İlesam'da Fikretoğlu'nun Ölü Metin Kitabı Konuşulacak - Son Dakika
Güncel

İlesam'da Fikretoğlu'nun Ölü Metin Kitabı Konuşulacak

İlesam\'da Fikretoğlu\'nun Ölü Metin Kitabı Konuşulacak

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği İLESAM İstanbul Şubesi, 73. Çınaraltı Sohbetleri’nde; Azerbaycanlı ünlü yazar, senaryocu, yönetmen ve gazeteci Orhan Fikretoğlu’nun İz Yayıncılık tarafından yayınlanan Ölü Metin adlı eseri konuşulacak.

18.09.2015 12:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği İLESAM İstanbul Şubesi, 73. Çınaraltı Sohbetleri'nde; Azerbaycanlı ünlü yazar, senaryocu, yönetmen ve gazeteci Orhan Fikretoğlu'nun İz Yayıncılık tarafından yayınlanan Ölü Metin adlı eseri konuşulacak. İLESAM İstanbul Şubesi Başkanı Cafer Vayni'nin yöneteceği toplantıda kitabın yazarı Orhan Fikretoğlu, Türkiye Türkçesine aktaran Prof.Dr. Fethi Gedikli, katkı sağlayan Sefer Aliyev ve yayınevini temsilen İz Yayıncılık'tan Hamdi Akyol kitabın önemini anlatacaklar.

Kitabı Türkiye türkçesine aktaran Prof. Dr. Fethi Gedikli, kitabın önsözünde şöyle diyor:

"Kitabın ilk eseri Ölü Metin adını taşımaktadır; burada esas itibariyle Müslüman Türklerin yirminci yüzyıl boyunca yaşadıkları benzersiz bir yıkım, büyük felaket postmodern bir tarzda işlenmektedir. Biz Türkiye'dekilerin bir kez yaşadığı alfabe değişikliğini, yazarın memleketinde yaşayanlar bir yüzyıl boyunca üç kez tecrübe etmişlerdir. Böylece biz ama daha çok da Azerbaycanlılar yani hepimiz hafızasız kalmış olduk. Hepimiz "alzaymır" hastasıyız. Bin yıl boyunca atalarımızın yazıp çizdikleri birdenbire bize yabancılaşmış, "ölü metin" haline gelmiştir. Bu sebeple, diyebiliriz ki, "ölü teminleri" diriltmek için İsrafilin suruna ihtiyaç vardır! Sırp yazarı Milorad Paviç'in Hazarların Sözlüğü ile açtığı yolda Azerbaycanlı Kemal Abdulla'nın Yarımçık Elyazma'sı, Neriman Abdurrahmanlı'nın Gönül Elçisi ile Orhan Fikretoğlu'nun Ölü Metin'i birbirlerinin bir tür devamıdır. Belki bunlara Umberto Eco'nun Gülün Adı'nı da eklemek gerekir. Dolayısıyla Orhan Fikretoğlu'nun Ölü Metin"i bir metinlerarasılık örneği olarak da okunmalıdır.

Kitapta "Ölü Metin" ile birlikte "Tek", piyes olarak "Yitik", hikayeler "Gül", "Son Yiğidin Masalı", "Rüzgar Adam" ve senaryo olarak "Müjde" hem içeriği, hem de biçimi bakımından okuyucuların dikkatini çekecek ve beğenisini kazanacaktır" ifadeleriyle eserin önemini belirtmektedir.

Orhan Fikretoğlu'nun Ölü Metin kitabının tanıtımı başlıklı 73. Çınaraltı Sohbeti, 19 Eylül 2015 Cumartesi günü Yusufpaşa'daki saat 14.00'de Azaklıoğlu Necati Bay Eğitim Kültür ve Sosyal Yardım Vakfında başlayacak. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İlesam'da Fikretoğlu'nun Ölü Metin Kitabı Konuşulacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Almanları ülkesini ziyaret etmeye çağırdı
  21:09 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Almanları ülkesini ziyaret etmeye çağırdı

  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen bir forumda konuşarak, KKTC'nin doğal güzelliklerini ve kültürünü tanıtmak için Almanları ülkesini ziyaret etmeye çağırdı. Tatar, KKTC'nin turizm potansiyelini vurgulayarak, turizmin küresel barış için önemli bir rol oynadığını ifade etti.

 • Corendon Alanyaspor-Trabzonspor Maçının İlk Yarısı 2-0 Sonuçlandı
  21:05 Corendon Alanyaspor-Trabzonspor Maçının İlk Yarısı 2-0 Sonuçlandı

  Trendyol Süper Lig'in 28. haftasında oynanan Corendon Alanyaspor-Trabzonspor maçının ilk yarısı, ev sahibi takımın 2-0 üstünlüğüyle tamamlandı. Alanyaspor'un Oğuz Aydın'ın attığı gollerle öne geçtiği maçta, Trabzonspor'un birçok gol pozisyonunu kaleci Ertuğrul Taşkıran kurtardı. İlk yarı sonucunda Corendon Alanyaspor, 2-0 önde bulunuyor.

 • Bitexen Antalyaspor, Gaziantep FK'yı 1-0 önde bitirdi
  21:01 Bitexen Antalyaspor, Gaziantep FK'yı 1-0 önde bitirdi

  Trendyol Süper Lig'in 28. haftasındaki maçta Bitexen Antalyaspor, Gaziantep FK karşısında ilk yarıyı 1-0 önde bitirdi. Larsson'un golüyle öne geçen Antalyaspor, ilk yarıyı üstünlükle tamamladı.

 • İran'daki parlamento seçimlerinde radikaller çoğunluğu kazandı
  21:00 İran'daki parlamento seçimlerinde radikaller çoğunluğu kazandı

  İran'da yapılan parlamento seçimlerinde katılımın rekor düzeyde düşük olduğu ve radikal adayların çoğunluğu kazandığı bildirildi. İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, 61 milyon seçmenden sadece 25 milyonunun oy kullandığını açıkladı. Seçimlerin, ülkenin tarihindeki en büyük protesto dalgası olan Mahsa Amini eylemleri sonrası gerçekleştiği belirtildi. Uzmanlar, düşük katılımın siyasete duyulan hayal kırıklığının bir göstergesi olduğunu vurguladı. İran'ın resmi seçim kurulu, parlamentodaki 290 sandalyeden 245'inin ilk turda belirlendiğini duyurdu. Kazanan adayların çoğunluğunun muhafazakar tutucular olduğu ifade edildi.

 • Antalyaspor, Gaziantep FK'yı 1-0 mağlup etti
  21:00 Antalyaspor, Gaziantep FK'yı 1-0 mağlup etti

  Trendyol Süper Lig'in 28. haftasında Antalyaspor, evinde Gaziantep FK'yı 1-0 mağlup etti. Maçın ilk yarısını Antalyaspor 1-0 önde tamamladı. Larsson'un attığı golle Antalyaspor galibiyete ulaştı.

 • AK Parti Kayseri İl Başkanlığı, çevre ve görüntü kirliliğine neden olan siyasi görsellerin kaldırılması için başvuruda bulundu
  20:57 AK Parti Kayseri İl Başkanlığı, çevre ve görüntü kirliliğine neden olan siyasi görsellerin kaldırılması için başvuruda bulundu

  AK Parti Kayseri İl Başkanlığı, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri için kentte yasal olmayan bölgelerde çevre ve görüntü kirliliğine neden olan tüm siyasi görsellerin kaldırılması için seçim kuruluna dilekçe verdi. Dilekçede, trafik lambaları, trafik işaret panoları, köprü, üst geçit ayakları ve altları ile tramvay güzergahında bulunan tüm görsel, afiş ve brandaların kaldırılması talep edildi.

 • Ankara'da öğrencilere suçtan korunma eğitimi verildi
  20:57 Ankara'da öğrencilere suçtan korunma eğitimi verildi

  Ankara İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Akyurt ilçesinde bulunan okullarda öğrencilere jandarmanın görevleri hakkında bilgi vererek, suçtan korunma eğitimi verdi. Eğitim kapsamında siber güvenlik, farkındalık ve kişisel güvenlik tedbirleri de anlatıldı.

 • Fransa, Ukrayna'ya askeri personel göndermeyi düşünmüyor
  20:56 Fransa, Ukrayna'ya askeri personel göndermeyi düşünmüyor

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çek basınına verdiği röportajda, Fransa'nın yakın gelecekte Ukrayna'ya askeri personel göndermeyi düşünmediğini belirtti. Macron, Ukrayna'yı desteklemek için yapılabilecek her şeyi düşündüklerini ancak Fransız birliklerinin gönderilmesi konusunda bir plan olmadığını ifade etti.


Advertisement