"Haberal" ve "Öcalan" Tasarısı, Komisyondan Geçti - Son Dakika

"Haberal" ve "Öcalan" Tasarısı, Komisyondan Geçti

11.01.2012 18:30

TBMM Adalet Komisyonu, kamuoyunda "Haberal yasası" olarak bilenen tutuklu ve hükümlülerin ağır hasta yakınlarını ziyaret etmesi ile "Öcalan'a kısıtlamalar" getiren kanun tasarısını kabul ettiTBMM Adalet Komisyonu, kamuoyunda "Haberal yasası" olarak bilenen tutuklu ve hükümlülerin ağır hasta yakınlarını ziyaret etmesi ile "Öcalan'a kısıtlamalar" getiren kanun tasarısını kabul etti.

TBMM Adalet Komisyonu, kamuoyunda "Haberal yasası" olarak bilenen tutuklu ve hükümlülerin ağır hasta yakınlarını ziyaret etmesi ile "Öcalan'a kısıtlamalar" getiren kanun tasarısını kabul ettiTBMM Adalet Komisyonu, kamuoyunda "Haberal yasası" olarak bilenen tutuklu ve hükümlülerin ağır hasta yakınlarını ziyaret etmesi ile "Öcalan'a kısıtlamalar" getiren kanun tasarısını kabul etti.

TBMM Adalet Komisyonunda, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi öğleden sonrada görüşüldü. Tasarı üzerine konuşan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, suç örgütlerini cezaevi içinden de dışından da idare etmenin suç olduğunu ifade ederek, "Ancak bunu engellemek isterken, avukatları suçlayıcı bir düzenleme yapmak yanlıştır" dedi. CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ise "Bir hükümlünün yakınları ile görüşmesini kısıtlayabilirsiniz ama avukatı ile görüşmesini yasaklayamazsınız" diye konuştu.

Görüşmelerin ardından önergelerle bazı bölümleri değişen tasarı son şekliyle Adalet Komisyonu'nca kabul edilerek TBMM Genel Kurulu'na sevk edildi.

Tasarıya göre, hükümlünün, görüştüğü kişiler aracığıyla bir suç örgütünün faaliyetlerine yön verdiği konusunda somut olguların tespiti halinde, Cumhuriyet başsavcılığının istemi ve infaz hakiminin kararıyla, avukat ve diğer kişilerle görüşmesi 6 aya kadar sınırlandırılabilecek. Sınırlama getirildiği dönemde hükümlünün hukuki desteğini ise Türkiye Barolar Birliğinin görevlendireceği bir başka avukat yürütecek.

-CENAZEYE 2 GÜN İZİN-

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilenler hariç olmak üzere, ikinci derece dahil kan veya kayın hısımlarından birinin ya da eşinin ölümü nedeniyle cenazesine katılması için yol hariç 2 güne kadar izin verilebilecek.

Sağlık raporu şartıyla da anne, baba, eş, kardeş, çocuk ile eşinin anne veya babasının "yaşamsal tehlike oluşturacak önemli ve ağır hastalıkları" halinde de ziyaret için de yol süresi dışında 1 güne kadar izin verilebilecek.

Öcalan'ın dışarıda tutulduğu bu düzenlemede ayrıca hükümlünün yurtdışına çıkışına da izin verilmeyecek. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel 'Haberal' ve 'Öcalan' Tasarısı, Komisyondan Geçti - Son Dakika


Son Dakika

Avrupa Birliği'den gönderilen yangın söndürme uçakları sabah saatlerinde çalışmalara katılacak 00:54 Avrupa Birliği'den gönderilen yangın söndürme uçakları sabah saatlerinde çalışmalara katılacak Adana Demirspor, Shkodran Mustafi'yi transfer etmek için harekete geçti 00:22 Adana Demirspor, Shkodran Mustafi'yi transfer etmek için harekete geçti Milas'taki yangının bölgedeki termik santrallere yaklaşması büyük panik yarattı 23:40 Milas'taki yangının bölgedeki termik santrallere yaklaşması büyük panik yarattı
Bizim çocuklar tarih yazmaya devam ediyor! PSG'yi deviren Lille, Fransa Süper Kupası'nın sahibi oldu 23:01 Bizim çocuklar tarih yazmaya devam ediyor! PSG'yi deviren Lille, Fransa Süper Kupası'nın sahibi oldu 2 yıl önce babasını öldürüp daha sonra serbest kalan şahıs, bu sefer de kardeşini öldürdü 22:57 2 yıl önce babasını öldürüp daha sonra serbest kalan şahıs, bu sefer de kardeşini öldürdü Milyon takipçisi olan TikTok fenomeni Anthony Barajas, kız arkadaşıyla gittiği sinemada gözünden vurularak öldürüldü 21:09 Milyon takipçisi olan TikTok fenomeni Anthony Barajas, kız arkadaşıyla gittiği sinemada gözünden vurularak öldürüldü
Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi 19:56 Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi 17:49 Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi
Advertisement