Gümüşhane'de her bir bireye afet eğitimi verilecek - Son Dakika

Gümüşhane'de her bir bireye afet eğitimi verilecek

03.03.2021 18:21
Gümüşhane'de her bir bireye afet eğitimi verilecek, System.String[]

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, 2021 yılının Afet Eğitim Yılı olarak ilan edilmesi nedeniyle il genelinde her bir bireye afet eğitimi vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, 2021 yılının Afet Eğitim Yılı olarak ilan edilmesi nedeniyle il genelinde her bir bireye afet eğitimi vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Gümüşhane Valiliği ile Gümüşhane Üniversitesi arasında İçişleri Bakanlığı'nın 2021 yılını Türkiye Afet Eğitim Yılı ilan etmesinin ardından Afet Farkındalık Eğitimi Projesi İşbirliği protokolü imzalandı.

"Aklı eren herkesi bu konuda bilinçlendirme ve eğitmeyi hedefliyoruz"

Valilik Makamında düzenlenen imza töreninde konuşan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, "İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun 2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı faaliyetleri kapsamında Türkiye'de 51 milyon insanın eğitilmesi hedefi var. Bizde ilimizde Bakanımıza destek verebilme adına ülkemizin hayati bir meselesinde bugün yaptıklarımızla yarın tarihe not düşebilme adına hedefimizi ilimizde aklı eren herkesi bu konuda bilinçlendirmek ve eğitmek olarak belirledik. Bu kapsamda AFAD'dan arkadaşlarımız ilçe programlarını yürütüyorlar. Bir canı bile kurtarma noktasında bugün yapacaklarımız yıllar sonra bizimde manevi bir miras olarak taşıyacağımız önemli bir husus olacak" dedi.

"Ülkemizin her yerinde bir seferberlik ruhuyla deprem farkındalığı, afet farkındalık faaliyetleri yürütülmekte"

Türkiye Afet Eğitim Yılında Gümüşhane ve ülke genelinde çeşitli çalışmalar yapıldığını kaydeden Vali Taşbilek, "Ülkemizin her yerinde bir seferberlik ruhuyla deprem farkındalığı, afet farkındalık faaliyetleri yürütülmekte. Bu çalışmalar kapsamında paydaşlarımız arasında en önemli kurumlardan olan bize bilimsel ve akademik çalışmalarıyla bize her zaman destek olan üniversitemiz var. Bu çerçevede AFAD başkanlığımız tarafından hazırlanan protokolü değerli rektörümüzle imzaladık. AFAD Müdürlüğümüz bilgilendirme çalışmalarına başladı. Bütün çalışmalarımızda, ilmin ışığında hareket etmemizde, bizlere destek sağlayan değerli rektörümüz başta olmak üzere bütün hocalarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"Gümüşhane Üniversitesi olarak Türkiye'de Acil Yardım ve Afet Yönetimi alanında doktora programı açan ilk üniversiteyiz"

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek ise protokol kapsamında AFAD'ın duyurularını öğrenci ve akademisyenlerle paylaşacaklarını, risk azaltma konusundaki duyarlılık noktasında öğrenci ve akademisyenleri güncel bilgilerle donatacaklarını belirterek, "Üniversite olarak ürettiğimiz bilgiden ilk faydalanacak olan Gümüşhanemizdir. Ülkemiz birçok afetin sıklıkla görüldüğü bir ülke. Bugüne kadar daha çok afetler olduktan sonra yönettik, can kurtarmaya çalıştık. Ama artık hem dünyada hem de ülkemizde afet olmadan planlamayla ve afeti yönetme öncesine ve sonrasında da iyileştirmeyle üç temel basamakla afetlerin riskini azaltmaya çalışıyoruz. Bizler de Gümüşhane Üniversitesi olarak aynı zamanda Türkiye'de Acil Yardım ve Afet Yönetimi alanında doktora programı açan ilk üniversiteyiz. Hem lisans hem de lisansüstü düzeyinde öğrencilerimizi yetiştirmeye çalışıyoruz. Protokolü önemsiyoruz. Bizde üniversite olarak bilgi kısmında eğitim yılında hem öğrencilerimize hem Gümüşhane ilimize, bütün vatandaşlarımıza birikimlerimizi aktarma fırsatı bulacağız" diye konuştu.

Protokol törenine Vali Kamuran Taşbilek, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek ve Gümüşhane İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mesut Bayrak katıldı. - GÜMÜŞHANE

Gümüşhane'de her bir bireye afet eğitimi verilecek
Gümüşhane'de her bir bireye afet eğitimi verilecek
Gümüşhane'de her bir bireye afet eğitimi verilecek
Gümüşhane'de her bir bireye afet eğitimi verilecek

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Gümüşhane'de her bir bireye afet eğitimi verilecek - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı