Yıllarca topladığı giysileri antika eşyalarla takas etti, deposunu müzeye çevirdi - Son Dakika

Yıllarca topladığı giysileri antika eşyalarla takas etti, deposunu müzeye çevirdi

12.10.2021 21:23

Yıllarca topladığı giysileri antika eşyalarla takas etti, deposunu müzeye çevirdi Elazığ'ın Palu ilçesinde yaşayan ve 'Eskici Yaşar' olarak bilinen 81 yaşındaki Yaşar Bahçeci'nin 30 yıl boyunca köy köy gezerek topladığı antika eşyaları sergilediği depo, müzeyi andırıyor.

Yıllarca topladığı giysileri antika eşyalarla takas etti, deposunu müzeye çevirdi

ELAZIĞ - Elazığ'ın Palu ilçesinde yaşayan ve 'Eskici Yaşar' olarak bilinen 81 yaşındaki Yaşar Bahçeci'nin 30 yıl boyunca köy köy gezerek topladığı antika eşyaları sergilediği depo, müzeyi andırıyor.

Palu ilçesinde yaşayan 6 çocuk babası 81 yaşındaki Yaşar Bahçeci, 30 yıl boyunca İstanbul'dan getirdiği eski kıyafetleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki ilçe, belde ve köyleri karış karış gezerek antika eşyalarla takas etti. Topladığı antika eşyaları müzelere ve antikacı tutkunlarına satarak geçimini sağlayan Bahçeci bir süre sonra elinde kalanları ise deposuna koydu. Halk arasında 'Eskici Yaşar' olarak bilinen Bahçeci'nin oluşturduğu sanat deposu adeta bir müzeye dönüştü. Deposunda Selçuklu'dan Osmanlı'ya birçok medeniyete ait kılıçlar, hançerler, çanaklar, küpler, tespihler, kemerler, saatler, lüksler, fotoğraf makineleri gibi binlerce antika eşya bulunan Bahçesi, geçmişe ışık tutuyor.

Antika eşyaları 30 yıl gezerek topladığını belirten Yaşar Bahçeci, "Gezilmedik yer bırakmadım. Burada eski havanlar, güğümler, küpler, siniler, ayna, mangal gibi ne istersen var. Yani ne görmüşsem almışım. Kılıç ve çakmaklı tüfekler de var. Burada bronzdan Selçuklulara ait matara da var. Burası bir müze gibi. Buraya biriktirim yaptım. Senelerce de Elazığ'da müzeye götürüp sattım. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki malzemeleri alırdım. O zamanlar giyim işi yoktu. İstanbul Tahtakale ve Eminönü'ndeki eski elbiseleri toplardım ve bu bölgelerdeki illere götürüp satardım. Millet giyim için can atıyordu. Kendilerinden ise eski bir şey isterdim. Eski ne olursa olsun getirip bana verirdiler. Ben de eski elbiseleri onlara verirdim. Burada ne ararsan var çünkü almadığım bir şey yoktur" dedi.

Sanat deposuna gelenlere kucak açtığını aktaran Bahçeci, "Gelin, görün ve bilgi kapın. Gelip burada beni de malzememi de görsünler. Geçmiş zamanın mallarını önceden toplayı da sahip çıkıyorum. Geçmişe ışık tutuyoruz. Milletin elindeki eski malzemelerini değerlendiriyoruz. Bu sayede hem çürümeden hem de yok olup gitmesinden koruyoruz. Benden sonra çocuklarım hiç birini telef etmez ve kıymetini bilirler" şeklinde konuştu.

Yıllarca topladığı giysileri antika eşyalarla takas etti, deposunu müzeye çevirdi
Yıllarca topladığı giysileri antika eşyalarla takas etti, deposunu müzeye çevirdi
Yıllarca topladığı giysileri antika eşyalarla takas etti, deposunu müzeye çevirdi
Yıllarca topladığı giysileri antika eşyalarla takas etti, deposunu müzeye çevirdi

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Yıllarca topladığı giysileri antika eşyalarla takas etti, deposunu müzeye çevirdi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

10 yaşındaki çocuğun cesareti! Evden kaçtı, 3 ayrı işyerini soydu, parayı bulunca da oynadı! 13:03 10 yaşındaki çocuğun cesareti! Evden kaçtı, 3 ayrı işyerini soydu, parayı bulunca da oynadı!
Kılıçdaroğlu miting öncesi şehit ailesini ziyarete etti 13:00 Kılıçdaroğlu miting öncesi şehit ailesini ziyarete etti Üniversite mezunu Dilara baba mesleğini seçti! O artık durağın en güzel taksicisi! 12:18 Üniversite mezunu Dilara baba mesleğini seçti! O artık durağın en güzel taksicisi! Dünyanın en önemli 10 buluşundan biri! İznik'teki tarihi bazilika kuraklıktan dolayı su üstüne çıktı 11:03 Dünyanın en önemli 10 buluşundan biri! İznik'teki tarihi bazilika kuraklıktan dolayı su üstüne çıktı Cumhurbaşkanlığından yeni genelge! İhraç ürünlerde 08:56 Cumhurbaşkanlığından yeni genelge! İhraç ürünlerde "Made in Türkiye" dönemi! İYİ Parti Üsküdar İlçe Başkanı ile sağlık çalışanı arasında tartışma 08:53 İYİ Parti Üsküdar İlçe Başkanı ile sağlık çalışanı arasında tartışma Esed rejiminin Hatay çıkışına Akar'dan yanıt: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür 18:11 Esed rejiminin Hatay çıkışına Akar'dan yanıt: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür Vitor Pereira, Burak Kapacak'ı 1 dakika bile oynatmadı 17:18 Vitor Pereira, Burak Kapacak'ı 1 dakika bile oynatmadı
Advertisement