Hdp'li Saruhan Oluç: "Altılı Masa'nın Adayları Hakkında Konuşup, Şu Kişi Aday Olsun Demeyi Dışarıdan Bir Dayatma Yapmayı Siyasi Saygı Açısından da... - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Hdp'li Saruhan Oluç: "Altılı Masa'nın Adayları Hakkında Konuşup, Şu Kişi Aday Olsun Demeyi Dışarıdan Bir Dayatma Yapmayı Siyasi Saygı Açısından da...

10.01.2023 17:09

HDP ile Emek ve Özgürlük İttifakı olarak kendi adaylarını çıkaracakları vurgulayan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Altılı Masa'nın olası Cumhurbaşkanı adayı için "Altılı Masa’nın adayları hakkında konuşup, şu kişi aday olsun demeyi dışarıdan bir dayatma yapmayı siyasi saygı açısından da uygun görmeyiz. Elbette ki Kemal Kılıçdaroğlu, çok değerli bir ana muhalefet partisi lider. Bizim açımızdan net. Bunu her zaman söyleriz. Ama adaylığı konusunda bir şey söylememiz Altılı Masa’ya da saygısızlık olur. Bu konuda o yüzden dikkatli davranmaya özen gösteriyoruz" yorumunu yaptı.

HDP ile Emek ve Özgürlük İttifakı olarak kendi adaylarını çıkaracakları vurgulayan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Altılı Masa'nın olası Cumhurbaşkanı adayı için "Altılı Masa'nın adayları hakkında konuşup, şu kişi aday olsun demeyi dışarıdan bir dayatma yapmayı siyasi saygı açısından da uygun görmeyiz. Elbette ki Kemal Kılıçdaroğlu, çok değerli bir ana muhalefet partisi lider. Bizim açımızdan net. Bunu her zaman söyleriz. Ama adaylığı konusunda bir şey söylememiz Altılı Masa'ya da saygısızlık olur. Bu konuda o yüzden dikkatli davranmaya özen gösteriyoruz" yorumunu yaptı.

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ile Saruhan Oluç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Parlamento Muhabirleri Derneği'ni (PMD) ziyaret ederek basın emekçilerinin gününü kutladı. PMD Başkanı Kemal Aktaş ve yönetim kurulu üyeleri HDP Heyeti'ni karşıladı. HDP yöneticileri ziyaretin ardından basın emekçilerine karanfil verdiler.

"BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ OLMADAN BİR ÜLKEDE DEMOKRASİNİN OLMASI ZATEN MÜMKÜN DEĞİL"

Saruhan Oluç, ziyarette şu konuşmayı yaptı:

"Basın özgürlüğü olmadan bir ülkede haber alma hakkı, iletişim hakkı tam olarak gerçekleşmeyen bir ülkede demokrasinin olması zaten mümkün değil. Geçen sene de buraya gelmiştik, yine bunları konuşmuştuk. Herhangi bir iyileşme olmadığı gibi bir de üstüne sansür yasası çıkarak iyice içinden çıkılmaz bir hale getirdi basın özgürlüğünü. Basın özgürlüğü için mücadele etmek sizlerin gerçekleri yansıtması için mücadele etmek gerçekten çok önemli bir iş. Umuyoruz Türkiye'de demokratik hak ve özgürlüklerin evrensel düzeyde kullanılacağı günlere hep birlikte geleceğiz. O zaman bu yasakların, sansür anlayışının ötesine geçeceğiz. Gerçekten hakikatleri, üstü örtülenleri ortaya çıkaracak bir işleyişle hep birlikte Türkiye'yi daha güzel günlere taşıyacağız. Hepinize çalışmalarda başarılar dileriz. Mücadeleyi hep birlikte sürdürürsek kazanacağımıza olan inancımız tamdır."

"BİZ GÜNDEM İÇİN GELMEDİK"

PMD Başkanı Aktaş, gündeme ilişkin de değerlendirmelerin olabileceğini hatırlatırken Meral Danış Beştaş, "Yapmayın ya biz gündem için gelmedik. Biz Çalışan Gazeteciler için geldik" dedi.

"BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN"

HDP ile Emek ve Özgürlük İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayını ne zaman açıklayacağına dair yöneltilen soruya Danış Beştaş, "Yakında" derken, Oluç, "Üç zaman içerisinde diyelim. Bizi izlemeye devam edin" yanıtını verdi.

"BİZ KENDİ ADAYIMIZI ÇIKARACAĞIZ"

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın, HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağına dair söylemleri üzerine yöneltilen soruya Oluç, "Biz kendi adayımızı çıkaracağız. Ondan sonra adayımız nasıl bir süreci idare eder onu hep beraber göreceğiz. Biz her halükarda adayımızı çıkaracağız. O konuda kararlıyız. Bunu da bir süreç olarak yaşadık aslında. Herkes sanıyor ki birdenbire son gün karar verdik. Öyle değil. Biz 27 Eylül 2021 ilk tutum belgesini yayınladığımızda söylemiştik. Biz bu konuda bir müzakere sürmezse başımızın çaresine bakarız demiştik. Grup Toplantısında 25 Ekim'de Mithat Başkan (Mithat Sancar) 'aday çıkarma çalışmalarımızı hızlandırdık, isim havuzumuzu oluşturuyoruz, komisyonumuz en kısa sürede bir karara varacak' dedi. Üstünden yaklaşık 3-4 ay zaman geçti, şimdi de bu noktaya gelindi. Sürecin bir sonucu. En kısa zamanda adayımızı gerçekten açıklayacağız. Aday kim diye sormayın" diye yanıt verdi.

"HAYALET DEĞİLİZ, BURADAYIZ, ÇALIŞIYORUZ. GÖRÜNMEZ DEĞİLİZ"

Danış Beştaş, aynı soruya, "HDP, hayalet değil. HDP bir parti ve düşünüyor, tartışıyor. Bu sanki böyle ilk defa söylenmiş, HDP'nin zaten böyle bir tutumu olamaz, zaten HDP başkalarına endeksli gibi bir yaklaşım da doğrusu bizim tabanda, seçmen kitlemizde ve demokratik kamuoyunda oldukça talihsiz ve olumsuz etki de yapıyor. Hayalet değiliz, buradayız, çalışıyoruz. Görünmez değiliz. Biz özneyiz" dedi.

"MASANIN ALTINDAKİ' DİYOR İKTİDAR, MASADAKİLER 'HAYIR BURADA YOK' DİYOR, BİZ 'ORADA DEĞİLİZ' DİYORUZ"

İktidarın sürekli olarak Altılı Masa ile yan yana olduklarını söylediğini ifade eden Oluç, "Dışarıdan 'masanın altındaki' diyor iktidar. Masadakiler 'hayır burada yok' diyor. Biz 'orada değiliz' diyoruz. Şöyle hissediyoruz. Seçimlerle ilgili bizim seçmenimizden oy isteyenler, 'Bir düğünümüz var, düğüne sizi davet ediyoruz fakat düğüne gelmeyin, altını bir zarfın içine koyun, zarfın üzerine de isminizi yazmayın…' Böyle bir durum… Biz kendi yolumuzda yürümeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"KEMAL KILIÇDAROĞLU, ÇOK DEĞERLİ BİR ANA MUHALEFET PARTİSİ LİDERİ. BİZİM AÇIMIZDAN NET"

Oluç, Altılı Masa'ya kapıların kapanıp kapanmadığı ile ilgili soru üzerine, "Yani kapı açık değil zaten. Kapandı mı" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına HDP olarak nasıl baktıklarına ilişkin yöneltilen soruya Oluç, "Biz şunu hiç doğru bulmadık, bulmayız da. Altılı Masa'nın adayları hakkında konuşup, şu kişi aday olsun demeyi dışarıdan bir dayatma yapmayı siyasi saygı açısından da uygun görmeyiz. Elbette ki Kemal Kılıçdaroğlu, çok değerli bir ana muhalefet partisi lideri. Bizim açımızdan net. Bunu her zaman söyleriz. Ama adaylığı konusunda bir şey söylememiz Altılı Masa'ya da saygısızlık olur. Bu konuda o yüzden dikkatli davranmaya özen gösteriyoruz" yanıtını verdi.

Danış Beştaş da aynı soru üzerine "Bizim temel hattımız isimler üzerinde değil ilkeler üzerinde" dedi.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Hdp'li Saruhan Oluç: 'Altılı Masa'nın Adayları Hakkında Konuşup, Şu Kişi Aday Olsun Demeyi Dışarıdan Bir Dayatma Yapmayı Siyasi Saygı Açısından da... - Son Dakika


Advertisement