaptığı açıklamada, şu ana kadar çok da büyük bir para harcandığını ve toplamda 1 milyar lirayı geçen bir projeleri olduğunu belirtti. Özhaseki, bölgenin turizm destinasyon merkezi olacağını ve çalışmaların iyi bir noktaya geldiğini ifade etti.

 • Türkiye'de Yabancılara Konut Satışında Düşüş, Yurtdışı Alımlarında Artış
  13:10 Türkiye'de Yabancılara Konut Satışında Düşüş, Yurtdışı Alımlarında Artış

  Emlak uzmanı Özkan Aydemir, Türkiye'de 2023 yılında yabancılara yapılan konut satışında yüzde 50 düşüş olduğunu belirtirken, yurtdışı alımlarının ise yüzde 163,7 arttığını ifade etti. Aydemir, büyük şehirlerdeki konut fiyatlarının artış hızının yatırımcıları yurt dışına yönlendirdiğini ve imarlı bölgelerin çoğaltılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, vize sorunları nedeniyle vatandaşların Avrupa ülkelerinden gayrimenkul yatırımı yaptığını da vurguladı.

 • Tokat'ta afet evleri için çalışmalar devam ediyor
  12:09 Tokat'ta afet evleri için çalışmalar devam ediyor

  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Günebakan köyünde meydana gelen toprak kayması sonucu etkilenen konutlar ve iş yerleri için afet evlerinin yapılacağı alan ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Hatipoğlu, bölgedeki tahliye kararlarının hızlıca alındığını ve güvenlik tedbirlerinin alındığını belirtirken, afet konutlarının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacağını söyledi. Hak sahipliği listesinin askı süresinin sona ermesiyle birlikte vatandaşların yerleştirileceğini ifade eden Hatipoğlu, toprak kaymasının durumunu da yakından takip ettiklerini vurguladı.

 • KOAH hastası apartman sahibi sigara içmeyen kiracı arıyor
  11:41 KOAH hastası apartman sahibi sigara içmeyen kiracı arıyor

  Kütahya'da KOAH tedavisi gören apartman sahibi, sigara içmeyen kiracı arıyor. 80 yaşındaki Ahmet Ün, kiracılarının sigara içmesinden rahatsız olduğunu belirterek, yeni kiracılar için sigara yasağı maddesini kira sözleşmesine ekleyeceğini söyledi. Eşi ve kendisinin hastalıkları nedeniyle sigaradan etkilendiklerini ifade eden Ün, sigara içmeyen kiracılarla evlerini kiraya vereceklerini belirtti.

 • MyYalova Vizyon Ödülleri Töreninde Başarılı Belediye Başkanları ve Firmalara Plaket Verildi
  11:28 MyYalova Vizyon Ödülleri Töreninde Başarılı Belediye Başkanları ve Firmalara Plaket Verildi

  Yalova'da düzenlenen MyYalova Vizyon Ödülleri töreninde başarılı belediye başkanları ve firmalara plaket verildi. Törende, kent ekonomisine yön veren firmalar ve belediye başkanları çeşitli kategorilerde ödüle layık görüldü. Ayrıca, jüri özel ödülü Karaderili Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karaderili'ye verildi.

 • Antalya Büyükşehir Belediyesi Ünsal Mahallesi'nde yeni yol açma çalışmalarını tamamladı
  01 Mar Antalya Büyükşehir Belediyesi Ünsal Mahallesi'nde yeni yol açma çalışmalarını tamamladı

  Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kepez ilçesi Ünsal Mahallesi'nde Mustafa Haşmet Caddesi üzerinde yeni yol açma çalışmalarını tamamladı. Yolda asfalt dökümü ve kaldırım çalışmalarının ardından peyzaj çalışmalarına başlanacak.

 • Tokat Almus'ta Yeni Hükümet Konağı İnşaatı Başladı
  01 Mar Tokat Almus'ta Yeni Hükümet Konağı İnşaatı Başladı

  Almus ilçesinde yaklaşık 2 yıl önce yıkılan Hükümet Konağı'nın inşaatına bodrum artı 3 kat olarak başlandı. İnşaatın bitirme süresi 500 gün olarak belirlendi. Almus Kaymakamı Emre Çömen, hükümet konağının yakın bir zamanda tamamlanarak halkın hizmetine açılacağını belirtti.

 • Nazilli Belediyesi Arslanlı Mahallesi'nde Yol Çalışmalarına Başladı
  01 Mar Nazilli Belediyesi Arslanlı Mahallesi'nde Yol Çalışmalarına Başladı

  Nazilli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Arslanlı Mahallesi'ndeki 6 ayrı noktada yeni yol açma, bakım, onarım ve parke taşı döşeme çalışması başlattı. Çalışmalar kapsamında mahalle içerisinde yer alan eski toprak yollar açılarak stabilizesi gerçekleştirildi. 3020 Sokak ve çevresinde ise parke taşı döşeme faaliyetlerine başlandı.

 • Efes Selçuk'ta altyapı ve çevre düzenlemesi çalışmaları devam ediyor
  01 Mar Efes Selçuk'ta altyapı ve çevre düzenlemesi çalışmaları devam ediyor

  Efes Selçuk Belediyesi tarafından kentte yürütülen altyapı ve çevre düzenlemesi çalışmaları kapsamında Kubilay Caddesi'nde aydınlatma direkleri yenilendi. Tahsin Ağa Camii çevresinde yapılan düzenlemelerle de alana, kent dokusuna uygun modern bir görünüm kazandırıldı. Çalışmaların tamamlanmasıyla Efes Selçuk, yeni bir meydan kazanacak.

 • Adıyaman Gölbaşı Belediyesi Karataş Küme Evleri'nde Altyapı Çalışmalarına Devam Ediyor
  01 Mar Adıyaman Gölbaşı Belediyesi Karataş Küme Evleri'nde Altyapı Çalışmalarına Devam Ediyor

  Gölbaşı Belediyesi Fen İşleri ve Su Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri, Karataş Küme evlerinde içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapı çalışmalarını sürdürüyor. Belediye yetkilileri, yapılan çalışmalarla Karataş küme evlerinin sağlıklı bir alt yapıya kavuşacağını belirtti.

 • Daire Başkanları Bilecik'teki Cami İnşaatlarını İnceledi
  01 Mar Daire Başkanları Bilecik'teki Cami İnşaatlarını İnceledi

  Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Yatırım Emlak ve Teknik Hizmetler Daire Başkanı Hamit Albayrak ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Zeynel Abidin Akduman, Bilecik'te henüz tamamlanmayan cami inşaatlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. İl Müftüsü Ali Erhun tarafından karşılanan daire başkanları, Şeyh Edebali Üniversitesi Camii ve Ertuğrulgazi Camii inşaatlarını gezerek bilgi aldılar.


Advertisement